İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? | 2022 Maaşları Ne Kadardır?

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? | 2022 Maaşları Ne Kadardır?
1
+ - 0

Günümüzde Ziraat Mühendisi olmak oldukça popüler bir hal aldı. Özellikle sayısal alandaki pek çok öğrenci ziraat alanını tercihlerinde ilk sıraya yerleştirmeye başladı.

Geride bırakılan senelerde fazla ilgi gören bir alan olması da küresel ve bölgesel anlamda bir gereklilik doğurdu. Bu gereklilik, bu alanın ne kadar önemli ve geniş olduğunu ortaya çıkardı. Çünkü Ziraat bölümü tahmin edilenin aksine çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Bu bilgilerin yayılması da üniversitelerdeki ziraat bölümü sayısını fazlası ile arttırmıştır.

2 26

Ziraat bölümünde öğrenciler hem teknoloji hem de biyoloji alanları ile ortak bir eğitim süreci geçirir. Hem ülkemizde hem dünyadaki tarım sorunlarına çözüm arayan Ziraat mühendisliği bu yüzden geleceğin en önemli alanlarından bir tanesi olarak gözüküyor.

Dünya devi şirketlerin de son zamanlarda bu bölüme verdiği önem aldığı ziraat mühendisleri ile kolayca anlaşılıyor. Kendi içerisinde farklı alanlara da ayrılan bölümü kazanmak ve bitirmek oldukça önemli bir süreçtir.

Ziraat Mühendisi Nedir ve Nelerle Uğraşır?

Üniversitelerde ziraat alanı pek çok bölümünden ortak dersler verir. Tarla bitkileri, toprak işleri, tarım ve biyoteknoloji gibi alanları kapsayan mühendislik alanıdır.

Ziraat mühendislerinin en dikkat çeken görevleri bitki yetiştirmek ve toprak analizi yapmaktır. Fakat tüm bu işlemleri hem bilimsel olarak hem de ekonomik olarak yapmak ziraat mühendislerinin başlıca işidir. Bu işlemler sayesinde toprakta verim artar ve sürdürülebilir tarım için bir alan oluşturulur.

3 25

Tarım konusundaki en büyük ve en önemli sorunların çözümü yine ziraat mühendislerinin yapacağı araştırmalardır. Bu nedenle bir Ziraat Mühendisi öğrencisinin alması ve derlemesi gereken bilgiler oldukça önem teşkil etmektedir.

Ziraat Bölümü Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ülkemizde Ziraat bölümü mühendisi olmak için iki farklı yol vardır. Bu yollar öğrencilerin imkan ve durumlarına göre farklılık gösterir.

 1. 4 Yıllık ziraat fakültesi bitirmek
 2. 2 Yıllık ziraat bölümleri bitirerek DGS ile 4 yıllığa tamamlamak

Ziraat bölümlerine olan ilgi son dönemlerde oldukça arttı. Bu yüzden de üniversitelerdeki ziraat bölümü taban puanları her geçen sınavda yükseliyor. Öğrenciler YKS sınavlarından başarılı bir puan ve sıralama aldıkları takdirde 4 yıllık fakültelere girmeye hakkı elde edebilir. Fakat daha düşük puan alan öğrenciler için ziraat alanı hayalleri bitmez. MYO 2 yıllık ziraat bölümünü okuyan kişiler DGS sınavı ile Ziraat fakültesine geçiş yapabilir. Ziraat mühendisi bölüm olarak öğrenciler 2 farklı imkanı da sunar.

Ziraat Mühendisleri Mezun Olduktan Sonra Ne İş Yapar?

4 23

Ülkemizde başta mühendislik bölümleri öğrencileri olmak üzere pek çok öğrenci mezun olduklarına ne yapacaklarını bilemez. Ziraat mezunları için de bu durum geçerlidir. Fakat ziraat mezunları için mezuniyetten sonra çalışabilecekleri pek çok iş imkanı vardır. Ziraat mezunlarının yapacakları başlıca işler ise şunlardır;

 • Tarım ürünlerinde hastalık çıkmaması için Ar – Ge yapmak,
 • Bitkileri korumak için planlama yapmak,
 • İstenilen performansta çalışması için tarım makinelerini test etmek,
 • Hayvanların barınak ve ürünlerini denetlemek,
 • Nehir, su kaynağı ve benzer suların kalitesini incelemek,
 • Çiftçilerin ve çiftliklerinin verimlerini arttırmak için eğitimler vermek.

Ziraat Mühendislerinin Piyasada Alacakları Maaş

Ziraat mühendisi maaşı öğrencilerin merak ettiği bir diğer önemli konudur. Kişilerin alacağı maaş elbette ki firmaya, işe ve kamuya göre farklılık gösterir. Ayrıca deneyim çalışılan yıl sayısı da maaş miktarını etkiler. Yeni mezun olan ziraat mühendislerinin aldıkları maaş işe ortalama şöyledir;

 • Küçük çaplı şirketlerde verilen maaş: 4720 TL
 • Devlette yeni başlayanlara verilen maaş: 6550 TL
 • Kurumsala ve ortalama büyüklükteki bir şirkette verilen maaş: 5200 TL
 • Global bir çalışma ağına sahip şirkette verilen maaş: 12000 TL
5 20

Ziraat mühendisi için verilen maaş değerleri ortalama olarak alınmıştır. Şirketlere göre ve yapılan işe göre alınan maaşlar genellikle farklıdır. Özellikle uluslararası şirketlerde verilen maaşlar 4000 – 5000 bin dolara bile çıkar. Ayrıca çeşitli şirketlerde kişilerin mezun oldukları okul veya mezuniyet dereceleri de alacakları maaşları etkilemektedir.

Ziraat mühendisleri sahada, ofiste ya da arazi alanları gibi pek çok yerde işlerini sürdürebilir. Bu tamamen yapılan iş ile alakalı bir konudur. Ziraat mühendisliği gibi diğer pek çok mesleklerin maaşı ve bölümleri hakkında bilgi almak isterseniz eğer aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Mor Levha farkıyla sizlere en doğru ve kaliteli bilgileri sunmak ilk hedefimizdir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap