1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Zambak Bakımı ve Püf Noktaları | 2022 Çiçek Modası

Zambak Bakımı ve Püf Noktaları | 2022 Çiçek Modası
Zambak Bakımı
+ - 0

Zambak bakımı hakkında öncelikle genel bilgilerden bahsedilecek olursa zambak çiçeğinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Her zambak çiçeğinin kendine özgü bakım türleri vardır. Tek tür olarak tümüne aynı bakımı uygulayabilmek çiçeğinizin ömrünü kısaltabilir.

1 21
Zambak Bakımı

Zambak Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Zambak çiçekleri direk güneş önünde değil de, yarı güneş yarı gölge şeklinde konumlandırmak çiçeğinizin daha güzel açmasına destek olacaktır. Zambak çiçekleri güneşi sever ya da sevmez diyemeyiz, dikkat edilmesi gereken çiçeğin ömrünü uzatmak için dengeli güneş ışığı almasıdır.

Her çiçek gibi zambak çiçekleri de bulunduğu yeri ve ortası sevmelidir. Türüne göre toprak, saksı, bahçe ya da ortak zambak türleri için çok büyük önem taşımaktadır. Zambak bakımı hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zambak lilyum bakımı en sık sorulan sorulardan biridir. Lilyum bakımında en dikkat edilmesi gereken çiçeğin konumu ve bulunduğu ortamdır. Toprak lilyum çiçeklerinde en önemli husustur. Özellikle bahçe toprağı lilyum zambağı için en uygun toprak türüdür.

2 17

Saksıda Zambak Bakımı

Zambak çiçeğini evde yetiştirmeye karar verdiğiniz durumlarda özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası bulunmaktadır. Çiçeğinizin toprağının bahçe toprağı olması zambak çiçeğinizin ömrünü uzatacağı gibi daha hızlı büyümesini de sağlayacaktır.

Zambak bakımı nasıl yapılır sorusuna gelecek olunursa çiçeği konumlandırdığınız yer çok önem taşımaktadır. Özellikle sabah güneşi zambak türünün en sevdiği şeylerdendir. Belli bir saat güneş aldıktan sonra gölgede durmalıdır.

Zambak bakımı aslında günlük olması gereken bir işlemdir. Çiçeğinizin toprağı her zaman hafif nemli kalmalıdır. Kuru kalması halinde çiçeğiniz hızla solacak ve kuruyacaktır. Özellikle en önemli husus suyunu verirken toprağından başlanmasıdır.

3 18

Zambak Bakımı Nasıl Yapılır?

Zambak çiçeği bakımı eğer evde bakılacaksa bulunduğu saksının derinliği bile oldukça önemlidir. Özellikle sulama yaparken toprağının kurmamasına çok dikkat edilmelidir. Toprağı kuruması hızla kurumaya başlayacaktır. Zambak çiçeğinizi ektiğiniz saksının alt kısmı delikli olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

4 15

Su geçirgen olması çok önemlidir. Saksı seçiminde saksınızın derinliğinin zambak soğanından 2-3 cm daha büyük olmasına dikkat edebilirsiniz. Zambak lilyum bakımı özellikle bu belirttiğimiz hususları dikkate alınıp bakılmalıdır. Zambak bakımı genel olarak üst kısımda yazanlar şeklinde yapılmalıdır.

Zambak çiçeğinizi ekmeden önce ekeceğiniz çiçeğinizin temizliğini yaparsanız daha uzun ömürlü olacaklarıdır. Çok fazla sulama durumunda soğanı çürüyebilir o hususta dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.

Zambak Türleri Nelerdir?

  • Yağmur zambağı
  • Beyaz zambak
  • Calla zambağı
  • Lilyum
  • Mor zambak

gibi birçok çeşide ayrılırlar halk dilinde farklı farklı isimler gösteren bir bitki türüdür. Bakımı oldukça kolay ve hızla büyüyen bir tür olduğundan çok fazla tercih edilmektedir. Çeşit ve türlerine göre bakımı değişse bile genel anlanma aynı türden bakımlar uygulanmaktadır. Zambak bakımı zor gibi görünen ama her yere hızla uyum sağladığı için kolay bakılan bitki türlerindendir.

B
Zambak Bakımı

Zambak Nasıl Yetiştirilir?

Zambak bakımı nasıl yapılır nasıl yetiştirilir kısaca anlatmak gerekir ise ilk olarak şunları söyleyebiliriz. Zambak çiçekleri doğrudan güneş ışığına maruz kalmak istemezler. Güneş her bitkide olduğu gibi zambak çiçeklerinde de oldukça önemlidir. Dolaylı yoldan güneş görmeleri zambak çiçekleri için daha sağlıklı bir durum olacaktır.

Eğer bahçenize ekmeyi düşünüyorsanız bol aydınlık olan ama direk güneş alan bir yer tercih edilmemelidir. Zambaklar ne karanlık nede çok ışık alan yerlerde değil de aydınlık temiz yerlerde bakılmalıdır. Aşırı rüzgar alan yerlerden de uzak tutulmalıdır. Hafif esintiler zarar vermeyebilir ama sert rüzgarlardan kötü etkilenebilecek türden bitkilerdir.

Zambak bakımı her ne kadar zor görünen bir iş gibi yansıtılsa da oldukça kolay bir iştir. Tek yapılması gereken türünü iyi tanımak ve türüne göre bakım tüyoları kullanmaktır. Her türün bakımı konusunda püf noktaları değişse de genel anlamda birbirlerine benzerler. Ev içerisinde yetiştirmek isterseniz saksıda yetiştirilen zambak türlerini tercih etmeniz gerekmektedir.

Zambak Bakımı
Zambak Bakımı

Tüm bitkiler gibi zambak çeşitleri de her şeyden önce sevgi ile bakılmalıdır. Yetiştirdiğiniz bitkiye hissettirdiğiniz sevgi bakımı kadar önemlidir. Siz ona sevdiğinizi hissettirdiğiniz sürece oda size enerjisi ile evinizde yaşadığını hissettirecektir. Sizin su vermenizle hayat bulan mucizevi varlıklardır bitkiler. Her zaman hayatınızı ve enerjinizi olumlu etkileyecek özellikleri vardır. Zambak bakımı yaparken sevginizi katmayı ihmal etmeyiniz.

Hayatınızı ve enerjinizi üst seviyelere taşıyabilecek olan daha pek çok çiçek türü bulunmaktadır. Bu çiçek türleri nelerdir ve bakımı nasıl olur? Bu konular hakkındaki merakınız için burayı tıklamalısınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap