1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film

Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri

Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri
+ - 0

2000’den sonra Türkiye’de sinemacılık sektörünün kalite açısından daha da gelişmesi, sayısız TV dizilerinin yayınlanmasını sağlamıştır. Geniş izleyici kitlesine ulaşan Türk dizileri, yurt dışı TV kanalları tarafından da satın alınmıştır. Yurt dışında en çok izlenen türk dizileri listesini sizler için bu yazımızda derledik.

Yurt Dışında En Çok İzlenen 10 Türk Dizisi

Türk dizileri, Asya coğrafyasından sonra Amerika ve Avrupa kıtasında da izleyici bulmaya başladı. Dışarda bulunan gurbetçilerimizin de büyük etkisi ile sinema perdesi seyirci sayısı bakımından perdesini bir hayli genişletti. Amerika Birleşik Devletleri, Balkanlar, Asya ve Avrupa gibi ülkelerde yayınlanan türk dizileri şunlardır;

Muhteşem Yüzyıl

muhtesem yuzyil

Yurt dışında en çok izlenen türk dizileri listesinde Muhteşem Yüzyıl, birinci sırada yer alır. Osmanlı Devletinin tarihini konu alan bu dizi, daha çok Kanuni Sultan Süleyman dönemini konu edinmektedir. Ayrıca Osmanlı devletinin askeri, ekonomik ve adalet gibi yapılarına değinmektedir.

Yönetmen: Yağız Alp Akaydın, Mert Baykal

Oyuncular: Meryem Uzerli, Halit Ergenç (Kanuni Sultan Süleyman), Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Okan Yalabık, Burak Özçivit, Selim Bayraktar, Mehmet Günsür, Aras Bulut İynemli (Şehzade Beyazıt), Nebahat Çehre

Tür: Dram

Bölüm Sayısı: 139

Ezel

ezel

Türk televizyon programına damga vuran Ezel dizisi, Yurtdışında da çok ilgi görmekte ve izlenmektedir. Saf ve temiz yürekli Ali’nin, aşık olduğu kadın ve en yakın arkadaşları tarafından ihanete uğrayışını konu edinmektedir. Ramiz Dayı ile hapishanede tanışan Ali, Dayının yönlendirmeleri ile büyük bir kabadayıya dönüşür. Yıllar sonra Eyşan ve yakın arkadaşlarından intikam almak için geri gelir. Ancak karşılarına saf ve temiz yürekli ali yerine, soğuk ve cesur Ezel gelir. İşte dizi o zaman yeni başlıyor.

Yönetmen: Uluç Bayraktar

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Tuncel Kurtiz, Yiğit Özşener, Bade İşçil, Barış Falay, Cahit Gök, Haluk Bilginer

Tür: Drama

Bölüm Sayısı: 71

Sıla

sila

Mardin’de fakir bir ailenin kızı olan Sıla, küçük yaşlarda zengin bir aileye evlatlık verilir. Ancak kaderi Mardin’de yazılı olan Sıla, Mardin’deki kardeşini hiç tanımasa da onun için Mardin törelerine boyun eğer. Bir yandan aşiret reisi Boran’a olan tutkulu aşkı, bir yandan da töreleri yıkıp geçme azmi, dizinin Türkiye’de büyük izleyici kitlesine ulaşmasını sağlamıştır. Yurtdışına satılan dizi, kısa süre için de yurtdışında en çok izlenen diziler listesinde adını yazdırmayı başarmıştır.

Yönetmen: Yasin Uslu, Gül Oğuz

Oyuncular: Mehmet Akif Alakurt ( Boran Ağa), Cansu Dere (Sıla), Menderes Samancılar, Zeynep Eronat, Boncuk Yılmaz

Tür: Dram, Romantik, Aksiyon

Kanal: ATV

Bölüm Sayısı: 79

Aşk-ı Memnu

aski memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in, Aşk-ı Memnu romanından esinlenerek yayınlanmıştır. Dizi, Yenge ile bir yeğenin yasak aşkını konu edinmektedir. Yasak aşkın aileyi birbirine düşürdüğü gibi çıkılmaz olayların yaşanmasına da neden olmaktadır. Türkiye’de en çok izlenen ve her hafta Reyting sırasında yer aldığı gibi, yurtdışında da en çok izlenen türk dizileri listesinde yer almıştır.

Yönetmen: Hilal Saral

Oyuncular: Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Hazal Kaya, Nebahat Çehre, Batuhan Karacakaya, Selçuk Yöntem, Zerrin Tekindor

Kanal: Kanal D

Bölüm Sayısı: 79

Tür: Romantik, Dram

Yurtdışında En Çok İzlenen Türk Dizileri : Öyle Bir Geçer Zaman Kİ

oyle bir gecer zaman ki

Dizi 1960 yıllarının sonunda bir ailenin geçimsizliğini ve dramını konu ediniyor. Gemi Kaptanı Ali, evli ve dört çocuk babasıdır. Ancak Hollanda seyahatinde Coroli ile tanışır ve memlekete ailesinin yanına getirir. Olaylar ve tüm gelişmeler bundan sonra başlıyor.

Yönetmen: Zeynep Günay Tan

Oyuncular: Erkan Petekkaya (Ali Kaptan), Ayça Bingöl (Cemile), Aras Bulut İynemli, Wilma Elles (Coroline) Mine Tugay, Mete Horozoğlu

Tür: Drama

Bölüm Sayısı: 120

Fatmagül’ün Suçu Ne

fatma gulun sucu ne

Bir kadına dört kişinin tecavüz edildiği ve tecavüzcülerden biriyle evlenmek zorunda kalan Fatmagül’ün hikayesi konu edinmektedir. Evlenmek zorunda kaldığı Kerim’in, Kendisine tecavüz etmediğini öğrenen Fatmagül ile aralarında büyük bir aşk yaşanır. Geçmişinden kurtulmak ve olanları unutmak isteyen Fatmagül, bunu bir türlü başaramayınca Kerim, Abisi ve yengesiyle birlikte taşınırlar. Ancak geçmiş hiçbir zaman yakalarını bırakmayacak. Dizi yurtdışına satıldıktan sonra da yurtdışında en çok izlenen yabancı diziler listesinde yer almıştır. 

Yönetmen: Hilal Saral

Oyuncular: Beren saat ( Fatmagül), Engin Akyürek (Kerim Ilgaz), Fırat Çelik, Esra Dermancıoğlu (Yenge),Murat Balcı, Seda Güven 

Tür: Romantik, Dram

Bölüm Sayısı: 80

Medcezir

medcezir

İstanbul’un kenar mahallesinden biri olan Tozludere’de yaşayan Yaman, Abisinin çaldığı bir arabada yakalanarak, mahkemeye çıkarılır. Ancak zengin ve işinin ehli bir avukat olan Selim, Yaman’da gençliğini görür ve hapishaneye girmesini engeller. Daha sonra evinde bahçıvan olarak işe alır. Selim Beyin komşularından Mira’ya, Yaman kendini Selim Beyin yeğeni olarak tanıtır. Mira, Yaman’a aşık olur. Ancak Selim Bey’in yeğeni olmadığını ve bir araba hırsızı olduğu ortaya çıkınca işler değişir. Dizi genellikle dört ana karakter üzerinedir. Bu karakterler Yaman, Mira, Eylül ve Mert.

Yönetmen: Ali Bilgin

Oyuncular: Çağatay Ulusoy (Yaman), Serenay Sarıkaya (Mira), Taner Ölmez (Mert), Hazar Ergüçlü (Eylül), Metin Akdülger ( Selim)

Karadayı

karadayi

1970 yıllarını konu alan Karadayı, Türkiye’de reytingler yaptığı gibi, yurtdışında en çok izlenen türk dizileri arasında yer aldı. Beyazıt’ta bir nişan günü babası işlemediği bir cinayet için alınan Mahir, gerçek katili bulmaya yemin eder ve bunun için büyük kabadayılar ve arkasında yer alan sahte devlet adamları ile mücadele verir. Gelişen olayların ardından Kalemini kıracak olan Hakime hanımla aşk ilişkisi gelişir ve her şey bambaşka bir hale bürünür.

Yönetmen: uluç Bayraktar

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu (Mahir), bergüzar Korel (Hakime Hanım), Melike İpek Yalova, Erkan Avcı, Çetin Tekindor (Mahir’in Babası), Yurdaer Okur, Rıza Kocaoğlu, Ulaş Tuna Astepe, Atsız Karaduman

Tür: Aksiyon, Dram

Bölüm Sayısı: 115

Dila Hanım

dila hanim

Törelerin hüküm sürdüğü bir dizi daha! Şehrin lüks ve modern hayatına alışan Dila Hanım, eşi İhsan ile şehirde huzurlu bir hayat sürmektedir. Ancak İhsan’ın ailesi ve Rıza Bey’in ailesi arasında sürekli toprak davası bulunur. Bu da iki ailenin birbirine sürekli düşmanlık etmesine neden olur.

Birgün, yine iki aile arasında çıkan kavgada Dila Hanım’ın eşi İhsan, araya girerken Rıza Bey’in kurşunuyla can verir. Eşini Rıza Bey’in öldürdüğünü anlayan Dila, Adalet ve intikam duygusuyla yanıp tutuşur ve Rıza Bey’i öldürmek için mücadele eder. Ancak olaylar çok farklı bir şekilde gelişir ve Dila Hanım, istemeden Rıza Bey’e aşık olur. Artık intikam duygusuna aşk duygusu da eşlik edince, Dila ve Rıza, iki aileden de kaçmak durumunda kalmıştır.

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Erkan Petekkaya (Rıza Bey), Hatice Şendil (Dila Hanım), Hülya Darcan, Mahir Günşiray, Engin Şenkan, Necip Memili

Tür:  Dram, Duygusal, Romantik

Bölüm Sayısı: 62

Yurtdışında En Çok İzlenen Türk Dizileri İçerde

icerde

Polis okulunu derece ile bitiren Sarp, çocukluk döneminde babasının ellerine kelepçe vurulmasına anlam verememişti. Bundan dolayı da polis olduktan sonra görevler üstlendi ve babasının başını yakan adama kadar ilerleme kaydetti. Ancak ortaya düşmanı bildiği adamın oğlunun, kendi öz kardeşi olduğunu öğrenince her şey birden değişir ve yeni planlar ve oyunlar yapılır. Birbirinden heyecanlı bölümleri ve kaliteli oyunculukları ile İçerde dizisi, yurtdışında en çok izlenen diziler arasında yer almıştır.

Yönetmen: Uluç Bayraktar

Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bengü Soral, Çetin Tekindor, Rıza Kocaoğlu, Mustafa Uğurlu, Seyitgazi Özdemir, Gözde Kansu, Nebil Sayın

Tür: Dram, Romantik, Aksiyon

Bölüm Sayısı:39

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap