1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

4 Adımda Yılbaşı Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılır?

4 Adımda Yılbaşı Çiçekleri Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı
+ - 0

Yılbaşına sayılı günler kala, herkesin yöneldiği yılbaşı çiçekleri bakımı nasıl yapılır merak konusudur. Yılbaşına yakın zamanlarda açma özelliğinden dolayı bu isimle adlandırılmıştır. Orijinal adı ise schlumbergera olan bu narin bitki bir tür iç mekan çiçeğidir.

Kaktüsgillerden geldiğinden bu familyanın çoğu özelliğini de taşımaktadır. Kış mevsiminde çiçek açan sayılı bitkilerden biridir. En çok pembe rengi ile bilinse de, kırmızı, beyaz, sarı, lila gibi farklı renklerde görmek de mümkündür.

4 Adımda Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Aslında çiçekleri bakımı oldukça zahmetsizdir. Yılbaşı çiçeğiyle karıştırılan diğer bir yılbaşı çiçeği de kokinadır. Hemen hemen aynı dönemde açmaları ve ilgi görmeleri sebebiyle zaman zaman karıştırılabilmektedir. O halde gelin birlikte yılbaşı çiçekleri bakımı nasıl yapılır görelim.

1.      Yılbaşı Çiçeği Nasıl Sulanır Merak Ediyor Musunuz?

yılbaşı çiçeği suyu sever mi
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Bakımın birinci basamağı sulamadır. Sulaması oldukça basit olan yılbaşı çiçeği suyu sever mi? Özellikle çiçekleri açtığında ve de sıcak yaz günlerinde düzenli sulanmaya ihtiyacı vardır. Bu durumların dışındaki zamanlarda sulamayı minimumda tutmakta fayda vardır.

2.      Yılbaşı Çiçeği Açmıyorsa Nasıl Bir Yol İzlenir?

s 1
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Yılbaşı çiçeği büyümüyor ise, kaktüsgillerden olduğu için suya çok fazla ihtiyaç duymayan bu bitkinin sulama zamanlarında suyuna az miktarda besin eklemek faydalı olacaktır. Toprağının havadar olmasına dikkat etmek bitkinin büyümesi için faydalı olacaktır. Çiçeklerin bakımı yapılırken toprağına bir miktar yılbaşı çiçeği coşturan ekleyerek büyümesi ve çoğalmasına yardımcı olabilirsiniz.

3.      Yılbaşı Çiçeği Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

d 1
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Yılbaşı çiçekleri bakımı çok zahmet gerektirmese de her canlı gibi ilgilenmek gerekmektedir. Saksı değişimi için ise üç yılda bir Şubat ve Nisan aylarını seçmek doğru bir adım olacaktır. Yılbaşı çiçeğinin saksısı küçük seçilirse daha güzel çiçek açmaktadır.

4.      Yılbaşı Çiçeği Suda Köklendirme Yapımı Nasıldır?

b 1
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Tıpkı bakımı gibi yılbaşı çiçeğinin çoğaltılması da son derece kolaydır. Bu güzel çiçeği çoğalmak için kopan ya da ayırdığınız dalları bir kabın içindeki suda bekleterek köklendirmeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde köklendikten sonra küçük bir saksı içerisinde bol toprağa gömerek çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz.

Bonus: Yılbaşı Çiçeği Kokina İle Aynı Mı?

a 3
Yılbaşı Çiçekleri Bakımı

Yılbaşı çiçekleri dediğimizde karşımıza Kokina Çiçeği de çıkmaktadır. Bu iki çiçek birbiri ile çok karıştırılmaktadır. Her ikisi de soğuk kış aylarında içimizi ısıtacak güzellikte çiçek açarak yılbaşına muhteşem bir hava katmaktadır. Yılbaşına yakın zamanlarda dekor amaçlı kullanılan bu çiçeğin şans getireceğine inanılmaktadır.

Yılbaşına çok az zaman kaldı. Havalar soğudu. Hepimizin eve kapandığı bu soğuk kış günlerinde sizler de evinize ya da ofisinize bir saksı yılbaşı çiçeği almaya ne dersiniz? Yılbaşı çiçekleri bakımı oldukça basittir ve pek çok insan tarafından da şanslı olduğuna inanılmaktadır. Umarız şansa ihtiyacı olan herkese istediği şansı getirir. Herkese şimdiden iyi seneler dileriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap