İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Yeşil Kart Nasıl Alınır? 2022 Yeşil Kart Şartları ve Başvuru Detayları

Yeşil Kart Nasıl Alınır? 2022 Yeşil Kart Şartları ve Başvuru Detayları
1
+ - 0

Yeşil kart nasıl alınır? Ülkemizde birçok insan zaman zaman yeşil kart ve getirilerine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle sosyal güvencesi olmayan bireyler yeşil kart sahibi olma yoluna girmektedir. Bilindiği üzere, ülkemizdeki vatandaşların bir kısmı çalıştıklarında SSK (4A) veya Bağ-Kur (4B) haklarından yararlanmaktadır.

Bu gibi haklar, vatandaşlara sosyal anlamda birtakım avantajları sunmaktadır. Ancak ülkemizdeki büyük bir kesim, geçimini sağlayabilecek gelire sahip değildir. Bu sebeple Yeşil Kart, yardıma muhtaç bireylerin sıklıkla başvurduğu bir haktır. 3816 Sayılı Anayasa Kanunu ile yeşil kart sahipleri ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Peki, Yeşil kart nasıl alınır 2022 ve nasıl başvuru yapılır? Tüm detayları yazımızın devamında aktardık.

SGK Yeşil Kart Nedir ve Ne İşe Yarar?

yeşil kart nasıl alınır
yeşil kart nasıl alınır

Yeşil kart, sağlık alanlarında ve maddi konularda zorda olan vatandaşlar için devlet tarafından sunulmuş bir haktır. Bu gibi zorluklar çeken vatandaşlar, yeşil kart ile devlet güvencesi altına alınabilmektedir. Kart alacak kişilerin, birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Peki, yeşil kart nedir nasıl alınır ve yeşil kartlılar hangi haklardan yararlanabilir? Yeşil kart sahibi olanların faydalanabileceği çeşitli yardımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Kadınlara doğum ve süt parası
 2. Aşı parası
 3. Çocuk yardımları
 4. Hamilelik yardımları
 5. Dulluk aylığı
 6. Engelli maaşı
 7. Öksüz ve yetim kimseler için yardımlar
 8. Elektrik maaşı vb.

Yukarıda sayılanlar yeşil kartlılara verilen yardımlardır. Bu yardımlara ek olarak, bireyler hastanede muayene ücretinden de muaf olmaktadır.

E-Devletten Yeşil Kart Başvurusu Yapma

3 27

Yeşil kart nasıl alınır konusunda en merak edilen, internetten başvuru yapma sürecidir. Günümüzde e-Devlet portalı sayesinde yeşil kart için internetten başvuru yapılabilmektedir. E-devletten başvuru yapacak bireyler aşağıdaki adımları izleyebilir.

 1. E-devlet resmi web adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapın. Arama kısmına “yeşil kart başvurusu yap” yazın.
 2. Ana ekranda yer alan “Giriş Yap” butonundan TC numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 3. “E-Hizmetler” menüsüne gelin, buradaki “Kurumlar” bölümünü seçin.
 4. Ekrana gelen panelden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” seçeneğine tıklayın.
 5. Yeşil karta hak kazanabilmek için “Gelir Testi Sorgulama” sekmesine tıklayın.
 6. Gelir testi sonucu olumlu ise, yeşil kart için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvuru Yapma

4 25

Yeşil kart nasıl alınır işlemlerine geçmeden önce, yeşil kart alıp alamayacağınıza dair sorgulamalar yapmanız gerekecektir. Bu sorgulamalardan ilki “Gelir Testi” sorgulamasıdır. Yukarıda bahsedilen adımlarda gelir testi olumlu olan bireyler, yeşil kart sahibi olabilir. E-Devlet portalını tercih etmeyen vatandaşlar, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilir.

İkametinizin bağlı olduğu vakıflara başvurmanız bu noktada önemlidir. Başvurunun ardından gelir testi sonucuna göre, bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edebilirsiniz. Bu şekilde internetsiz Yeşil kart nasıl yapılır sorusunun cevabını verebilmekteyiz.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Sorgulama İşlemleri

Yeşil kart için başvuru yapmadan önce çeşitli sorgulamalar yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulamalar yeşil kart için hakkınız olup olmadığını tayin etmenize yaramaktadır. Devlet tarafından yayınlanan bilgilere göre, ikametinizdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulama sonucu olumlu ise yeşil kart sahibi olabilirsiniz.

Amerika İçin Yeşil Kart Nasıl Alınır? (Green Card)

5 22

Green Card, ABD nüfusundaki çeşitliliği dengelemek amacıyla verilen bir belgedir. Bir nevi çekiliş olarak verilen Green Card, ülkemiz için de verilmektedir. Bu çekiliş, Türkiye gibi daha az göçmen gönderen ülkelerde uygulanmaktadır. Green Card başvurusu için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Aşağıdaki şartları sağlayanlar kart hakkına sahip olmaktadır.

 1. En az lise mezunu olmak.
 2. Geçmiş 5 yıl içinde en az 2 yıl uzmanlık gerektiren bir işte çalışmış olmak.
 3. 18 yaş ve üstü olmak.
 4. İnternetten başvuru yapmak ve istenilen fotoğraf boyutlarını karşılamak.
 5. Başvuru formundaki “konfirmasyon” kodunu saklamak.
 6. İngilizce için belirli bir yeterlilik istenmiyor.
 7. Maddi anlamda bir sermaye gerekmiyor.
 8. Başvuran kişi evliyse, aile bireyleri de Green Card sahibi olabiliyor.

Yukarıdaki şartları sağlayan bireyler Green Card başvuru nasıl yapılır konusunu merak ediyor. Başvuru için önce yukarıdaki şartları sağlayabildiğinizi tespit etmeniz gerekir. Ardından durumunuza uygun kategorideki başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunuzu ve gerekli belgeleri, USCIS ofisine iletmeniz gerekecektir. Burada verilecek karar sonrasında, Eyalet Bakanlığı bir göçmen vizesi numarası belirleyinceye kadar beklemeniz gerekir.

Kimler Yeşil Kart Alabilir ve Başvuru Yapabilir?

6 18

Ülkemizdeki yeşil kart hakkından yararlanmak isteyenler belirli şartları sağlamalıdır. Peki, yeşil kart nasıl alınır kimlere verilir? Yeşil kart hakkına sahip olabilecek bireylerin şu özelliklerde olması istenir.

Yeşil Kart Koşulları

 • Başvuru yapan bireyin sosyal güvencesi olmamalı,
 • Aylık geliri az olmalı,
 • Aile içindeki gelir payı, brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olmalı,
 • TC vatandaşı olmalı.

Yeşil Kart Nasıl Alınır: Evi Olan Yeşil Kart Alabilir mi?

Evi olan bireyin, yeşil kart alamayacağına dair bir madde bulunmamaktadır. Bu sebeple, istenen başvuru şartlarını karşılayan ev sahipleri de yeşil kart başvurusu yapabilir.

Yeşil Kart Nasıl Alınır: Ev Alınca Yeşil Kart İptal Olur mu?

7 17

Ev alınca yeşil kart iptal olur mu? Yeşil kart, hak edilmeyen şekilde alındığı tespit edilirse, iptal edilebilir. Ancak mal mülk gibi değerler, yeşil kart almaya engel değildir. Yeşil kart için öncelik ihtiyaç sahibi bireylerin tespitidir.

Yeşil Kart Danışma Hattı Ne İşe Yarar?

ALO 170 hattı, yeşil kart ile alakalı sorunlarınız için kullanabileceğiniz destek hattıdır. Üstelik sadece yeşil kart için değil, çeşitli SSK ve SGK işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hat üzerinden, ihbar ve şikâyet bildirebilirsiniz. Çalışma Hayatı İletişim Merkezi, resmi web adresinden görüntülü destek, canlı destek ve sık sorulan sorulara ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Bu hattı ve resmi adresini kullanacak olanlar, mutlaka kimlik kartlarını yanında bulundurmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap