1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Yemek Sonrası Hazımsızlık İçin Neler Yapılmalı?

Yemek Sonrası Hazımsızlık İçin Neler Yapılmalı?
+ - 0

Yemek sonrası hazımsızlık şikâyetleri günümüzde oldukça sık yaşanan bir sorundur. Dönemin getirdiği sıkıntı ve stresle pek çok kişinin yaşamına “hazımsızlık” eşlik edebilmektedir.

Hazımsızlığın da kendi içerisinde çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar: psikolojik hazımsızlık, bağırsak hazımsızlığı ve mide hazımsızlığıdır. Hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler, bu sorunla mücadele edebilmek adına arayış içerisine girerler. Hazımsızlığa iyi gelen yiyecekler belirlenir, psikolojik hazımsızlık ise nedenleri araştırılır, ileri seviyede mide ve bağırsak hazımsızlığı yaşayanlar ise doktor tedavisi yöntemini tercih edebilir.

yemek sonrası hazımsızlık

Mide ve bağırsaklarda yaşanan ağrı, şişkinlik ve gaz sancı kişilerin yaşamını da olumsuz yönde etkilemektedir. Midede gaz ve geğirme istenmedik ortamlarda kişileri zor durumda bırakabilmektedir. Bu belirtilerin yemek sonrası meydana gelmesi özellikle dikkat çekmektedir. Yemek sonrası hazımsızlık ve midede yumruk hissi nedenleri araştırılarak bu doğrultuda tedavi yöntemi belirlenir.

Yemek Sonrası Hazımsızlık Nedir?

Tıbbi adı Dispepsi olan hazımsızlık, genellikle yemek yeme alışkanlığıyla meydana gelmektedir. Mide ve bağırsaklarda oluşan hazımsızlık genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Diğer bir yandan herhangi bir nedenle kullanılan ilaçların mideye ve bağırsaklara zarar vermesinden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

2 7

Hazımsızlık yaşayan kişilerin yaşam kalitesinde düşüş yaşanır. Bu kişilerin karın bölgesinin üst kısmında garip bir şişkinlik olur ve rahatsız edicidir. Öyle ki bu şişkinlik ağrı etkisi de yaratabilir ve ağrı göğüs kısmına kadar ulaşabilir. Bu durumda hazımsızlık düşüncesinden uzaklaşılır ve göğüs ağrısının nedeni araştırılır.

Bilinmesi gereken bir nokta var ki, hazımsızlık kendi kendine oluşmaz. Yemek sonrası hazımsızlık, psikolojik hazımsızlık ve kabızlık nedeniyle hazımsızlık olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

Midede Hazımsızlık Nedir?

3 5

Midede hazımsızlık; çabuk doyma, bulantı – kusma hali, midede yanma, aşırı gurultu, şişkinlik, mide ağırlığı ve geğirme semptomlarıyla kendini belli etmektedir. Elbette her hastalıkta olduğu gibi kişinin ruh hali bu semptomları tetikleyebilmektedir. Durumu zannedilenden daha derin bir hale getirebilmek mümkündür.

Bağırsaklarda Hazımsızlık Nedir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan dışkılama, çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Dışkı yaparken yaşanan zorlama ve sıklık, karında şişkinlik ve ağrıya sebep olmaktadır. Bu durumdan mustarip olan kabızlık sorunu yaşayan kişiler, ağrıyı net bir şekilde hissedebilmektedir.

İshal ve genellikle kabızlık atakları yaşayan kişilerin yemek sorası hazımsızlık hissetmeleri ciddi anlamda önemlidir. Bu ataklar daha çok kadınlarda görünmektedir. Genetik faktörler dışında psikososyal ve çevre faktörleri dikkat çekmektedir. Bu durumu yaşayan kadınların çoğunun alt nedeni olarak taciz öyküleri yer almaktadır. 

Çeşitli tacize maruz kalanlar, depresyon ve stres bozuklukları nedeniyle İrritabıl barsak sendromu (huzursuz bağırsak sendromu) yaşamaktadır. Bu nedenle tuvalete çıkma sorunu, sindirim bozuklukları, şişkinlik ve gaz sorunları yaşanmaktadır.

Psikolojik Hazımsızlık Nedir?

Aile baskısı, çevre baskısı, kişinin kendine olan özgüvensizliği, yaşadığı kötü deneyimler ve diğer pek çok olumsuz yansımalar psikolojik hazımsızlığa sebebiyet vermektedir. Ailelerin çocuklardan büyük beklentiler içerisinde olması çocukları derinden huzursuz etmektedir. İleriki zamanlarda bu durum psikolojik hazımsızlık adı altında yemek sonrası hazımsızlık gaz ve şişkinliğe yol açmaktadır.

Yemek Sonrası Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

Midede hazımsızlık belirtileri kişilerin dikkatleri doğrultusunda kolaylıkla fark edilebilir. Belirtiler kişiden kişiye farklık gösterse de genel anlamda karın bölgesinde bir huzursuzluk yaşanması bu belirtiyi netleştirir. Aynı şekilde psikolojik hazımsızlık belirtisi de bu belirtilerle örtüşmektedir.

Hazımsızlık belirtileri nelerdir, aşağıda listelenmiştir.

 • Yemekten hemen sonra hissedilen ani karın ağrısı ve karın şişkinliği,
 • Yemek bitmeden aşırı tokluk hissinin uyanması,
 • Midede yanma hissi,
 • İstenmedik anda ve ortamda geğirme durumu,
 • Mide suyunun ağza gelmesi yani reflü varlığı,
 • Midenin her yerinin dolu olduğu hissiyatı,
 • Çok acıkınca veya yemekten sonra mide bulanması ya da kusma durumu hazımsızlık belirtilerindendir.

Hazımsızlık Nedenleri Nelerdir?

Yemek sonrası hazımsızlık sorunun nedeninin ne olduğunu bilmeyenler, doğru yerdesiniz. Bu sorun pek çok kişinin yaşamını zorlaştıran ve sinirleri geren bir durumdur.  Peki, hazımsızlık nedenleri nelerdir?

 • Hazımsızlık başlangıcı genel olarak yağlı ve baharatlı gıdaların sindirilememesinden oluşmaktadır.
 • Hızlı ve aşırı bir şekilde yemek yemek,
 • Sigara, tütün, alkol ve diğer zararlı maddelerin kullanımı,
 • Reflü, peptik ülser, mide kanseri gibi mide problemleri,
 • Kafeinli besin ve içecekler, çikolata, soda tüketimi hazımsızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap