1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Yatırım Nedir? | 21. Yüzyıl Yatırımı İçin Belirli Dönemler Var Mıdır?

Yatırım Nedir? | 21. Yüzyıl Yatırımı İçin Belirli Dönemler Var Mıdır?
+ - 0

Yatırım nedir, ekonomiye etkisi nedir ve nasıl etkiler özellikle günümüzde merak edilen sorulardır. Dilerseniz yatırımın tanımı ile başlayalım. Yatırım, eldeki mevcut kaynağın veya bir değerin gelir sağlanması amacıyla faaliyete geçirilmesidir. Yatırım için kullanılan kaynak, işlem bittiğinde sona ermez. Aksine gelişime ve devamlılığa sahip olması yatırımcı açısından da elverişli olacaktır.

Yatırım konusu kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi yatırımcı borsada aktif rol alırken kimi yatırımcı daha somut bir sektör seçer. Yatırım yapmak için uygun dönem diye bir kaide yoktur. Yalnızca yatırımcılar seçtikleri sektöre göre şekil alabilirler. Örneğin dondurma gibi genelde yazın tüketilen ürünler üzerine yapılacak bir yatırım genelde yaz aylarında yapılır.

Yatırım Nedir Neye Göre Yapılır?

Yatırım nedir

Yatırım, gelecek için yapılan başlıca planlardan bir tanesi olmaya başladı bile. Geçmişte büyüklerimizin yatırımları genellikle yastık altında para veya altın saklamaktı. Günümüzde yatırım nedir nasıl yapılır diye baktığımızda geçmiş ve günümüzdeki yatırımlar arasında farklar oluştuğunu görüyoruz. Yatırım, günümüzde kişilerin kaynaklarını gelecekte devamlı olarak gelir getirecek bir faaliyete bağlaması olarak tanımlanabilir.

Yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlara göre bir plan belirlenmelidir. Bu planın başında yatırım yapılacak konu belirlenmelidir. Belirlenen bu konu doğrultusunda uygun strateji yatırımın gideceği yönün belirlenmesinde etkin olacaktır. Şayet yatırım ile ilgili bir bilginiz ya da deneyiminiz yoksa öncelikle yatırım hakkında bilgi edinmelisiniz.

Daha sonra bu eğitimi tecrübeye dönüştürerek daha güçlü bir yatırım yapabilirsiniz. Yapacağınız yatırımın araçlarını tanımanız ilerlediğiniz yolda size yardımcı olacak bir birikimdir. Bir yatırımın kısa vadede meyvelerini vermesini beklemek yersiz olacaktır. Bu nedenle sabırlı olmanız ve disiplinli bir şekilde yatırımınızı yönlendirmeniz gerekir.

Optimal Yatırım Nedir?

b 4

Yatırımcıların daha güvenli bir biçimde yatırım yapmasını sağlayan optimal yatırım nedir? Optimal yatırım, risk ve getiri dengesini koruyup sermaye maliyetini minimize etmeye çalışan sermaye yapısıdır. Bu şekilde optimal yatırım, işletmenin hisse senetlerinin değerini maksimize etmeyi amaçlar.

Yüksek risk içeren piyasalar, optimal yatırımın amaçlarının gerçekleşmesi için uygun ortamı sağlamaz. Bu nedenle optimal yatırım şekli, yüksek risk taşıyan piyasalar için tavsiye edilen bir yatırım şekli değildir. Bu yatırım şekli, daha düşük riskli ve daha güvenli piyasalar üzerinde etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Yüksek risk taşımayan yatırım araçları bu yatırım şekli için en iyi seçimleri oluşturur. Böylelikle güvenli yatırım ile yüksek oranda kar elde edilir. Hisse senedi alım satımı yapmak örnek bir optimal yatırım şeklidir.

Arbitraj Yatırım Nedir?

gg

Arbitraj, risk almadan kar elde etmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği bir yatırım şeklidir. Arbitraj yatırımcılarına “arbitrajcı” denilmektedir. Yatırımcılar, piyasada oluşan dengesizliklerden faydalanarak yatırımlarını gerçekleştirir. Genellikle döviz kurları arasında oluşan farklılıklardan faydalanılır.

Arbitraj yatırım, piyasalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından yararlanarak yatırımcıların kar etmesini amaçlar. Bu nedenle de yatırım dünyasında aktif olarak faaliyet gösteren yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yatırım türüdür. Yatırımcılar bir piyasadan düşük fiyata alınan yatırım aracı başka bir piyasada daha yüksek fiyata satılabilir.

Arbitraj yatırım, yatırımcılar ve bankacılar tarafından yapılabilir. Bu yatırım şekli hızlı davranılması gereken bir yatırım türüdür. Çünkü arbitraj yatırım kısa süreli bir yatırımdır. Piyasalarda oluşabilecek denge bozuklukları göz önüne alınır. Tahmin edilemeyen durumlarda da anlık olarak aktif işlem görülebilir. Yatırımcıların gerçekleştirdikleri yatırım faaliyetleri bu dengesizliği ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Sosyal Yatırım Nedir?

as 2

Sosyal yatırım, en yeni yatırım modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Nedir peki sosyal yatırım ve neyi amaçlar? Sosyal yatırım, sosyal etki ve yarar sağlamak amaçlı yürütülen faaliyetlerin finansman edilmesinde kullanılır. Amacı, sosyal düzen içerisinde planlanan iyileştirme yatırımlarının gerçekleştirilmesini sağlarken yatırımcının kar etmesini mümkün kılmaktır.

 Bu yatırım şekli ile yapılan yatırımlar sosyal etkinlik ile belirli ölçülerde büyümektedir. Sosyal yatırım modeli, sosyal, kültürel ve çevresel yatırımlar için tercih edilir. Geçmiş dönemlerde genellikle düşük bütçeye sahip yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yatırım modeliydi. 2014-2016 yılları arasında yatırımcı sayısı %33 oranında artmıştır.

Sosyal yatırım nedir konusundan sonraki önemli aşama bu yatırıma nasıl katkıda bulunur sorusu ile geliyor. Bu yatırım modeli ile yapılan yatırımlar toplum üzerinde olumlu bir etki yaratan yatırımlar olmalıdır. Yapılan yatırımın hesap verilebilirlik, şeffaflık, bilgilendirme özelliklerini taşıması gerektiği de atlanmamalıdır.  

İktisadi Yatırım Nedir?

dse

Yatırım, ekonominin temel taşlarından birisini oluşturur. Her girişimci dolaylı ya da doğrudan bir yatırım yapmaktadır. İşletme sahipleri için yatırım, mobilyaları, satacağı ürünleri, tezgah gibi ürünlerde oluşur. Örneğin borsada yatırım yapan bir yatırımcı için ise yatırım hisse senetleri, döviz ve emtia gibi araçlardır.

Finansal anlamda yatırım dönem içinde üretilen ürünlerin ve malların tüketildikten sonraki kısmıdır. Yani, üretilen ama tüketiciye kadar ulaşmayan ürünler diğer deyişle artan stoklar yatırım olarak görülmektedir. Ancak genel anlamda bu stok artışları belirlenemediği için yüksek oranda bir yatırım olarak görülmemektedir.

df

Yatırım nedir işletme açısından inceleyelim bir de. İşletme bilimi açısından yatırım, sabit sermaye ve kaynaklarla yapılan yatırımlar ve stok yatırımları olarak değerlendirilir. Sabit sermaye yatırımlarına makine, yapı tesisleri, ulaştırma araçları gibi uzun ömürlü ürünlerin yapımı örnek verilebilir. Stok yatırımı dendiğinde de yarı ve tam mamul ürünler zihinde canlanmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap