İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

Yapay Zeka | 2022 Sonrası Bizleri Ne Bekliyor?

Yapay Zeka | 2022 Sonrası Bizleri Ne Bekliyor?
Yapay zeka
+ - 0

Yapay zeka sahip olduğu beceri ve yetkinliklerle küresel çapta etkiler oluşturuyor. Ama bu teknoloji bizlere neler sunuyor ve en önemlisi de nedir bu sistem?

Günümüzde akıllı telefonlar, robot süpürgeler, kablosuz kulaklıklar başta olmak üzere pek çok teknolojik alet yaşamımızı kolaylaştırıyor. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen elektronik cihazlar her geçen gün daha geniş kitleye erişmeyi başarıyor. Bu aletler sayesinde zamandan, enerjiden tasarruf sağlarken günümüzü de daha verimli bir hale getiriyoruz.

Sistem tam da bu amaca hizmet etmek için geliştiriliyor. Şu anda bile farklı alanlarda yapay zekayla aynı ortamı paylaşıyoruz ve onu kullanıyoruz. Ancak gelişen teknoloji artık onu daha hareketli ve becerikli bir konuma taşımak için çalışıyor.

Yapay Zeka Nedir?

yapay zeka nedir
Yapay zeka

Yapay zeka pek çoğumuzu heyecanlandırırken bazılarımızı da yapabilecekleri ile korkutuyor. Bunun nedeni ise günümüzde yapay zekaların insanlarla oldukça benzer becerilere sahip olması. Geliştirilen teknoloji sayesinde de sahip oldukları beceri ve nitelikler her geçen gün biraz daha artıyor. Zihnimizi bu kadar karıştırmayı başaran yapay zeka nedir?

İnsan zekasını taklit eden ve bu özelliği ile kendisine verilen görevleri yerine getiren algoritmik bir yapıdır. Artificial Intelligence olarak da bilinir ve AI ile de temsil edilmektedir. Ayrıca bu yapı kendisini iyileştirmeye ve geliştirmeye açık bir makinadır. Gelişen teknoloji sayesinde farklı formlarda yer almaktadır.

  • Sohbet robotları, genellikle web siteleri ve online alışveriş sayfaları ve uygulamaları için geliştirilen yapay zeka araçlarıdır. Hızlı ve verimli cevap verebilme sayesinde müşterilerin istek, öneri ve sorularına cevap vermekte kullanılır.
  • Akıllı asistan özelliği ile kişisel zamanların daha verimli bir hale gelmesi amaçlanır. Daha planlı hareket etmek için ve veri kümelerinden bilgiler edinmek için yapay zekadan yararlanılıyor.
  • Öneri motorları bu zeka yardımıyla geliştirilen bir algoritmadır. Bu sayede kullanıcıların alışkanlık ve zevklerine göre programlar ve sayfalar önerilir.

Yapay Zeka Türleri

Artificial Intelligence
Yapay zeka

Gün geçtikçe gündelik yaşantımızın bir parçası haline geliyor. Teknolojik aletler, uygulamalar ve robotlar her gün biraz da geliştirilerek bizlere sunuluyor. Dolayısıyla hayatımıza bu denli entegre olmuş bir algoritmanın niteliklerini bilmek önemli bir hale geliyor.

Geliştirilen AI dört ana tipe ayrılmaktadır.

1.Reaktif Makineler (Reactive Machines)

istockphoto 1188293935 612x612 1

En basit AI sistemi olarak bilinmektedirler. Anıları arşivleme ya da deneyimlerini kullanma gibi becerilere sahip değildir. Deep Blue bu türe verilecek iyi bir örnektir. Reaktif makineler sayesinde bazı oyunlar daha iyi bir oyun deneyimi sunabilir. Ancak sahip oldukları yapı kolaylıkla değiştirilemez ve farklı alternatiflerle uyum içinde çalışması zordur.

2.Sınırlı Hafıza (Limited Memory)

AI
Yapay zeka

Adından da tahmin edilebileceği gibi sınırlı hafıza geçmişe bakılmasına imkan sağlayan bir makinedir. Otonom makineler bu yapay zeka tipine bir örnektir. Bu makine diğer araçların hızlarını ve yönlerini belirli bir zaman dilimi boyunca gözlemler. Edindikleri gözlemleri işlem sonlandığında kaybolan sınırlı hafıza deneyim yönünden eksik bir yapıdır.

3.Zihin Teorisi (Theory of Mind)

zihin teorisi
Yapay Zeka

Zihin teorisi geçmiş ve gelecek arasında ayrım yapılmasına olanak sunan bir makine türüdür. Bu makine yalnızca insanlar üzerinde değil ayrıca dünya üzerindeki tüm fiziksel nesne ve canlılar üzerinde yapılan oluşumdur.

4.Öz Farkındalık ( Self-awareness)  

öz farkındalık
Yapay Zeka

Öz farkındalık bireysel olarak sahip olunan bilinci ifade etmektedir. Yani duygu ve düşüncelerin kontrolü ve karşılaşılan olaylara karşı verilen tepkiler öz farkındalığa örnek teşkil ederler. Gündelik yaşam içerisinde karşılaştığımız olay ve durumlara karşı geliştirdiğimiz refleksler ve tepkiler de öz farkındalığa dahildir.

Yapay gelişiminin ulaştırılmak istenen aşaması da budur. Böylece makineler öz farkındalıklarına sahip olacak ve çevresel durumlardan kazanımlar elde edeceklerdir. Henüz bu tam anlamıyla gerçekleştirilmemiş de olsa çalışmalar bu yönde devam ediyor. Bu sayede duyarlı ve bilinçli makineler aramızda olacak.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

AI teknolojisi

Geliştirilen AI teknolojisi insan davranış ve düşüncelerinin taklidi üzerine geliştirilmektedir. Belki de en büyük ve öne çıkan özelliği ise insan zekasını taklit ederek daha ileriye taşınmasının amaçlanmasıdır.

Bunların yanında geliştirilen bu teknolojisinin ne amaçla ve nasıl çalıştırıldığını da önem arz etmektedir. Çünkü bu teknolojinin geliştirilerek insan beyniyle benzer bir donanıma sahip olması amaçlanmaktadır.

AI insanın ne gibi özelliklerini ve donanımını taklit ediyor? İnsanların gündelik yaşamlarında ihtiyaç duydukları dil bu makineler için de yüklenen konuşma yazılımıdır. İnsanların görsel hafızasını taklit etme yeteneği ise nesne tanıma özelliğidir. Bu sayede renk, kişi ve mekanları hatırlar.

Teknoloji her yönüyle gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Bu bizleri heyecanlandıran ve geleceğe yönelik merakımızı canlı tutan bir unsur oluyor. Özellikle yapay zeka üzerine yapılan çalışmalar ve geliştirmelerin bizlere neler kazandıracağını gelecek gösterecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap