1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yangın Nasıl Önlenmelidir? Yangın Anında Ne Yapılmalıdır?
Trendlerdeki Yazı

Yangın Nasıl Önlenmelidir? Yangın Anında Ne Yapılmalıdır?

yangın nasıl önlenir

Son zamanlarda yaşanan orman yangınları felaketinden sonra yangın nasıl önlenmelidir, yangın anında ne yapmak gerektiği hakkında halkın bilinçlenmesi gerekmektedir. Herkesin başına gelebilecek bir olay gibi görülerek dikkatle insanlar tarafından yangın anında yapılması gereken hususlar okunması, araştırılması gereklidir. Yangın nedir nasıl önlenmelidir tüm detaylar paylaşacağımız yazımızda…

Yangın Nasıl Önlenmelidir? | Yangın Anında Yapılması Gerekenler

yangın nasıl önlenmelidir

Bulunduğunuz ortamda yangın oluşmuş ise öncelikle sakinliğinizi korumanız şarttır. Etrafınızda yangın ihbar düğmesinin olup olmadığına bakmanız gerekir. Telefon yardımı ile 110 hattını arayıp ihbar vermeniz gerekir. Yangını azaltmak için kendi imkânlarınız dâhilinde söndürme işlemini oluşturabilirsiniz. Kapalı bir alanda yangın oluşmuş ise dışarıya yayılmasını engellemek adına, pencere ve kapıları kapamanız gerekir.

Nefes aldığınızda dumandan zehirlenmemek için, ıslak bir bez ile ağzınızı burnunuzu kapatarak nefes işleminize öyle devam etmeniz lazımdır. Yangın nasıl önlenmelidir? İtfaiye gelene kadar kendi şartlarınızı kullanabilirsiniz. Kendinizde oluşan yanıkları fark ettiğinizde soğuk su ile ıslatmalısınız. Alev alan yerlere battaniye benzeri eşyalar yardımı ile baskı yapılmalıdır.

Yangın Nasıl Önlenmelidir? Yangın Sırasında Neler Yapmalıyız?

Yangında yangın nasıl önlenmelidir? Yangın esnasında eğer mahsur kaldıysanız, yardım gelene kadar çok dikkatli davranmanız gerekir. Alevlerin artması takdirinde yatak altı gibi geri çıkması zor olan yerlere sığınmak yerine dışarıdakiler ile iletişime geçmeye çalışmanız gerekmektedir.

Sizin bulunduğunuz odadan değil de başka bir odadan duman kokusu aldıysanız yapacağınız en doğru hareket kapıyı açmamak olacaktır. Kapıyı açtığınız takdir de alevler ve dumanlar daha hızlı size ulaşmış olacaktır. Yangın nasıl önlenmelidir, sizin alacağınız önlemler bu kadardır. Geri kalanı yardıma gelecek ekip ustaca gerçekleştirecektir.

Orman Yangını Anında Neler Yapılmalı?

Türkiye’de yaşanan ve ardı arkası kesilmeyen yangınları gördüğümüzde alacağımız önlemlerin ne kadar da önemli olduğunu görmüş oluyoruz. Orman yangını nasıl önlenmelidir sorusundan önce o anda yapılması gerekenleri paylaşacağız. Yangını gördüğünüz anda ilk yapmanız gerekenlerden birisi 110 numaralı hattı arayıp kendi can sağlığınıza dikkat etmektir. Çevrenizde habersiz vatandaşları da uyarmanız gereklidir.

Eğer orman yangını oluşan bölgenin yakınındaysanız su birikintisi veya gölet kenarlarına yanaşın. Yangın anında alçakta kalmanız ve az bitki örtüsü olan bir yerde çömelmeniz gereklidir. Üstünüzde bulunan giysileri mümkünse ıslatın veya üzerinizi kalın bir battaniye, toprak yardımı ile kapatın. Yangın nasıl önlenmelidir yazımızda devam etmekteyiz. Yere yakın olan yerde durarak ağzınızı ve burnunuzu varsa ıslak bez yardımı ile kapalı tutun.

Yangın Sonrası Yapılması Gerekenler

Peki, yangın nedir nasıl önlenmelidir? Yangın söndürme işleminde soğutma ve havayı kesme işlemleri uygulanmaktadır. Yangını ekipler su ile soğutarak, kuvvetli bir şekilde üflenen havayla, örtme ve boğma işlemleri ile söndürülebilir. Bir diğer yöntem ise, yanıcı madde yani yangına sebep olan maddenin ortadan kaldırılması ile sorunun çözülmesidir.

Yangın sonrasında zarar gören hayvan dostlarımızı da göz ardı etmeden tedavileri için ve güvenlikleri için yetkililere haber vermelisiniz. Yangın sonrasında eviniz zarar görmüş ve alevler sarmışsa yetkili kişilerin tehlike geçti evinize dönün duyurusu almadığınız sürece uzak durmalısınız. Daha sonra kalan duman havadan uzun süre yok olmayacaktır.

Yürüyüş yaparak aynı havayı solumamaya çalışmalısınız. Yangın nasıl önlenmelidir yazımızda sonradan yapılması gerekenler de mühim taşımaktadır. Yangından oluşan külü ortadan kaldırırken cildinizi ve gözlerinizi koruyarak çıplak el kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sağlığınızı kontrol ederek yangın sonucu belirtileri gördüğünüz takdirde doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Yangın İçin Alınacak Önlemler

Yangın nasıl engellenir ve önlemlerimizi nasıl almalıyız bu konular en önemli noktalardan birisidir. İnşası yapılan yapılarda yanmaz malzemelerin kullanılmalıdır. Duvardan sızma olmaması için tedbir alınması, yangın esnasında dumanın diğer odalara yayılmasını engellemektedir. Yanıcı malzemeler birbirinden uzak ve ayrı şekilde saklanmalıdır. Yangın söndürme işlemini yapmak için yangın tüpü gibi malzemeler çalışır durumda olmalıdır.

Yangın esnasında alandan kaçmak için yangın merdivenleri bulunmalıdır. Ayrıca mutlaka çalışır durumda olması gereklidir. Yangın nasıl önlenmelidir? Yangın alacağımız tedbirler ile biraz olsun engellenebilmektedir. İş yerleri için tatbikatların düzenli yapılması ve tahliye etme düzeninin güncellenmesi de önem taşımaktadır.

Orman Yangınlarını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Orman yangınları için en büyük önlemlerden birisi, yangın çıkma olasılığı taşıyan bölgelerin tespit edilerek alınacak önlemlerin arttırılması olmalıdır. Ormanda piknik yaptıktan sonra ateşi söndürmeli ve sigara izmaritlerinizi atmadan oradan ayrılmanız gerekmektedir.

Yangına elverişli mevsimlerde riskin fazla olduğu bölgelerde motorize şekilde yangın ekiplerinin bulunması gereklidir. Yangın riskinin artmış olduğu bölgelere girişlerin yasaklanması da büyük önem taşımaktadır.

Orman yangınları için görevli olan personel ekibinin gerekli eğitimi alması gereklidir. Yangın riskinin fazla olduğu bölgelere yakın yerleşimlerde bulunan vatandaşlarında yangın müdahale konusunda bilgilendirilmesi gereklidir. Ayrıca yangın nasıl önlenmelidir konusu yangının çıkma nedenine göre de değişiklik göstermektedir. Bunun yerine anında müdahale etmekte büyük derecede önem taşımaktadır.

Orman Yangınlarının Nedenleri

İlk önce ormanda bilinçsiz yapılan olan ateşin söndürülmemesi ve sigara izmaritlerinin alanda bırakılması nedenler arasındadır. Ormanın civarlarında birikmiş olan otun yakılması da neden olmaktadır. Cam parçalarının ormana bırakılmaması gereklidir. Bu sayılan nedenler ihmal yüzünden çıkan nedenler arasındadır. Kasıtlı olarak meydana getirilen orman yangınları da bulunmaktadır.

Tarla payını genişletmek için ormanların kasıtlı olarak yakılması bir nedendir. Orman alanı içinde gerçekleşen yasal olmayan girişimleri gizlemek için de yangına sebebiyet olunmaktadır. Yabani hayvanların uzaklaşmasını sağlamak adına da yangın çıkarılması nedenler arasında yer almaktadır. Sabote için ve intikam için kasti çıkarılan yangınlarda bir nedendir. Yangın nasıl önlenmelidir yazımız umarız faydalı olmuştur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap