1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

Windows XP İşletim Sistemi Sürümleri Nelerdir?

Windows XP İşletim Sistemi Sürümleri Nelerdir?
Windows XP işletim sistemi
+ - 0

Windows XP işletim sistemi sürümleri birçok farklı amaçla karşımıza çıkabiliyor. Tabletler için özel bir sürüme sahip olan bu işletim sisteminde yaklaşık birçok farklı sürüm mevcut. Bizde bu yüzden bu sürümlerden sizlere bahsetmeye çalışacağız.

Yıllar önce piyasaya sürülen Windows XP, geçmiş zamanın en popüler işletim sistemleri arasında yer alıyor. Geçmiş zamanda oldukça popüler olan bu işletim sistemi, yeni işletim sistemleri çıkmasına rağmen kullanıcılar arasında oldukça popülerdi.

Kullanıcılar Windows XP işletim sistemi sürümlerinden istediklerini seçerek bilgisayarlarına kurabiliyorlardı. Bunların yanı sıra Windows XP işletim sisteminin Microsoft’un en uzun soluklu işletim sistemlerinden birisi olduğunu belirtmemizde fayda var.

Windows XP İşletim Sistemi Ne Zaman Çıktı? Desteği Kesildi mi?

Windows XP İşletim Sistemi Ne Zaman Çıktı
Windows XP işletim sistemi

İşletim sistemi sürümlerine geçmeden önce sizler için bu işletim sisteminden kısaca bahsetmek istiyoruz. Windows XP ilk olarak 2001 yılında piyasaya sürüldü. 2000’li yılların hemen başında piyasaya sürülen bu işletim sistemi, daha sonra bazı hizmet paketleriyle geliştirildi.

Windows XP ilk olarak 2002 yılında Service Pack 1 hizmet paketini aldı. Bu hizmet paketi içerisinde USB 2.0 desteği ve .NET Framework desteği gibi önemli yenilikler yer alıyordu. Windows XP işletim sistemi için yayınlanan bir diğer hizmet paketi Service Pack 3 ise 2004 yılında kullanıcılarla buluştu.

Bu hizmet paketinde yeniliklerden ziyade özellikle güvenliğin amaçlandığını söyleyebiliriz. Çünkü Service Pack 2 hizmet paketiyle beraber Windows XP işletim sistemindeki birçok güvenlik açığı yamalandı. Ayrıca yine bu hizmet paketiyle beraber Windows XP’ye Windows Güvenlik Merkezi uygulaması eklendi.

İşletim sistemi için yayınlanan bir diğer hizmet paketiyse 2008 yılında yayınlanan Service Pack 3. Bu hizmet paketi Windows XP için yayınlanan son hizmet paketiydi. Bu hizmet paketinde Service Pack 2 içerisinde bulunmayan önceden yayınlanmış tüm güncellemeler ve birçok önemli özellik bulunuyordu.

Microsoft, Service Pack 2 hizmet paketine 2010 yılına kadar destek vermeye devam etti. Windows XP Service Pack 3 hizmet paketine verilen destek ise 2014 yılında sona erdi. Böylece Windows XP işletim sistemine verilen destekte tamamen sona ermiş oldu. Yani Microsoft, Windows XP işletim sisteminin desteğini 2014 yılında tamamen kesti.

Windows XP İşletim Sistemi Sürümleri

İşletim sistemi
XP işletim sistemi

Bu kısımda sizler için kısaca Windows XP işletim sistemi sürümlerinden bahsetmeye çalışacağız. Windows XP sürümleri hakkında birazda olsa bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Windows XP Tablet PC Edition

2003 yılında yayınlanan Windows XP Tablet PC Edition, Windows XP Professional sürümündeki tüm kabiliyetlere sahip. Ancak bu işletim sistemi sürümünün Windows XP işletim sistemi için önemli bir avantajı bulunuyor.

Bu sürüm adından da anlaşılabileceği gibi tablet bilgisayarlar için özel olarak hazırlanmış. Yani bu sürümde el yazısı tanıma ve dokunmatik ekranda çalışabilme gibi önemli özellikler mevcut.

Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional

Service Pack 2
Windows XP işletim sistemi

Windows XP işletim sistemi sürümlerine dahil olan Home Edition ve Professional sürümleri neredeyse tamamen aynı. Bu yüzden yazımızda ikisinden bir arada bahsetmek istiyoruz. Bu sürümlerle beraber Windows XP’ye daha görsel bir dış görünüşün yanı sıra daha işlevsel bir başlat menüsü eklendi.

Ayrıca bu sürümlerle beraber Windows XP kullanıcıları, hızlı kullanıcı değiştirme özelliğine de kavuşmuş oldular. Bunların yanı sıra Windows XP Professional ile Home Edition sürümünün tek farkının Sistem Kurtarma özelliği olduğunu belirtelim. Windows XP Professional kurulum CD’sinde Sistem Kurtarma özelliği bulunurken, Home Edition kurulum CD’sinde böyle bir özellik bulunmuyor.

Windows XP Media Center Edition

İşletim sistemi sürümleri
işletim sistemi

İşletim sistemi sürümleri arasında bulunan Windows XP Media Center Edition, 2002 yılında piyasaya sürüldü. Bu sürümün oyun ve medya için uygun olduğunu belirtelim. Media Center Edition sürümü içerisinde Geliştirilmiş Media Center temaları ve birçok Media uygulaması mevcut. Ayrıca Windows Media Center’da bu sürümle beraber ilk kez kullanıcılara sunuldu.

Windows XP Starter Edition

Windows XP Starter Edition
Windows XP

İşletim sistemi sürümleri kısmında son olarak Windows XP Starter Edition sürümünden kısaca bahsetmeye çalışacağız. Bu sürüm 3. sınıf ve gelişmekte olan ülkeler için özel olarak yayınlandı.

Ayrıca bu sürümün Microsoft’un açıklamasına göre ilk kez masaüstü bilgisayar kullanıcıları için tasarlandığını belirtelim. Bu kısımda son olarak Windows XP Starter Edition sürümünde her ülkeye göre arka plan bulunduğunu belirtmemizde fayda var. Windows XP işletim sistemi sürümleri genel olarak bu şekilde oluşuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap