1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha

Mikroçip Nedir ? Vücuda İmplant Edilen Mikroçip -NFC ve RFID Özellikleri Nasıl Kullanılır? 2022

Mikroçip Nedir ? Vücuda İmplant Edilen Mikroçip -NFC ve RFID Özellikleri Nasıl Kullanılır? 2022
1
+ - 0

Mikroçip nedir? İnsan vücuduna yerleştirilen mikroçipler, artık sadece bilim kurgu filmlerinin konusu değil gerçek hayatın ta kendisinde kullanılıyor. NFC teknolojisi ile DNA, ödeme bilgisi ve hatta kripto cüzdanınızı, elinizin içinde saklayabilirsiniz. Başka bir deyişle, teknoloji artık sadece hayatımızda değil, bedenimizin içinde bulunuyor!

Son yıllarda insan derisi altına yerleştirilen mikroçip kullanımındaki artış, oldukça dikkat çekicidir. İsveç gibi İskandinav ülkelerinde, bu uygulama ana akım haline gelmiştir. Şu an hali hazırda İsveç’te 6000’den fazla insanın bu çipleri vücudunda taşıdığı biliniyor. Yine Dubai’de bir güzellik merkezi kimlik ve ödeme bilgilerini içeren mikroçipleri, kullanıcılarının tırnaklarına implant uygulaması başlatmıştır.

Mikroçip Ne Demek?

mikrocip

Mikroçip nedir kısaca, radyo frekanslarını (RFID) kullanarak okuyucu arasında veri alışverişi sağlayabilen elektronik etiketlere denir. Başta kredi kartı ve kimlik kartları olmak üzere, bu sistem günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır. Son olarak 2021 itibariyle Türkiye’de, evcil hayvanlara takılması zorunlu kılınan mikroçipler konuyu yeniden tartışmaya açmıştır.

RFID mikroçipler, elektromanyetik alanı kullanan radyo alıcı ve vericisinden oluşan mini bir sisteme sahiptir. Pasif ve aktif, 2 çeşidi vardır. Pasif mikroçipler, insan veya hayvan vücuduna yerleştirilebilir özelliktedir ve pil kullanımı gerektirmez. Fakat aktif RFID çipler pille çalışır. Bu sebeple görüş mesafesi olmadan, geniş alanda etkinlik gösteren takip çipleridir.

10 Büyük Alman Firması Kuantum Bilgisayar Özelliklerini Test Etmek İçin Bir Araya Geliyor!

RFID Mikroçipi İlk Kim Buldu?

mikrocipi kim buldu

Mikroçip nedir? Mikroçip teknolojisi 1950 yılında Amerika’da bulunmuştur. Fakat burada bahsi geçen radyo frekanslı vücut çipleri 1998 yılında ortaya çıkmıştır. İngiltere’de biyomedikal mühendis Kevin Warwick tarafından bulunmuştur. Birçok ödül ve madalya sahibi Warwick’in, Yapay zekâ ve Siborglar üzerine araştırmaları ayrıca dikkat çekicidir.

Warwick’in yaptığı mikroçip, kapıları açmak, ışıkları yakmak gibi basit fonksiyonlar için kullanılmıştır. Sadece 9 gün insan vücudunda kalan implant daha sonra çıkarılmıştır. İlk RFID mikroçip Londra bilim müzesinde halen muhafaza edilmekte ve sergilenmektedir. 2005 yılında teknoloji meraklısı Amal Graafstra, sol eline mikroçip yerleştirmiştir. Ardından 2006 yılında RFID Toys isimli kitabı yazmıştır.

RFID Mikroçipleri Hangi Firma Üretiyor?

mikrocipi hangi firma uretiyor

Mikroçip nedir konusunda kitap yazan Amal Graaftra, Biohacking şirketini kurmuştur. Bu bağlamda 2013’de kurulan Dangeorus Things (Tehlikeli şeyler ) ismindeki özel şirket, mikroçip üretimine başlamıştır. Ayrıca bu şirket mikroçip okuyucu sonrası ateşlenen akıllı silah üretimiyle, tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

Dangeorus Things şirketi, VivoKey ismiyle RFID mikroçiplerin seri üretimini ve satışını 2018 yılından itibaren gerçekleştirmektedir. Vivokey’in The Spark 2( kıvılcım) diye adlandırdığı biyomedikal çipler milimetrik derece küçük boyutta üretilmiştir. Uzunluğu 14mm. genişliği ise 12mm. olan biyocam kaplı NFC teknolojisini içeren, enjekte edilebilir bir mikroçiptir.

Mikroçip Ne Kadar? Türkiye’de Satışı Var mıdır?

mikrocip turkiye satisi

Mikroçip nedir konusu arasında mikroçiplerin fiyatı ve Türkiye’de nasıl temin edilebileceği ilgilileri tarafından sorgulanmaktadır. Ayrıca kripto biomedikal çip şeklinde ismini duyuran bu mini ürün, üretici firmasından satın alınabilmektedir. Bunun dışında Ebay üzerinde de satışı bulunmaktadır. RFID mikroçiplerin ortalama fiyatı 100- 130 dolar arasındadır.

Alman şirket Muehlbauer ise RFID mikroçip üretiminde dikkat çeken bir başka isimdir. Aynı şekilde NFC teknolojisiyle üretilmiş mikroçipler, doku uyumludur. Ayrıca kurşun, nikel elementlerini içermeyen cam kılıfla kaplıdır. Son olarak Almanya’da 3500 kişinin mikroçipleri aktif kullandıkları bilinmektedir. Hemen ardından askeri ve ticari çip üretiminde Amerika, İsrail ve İtalyan firmaları sıralanmaktadır.

RFID Mikroçip Vücuda Nasıl Yerleştirilir?

mikrocip vucuda nasil yerlesir

Mikroçip nedir konu içeriğinde en önemli kısımlardan biri, uygulamanın vücuda nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Mikroçiplerin uygulanma şekli oldukça basittir. Öncelikle Piercing merkezlerinde yaptırmak tercih edilebilir veya yakın çevredeki yetkin bir el tarafından uygulanmaktadır. Bazı bilim insanlarının ise kendi vücutlarına kendilerinin implant ettikleri bilinmektedir.

Mikroçip uygulaması başparmak ile işaret parmağı arasındaki, elin üst yüzeyine uygulanır. Kolaylıkla birkaç saniye içinde çip vücuda yerleşir. Bunun yanında kullanıcılar, çok az kanama ve arı ısırığına bezer acı hissettiklerini belirtmektedirler. Pil ile çalışmadığı için değişim gerektirmeyen ömürlük bir üründür. Tüm bunlara rağmen vücuttan çıkarılmak istendiğinde ise cerrahi işlem gerektirmektedir.

Mikroçip Nedir? Ne İşe Yarar?

ne ise yarar mikrocip

Bilgilerin temassız transferini sağlayan bu çipler, günlük hayatı kolaylaştırması yönüyle birçokları tarafından cazip bulunmaktadır. Öyle ki kullanıcılar biyomedikal çiplerini, akıllı telefon ve taşınabilir cüzdanların güvenliğine kıyasla çok daha tehlikesiz bulmaktadır. Mikroçipler NFC teknolojisi sayesinde telefon, bilgisayar ve akıllı telefonlarla uyumlu hale getirebilmektedir.

Alman firması Muelcher’in ürettiği çipler, MyHeritage adı verilen DNA kiti içerir. Aile ve ırk genomu gibi tüm DNA verileri, 20MB’lık ham dosya olarak oluşturulup 6MB boyutunda ziplenir. Max. 32 bit kapasiteli mikroçipler için 6 MB veri, henüz yüksek bir boyuttur. Bu sebeple herhangi bir bulut sistem üzerinde, Excell zip olarak saklanabilmektedir.

Mikroçip Nedir? Mikroçiplerin Fayda ve Zararları Nelerdir?

mikrocip zararlari ve faydalari

Mikroçipler, başta Alzheimer hastaları olmak üzere kimlik bilgilerini söyleyemeyecek durumda olanlar için faydalı bir uygulamadır. Kaçırılma ve kaybolma durumunda kimlik tespiti çok kolaydır. Bir diğer özelliği, ödeme bilgisi ve kişisel şifreler çip üzerine kayıtlıdır. Bu sebeple kart veya cüzdan taşımaya gerek yoktur.

1-Mikroçipler Kişisel Tıbbi Verileri İçerir

Mikroçiplerin en güzel yönü kişisel tıbbi bilgilerin kaydedilmesidir. Özellikle olası acil durumlarda, daha erken ve doğru müdahaleyi mümkün kılar. Kan grubu, alerji bilgisi, kronik hastalıklar ve aile hekim bilgisi gibi verilere birkaç saniye içinde ulaşılmaktadır. Böylelikle ilk yardım aşamasında, sağlık görevlileri, kişinin tıbbi bilgilerine hızlı ulaşıp sadece tedaviye odaklanır.

2-NFC Mikroçip Nedir? Kripto Para Cüzdanı Olarak Nasıl Kullanılır?

nfc kriptio para

NFC mikroçip nedir sorusu, kripto para kullanıcılarının ilgilendiği bir konudur. Mikroçiplerin kripto cüzdan şeklinde kullanımı yaygınlaşan bir uygulamadır. İlk olarak Hollandalı Bitcoin zengini Martin Wismeijer tarafından proje geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Ne yazık ki Wismeijer’in birkaç kez yüklü miktarda Bitcoini çalınmıştır. Bu sebeple kimlik verisi ve ayrıca kripto cüzdan şeklinde, her iki eline mikroçip implantı uygulamıştır.

3-Tespit Edilmiş Mikroçip Zararları Nelerdir?

bilinen kripto para zararlari

Henüz çok yeni bir teknoloji olan implant mikroçipler, güvenliği konusunda kişileri tedirgin etmektedir. Özellikle RFID okuyucu içerisine yerleştirilen olası virüs durumunda, kimlik hırsızlığı riskini barındırmaktadır. Ne yazık ki mikroçip üreticileri bu konuda kullanıcılarına henüz %100 garanti sağlayamamaktadırlar. Bu konuda fazlaca üretilen komplo teoriler, kullanıcı memnuniyetiyle kıyaslandığında, durumun henüz endişe verici olmadığı yönündedir.

Arabada Mikroçip Nedir?

arabada kripto para

Otomobilde mikroçip nedir diye merak edenler dünya genelinde, otomobil sektöründe yaşanan mikroçip tedarik sorununu duymuşlardır. Maalesef pandemi döneminde otomobil üretiminin yavaşlaması sonrası, mikroçip üreticileri medikal sektör için üretime yönelmişlerdir. Bu sebeple otomobil üreticileri yüksek ücretli mikroçip fiyatı sorunu ile karşılaştıklarını bildirmektedirler.

Otomobil üretiminde kullanılan mikroçipler esasında vücuda implant edilen çiplerden farklıdır. Kısacası otomobil sektöründe, pil ile çalışan elektronik transistörler içeren, yarı iletken RFID mikroçip teknolojisi kullanılmaktadır. Başka bir deyişle daha komplex bir yapıya sahiptir. Bosch, Infinion gibi mikroçip üreticileri otomobil sektöründeki sorunu, kısa zamanda çözemeyeceklerini bildirmektedirler.

Mikroçip Takip Sistemi Nedir?

kripto para

Vücut içine yerleştirilen mikroçiplerde takip sistemi uzaktan mümkün değildir. Çünkü içeriğinde sadece verici fonksiyonu olan elektronik etiket barındırır. Bu sebeple evcil hayvanların kaybı durumunda yer tespiti mümkün değildir. Sadece okuyucu makine kullanılarak tarama yapılır ve çip üzerine kayıtlı şifre ile kimlik tespiti gerçekleştirilmektedir.

Pet Mikroçip Sorgulama Nasıl Yapılır?

pet mikrocip nedir

Mikroçip nedir köpeklere takılan mikroçiplerin özellikleri nelerdir gibi sorular, pet sahiplerinin merak ettikleri arasındadır. Bu uygulama evcil hayvanların çoğunlukla ense bölgesine uygulanan ağrısız ve acısız bir işlemdir. Veteriner klinikleri implant işlemini uygulamakta ve çip verisini, sahibinin TC numarası ile eşleştirmektedir. Petkimlik, Vetkimlik ve Belediye kayıtlarına evcil hayvanın mikroçip numarası kaydedilmektedir.

Hayvanlar için hiçbir zarar içermeyen, oldukça faydalı artık ülkemizde de yapılması zorunlu kılınan bir uygulamadır. Çok nadir bir ihtimal, alerjik reaksiyon gösterilebilmektedir. Pet mikroçipler, 25 yıl kadar vücutta bozulmadan kalabilmektedir. Kısacası vücuttaki dövme gibi hayvanlarda belirteç fonksiyona sahip bir numaradır. Pet mikroçip veteriner kliniklerinde, ortalama 150-200TL ücret karşılığı uygulanmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap