İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Vampir Filmleri Arasında En Sevilen 10 Vampir Filmi

Vampir Filmleri Arasında En Sevilen 10 Vampir Filmi
vampir filmleri
+ - 0

Sinema ortaya çıktığı andan itibaren pek çok farklı türde film ortaya koyulmuştur. Sessiz sinema döneminde dahi ufaktan kendine yer bulan vampir filmleri oldukça eski bir tarihe dayanır. Hatta öyle ki 1922 senesinde F.W Murnau tarafından çekilen “Nosferatu” filmi seyircilerin kanını donduran bir etkiye sahiptir.

Her dönem, neredeyse tüm ülkeler kendine has bir vampir filmi ortaya koymuştur. Kah başarılı, kah başarısız pek çok örneğini sinema tarihinde görmek mümkündür. Dracula’dan A Girl Walks Home Alone at Night filmine kadar şahane öneriler için okumaya devam edin!

Vampir filmleri izlemek için geniş bir alternatif vardır. Fakat size fikir olması için tüm zamanların en iyi vampir temalı filmini sizler için derledik! İşte en iyi 10 vampir filmi!

1-Thirst (Kan Arzusu)

1 1
vampir film

Chan-wook Park’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Kan Arzusu filminde Song Kang-Ho, Kim Ok-bin ve Hee-jin Choi başrolleri paylaşıyor. 2010 yılında yıldızı parlayan bu yapım günümüzde dahi vampir filmleri sevenlerin aklına gelen ilk filmlerden biridir.

Kan Arzusu filminde, yapılan deneyde başarısız olması nedeniyle gelişen durumlar ele alınmaktadır. Sang-Hyun gönüllü olarak hastanede çalışan Katolik rahiplerden biridir. Ölümcül sonuçlara yol açan bir virüsün tedavisini keşfetmek amacıyla yapılan deneylere katılır. Deneyden sağ çıkan tek kişi o dur. Lakin Sang-Hyun’u hayatta tutan şey, vampire dönüşmesidir. Genç adam, insanlara zarar vermeden hayatta kalma savaşı verir.

2-Stake Land (Vampir Cehennemi)

vampir filmler
vampir filmler

Korku, gerilim ve dram türlerinin en başarılı örneklerinden olan Stake Land, Jim Mickle yönetmenliğinde çekişmiştir. Vampir filmleri listelerinde başı çeken bu film, kıyamet sonrası düzensizliğin kol gezdiği bir dünyada yalnız kalan Martin’i anlatır.

Gün geçtikçe yayılan vampirlerden kaçarak hayatta kalmaya çalışan Martin birisi ile tanışır. Bu kişi onu ülkenin “Yeni Cenneti” diye isimlendirilen kuzeye doğru götürecektir. Vampir avcısı olan bu beyefendi ile ülkeyi baştan başa dolaşacakları uzunca bir yolcuğa koyulurlar.

3-Byzantium (Bir Vampir Hikâyesi)

3 1
vampir film

Neil Jordan sinematografisinden olan Byzantium gelmiş geçmiş en iyi vampir filmleri arasında gösterilir. Clara ve kızı Eleanor 200 yıldır kan ile hayatta kalan vampirlerdir. Clara’nın genç olması ve kızı ile çok benzemesi nedeniyle herkese kendilerini abla kardeş olarak tanıtırlar.

Clara için önemli olan tek şey gelecektir. Eleanor ise oradan oraya koşturmaktan, bir şeylerden kaçmaktan oldukça sıkılmıştır ve bir yere yerleşerek daima orada kalmak ister. İki insanın cinayete kurban gittiği haberi yayıldıktan sonra, iki kadının tek çaresi bir İngiliz kasabasına sığınmaktır.

Clara burada Noel isminde bir adamla tanışır. Eleanor ise Frank’la samimi olur ve ona sırrını verir. Clara ve Eleanor için artık her şey daha da kötüye gider. Çünkü bulundukları kasaba sıralı ölümlerle çalkalanmaya başlar.

4-30 Days of Night (30 Gün Gece)

4 1
vampir film serileri

En iyi vampir filmleri listelerinin olmazsa olmazı olan bu film korku ve gerilimin hat safhada olduğu bir yapımdır. Amerika’nın kuzeyinde bulunan Alaska Barrow kasabasında her kış mevsiminde tam bir ay gece yaşanır.

Her yerin karanlık olduğu bu dönemde, garip ve gizemli bir grup vampir insan ortaya çıkar. Ortalığı yakıp yıkan bu vampirler yüzbinlerce kişiyi öldürürler. Nüfus git gide azalır. Sağ kalan insanlar vampirlere karşı yaşam savaşı vermek zorundadır.

5-A Girl Walks Home Alone at Night

5 1
vampir filmleri 2021

“Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız” ismi ile Türke’ye çevrilmiştir. İran yapımı bu vampir filmi 2014 yılında vizyona girmiştir. İran’ın hayalet kasabası olarak bilinen Bad City, suçların havada uçtuğu bir yerdir. Özellikle gece olduğunda bir günah şehrine bürünür. Uyuşturucu satıcılarının ve kadın tüccarlarının egemen olduğu Bad City’de vampir bir kadın şehri arındırmak ister.

Vampir kadın suçlarının peşine düşmeye kararlıdır. Öte yandan Arash isimli genç, babasının borçları kapatmak için sattığı arabasını geri almak için şehre döner. Arash arabayı alan kişinin evine gelir fakat öldüğünü görür. Ölünün yanında ise vampir kadın vardır.

6-Vampir Filmi: Dark Shadows (Karanlık Gölgeler)

6 1
Karanlık Gölgeler

Johnny Deep’in başrol olduğu film komedi ve fantastik türlerinin öncülerinden biridir. 2012 yılında seyirciyle buluşan film, 1960’lı senelerinde popüler olan gotik bir diziden uyarlanmıştır.

Vampir Barnabas eşsiz bir hayat sürerken kıskanç bir cadı onu lanetler. Kontluğu elinden alınan Barnabas 200 yıl boyunca kilitli bir tabutta kalır. 1972 senedinde kopan fırtına tabutu yeraltından yukarı çıkarır. Barnabas meraklı köylülerin sayesinde özgür kalır.

Barnabas hem makamını geri almak hem de intikam yeminini yerine getirmek için malikânesine geri döner. Barnabas o an anlar ki, her şey değişmiştir. Hatta zaman bile!

7-Let Me in (Kanıma Gir)

John Ajvide Lindqvist’in romanından uyarlanan vampir filmi okulda ezilen 12 yaşındaki Owen’ın komşusu Abby ile tanıştıktan sonraki yaşadıklarını anlatmaktadır. Apartmanın önünde oturduğu bir akşam yanına gelen Abby ile hemen dostluk kurar.

Bu iki çocuk birbirleri hakkındaki sırları öğrenmeye başlar. Owen, Abby’nin vampir olduğunu öğrendikten sonra okuldaki çocuklardan intikam alma hevesi kurar. Fakat kısa süre içinde mahallede cinayetler işlenir ve Owen, Abby’i hedef gösterir.

8-Only Lovers Left Alive

8
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’un başrollerini paylaştığı film 2014 yılında vizyona girmiştir. Ülkemizde “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır” ismi ile bilinmektedir. Romantik vampir filmi olur mu, dediğinizi duyar gibiyiz. Dram ve romantik türlerini içeren vampir filmleri arasında başı çeken bu yapım yüzünüzde tebessüm oluşturacak.  

Eve ve Adam ölümsüz iki aşık vampirdir. Her ikisi de depresif bir ruha sahiptir. Adam iflas eder ve Detroit’te yaşamaya başlar. Zamanının çoğunu müziğe ayırır. Eve ise uzunca bir süredir Fas’ta yaşamaktadır.

Eve, Adam’ı ziyaret etmek için yanına gider. Lakin orada kız kardeşi Ava davetsiz misafir olarak başlarına musallat olur. Ava her zaman olduğu gibi yine ikilinin başına çorap örer ve işleri içinden çıkılamayacak bir duruma getirir. Eve ve Adam birbirlerine o kadar aşıklardır ki, sevgileri bir umut ışığı bulmaya yeter.

9-What We Do in the Shadows (Aylak Vampirler)

9
vampir filmi

Vampir filmlerinin hepsi gerilim ya da korku unsuru taşımamaktadır. Peki, bir vampir filmi ne kadar komik olabilir? Bir grup modern vampirin günlük hayatını konu alan bu film izleyenleri gülmekten yerlere yatıracak!

Viago, Deacon ve Vladislav her gece otobüs yolculuğu yapar. Wellington sokaklarında turlayarak kendilerine kurban seçeler.  Onları gören bir grup belgeselci, ölmeyeceklerini garanti altına aldıktan sonra bu vampirlerin yaşadığı eve konuk olurlar.

Belgesel ekibi, üç vampirin gündelik yaşamları en ince ayrıntısına kadar kayıt altına almaya başlarlar. Lakin fark ederler ki vampir olarak hayatta kalmak tahmin ettiklerinden daha zordur.

10-Kaliteli Vampir Filmleri: The Vampire Loves

10 1
seri vampir filmi

1970’li yıllarda vizyona giren filmin başrolünde Ingrid Pitt yer almaktadır. Karnstein kuvvetli bir vampir ailesidir. Fakat ailenin üyeleri gün geçtikçe yok olur. Geriye yalnızca Marcilla kalır. Marcilla yaşamaya devam etmek için kurbanlarını baştan çıkarmak zorundadır ve yaşamak için her şeyi yapmaya kararlıdır. Vampir kadın zengin bir aileyi hedefine alır.

Bambaşka bir insanın kimliğine bürünerek ailenin içine sızmaya çalışır. Fakat büyük bir sorun vardır. Bulunduğu kasabada insanlar sırayla ölmeye başlar. Bunun üzerine kasaba sakinleri vampirler hakkında konuşmaya başlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap