İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Turizm

Salda Gölü Hangi İlde? Türkiye’nin Maldivleri 2022

Salda Gölü Hangi İlde? Türkiye’nin Maldivleri 2022
+ - 0

Salda gölü hangi ilde? Son dönemin en çok turist ziyaretine uğrayan bölgelerinden biri kuşkusuz Salda gölü… Türkiye’nin en berrak görünümüne sahip Salda gölü, NASA tarafından korunması gereken bölgeler arasına dahil edildi. Peki, güzelliği ile adeta büyü yaratan Salda gölünde neler yapmak gerekir? İşte yanıtları… 

Salda gölü hangi ilde

Salda Gölü Nerede ve Hangi Şehirde?

Öncelikle Salda Gölü Burdur ilindedir. Eğer ki Salda gölü gezisi yapmak istiyorsanız, bu doğal güzelliğin Burdur il sınırları içerisinde bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yeşilova ilçesinde bulunan Salda gölü bu ilçeye km uzaklıktadır. Bölgenin merkeze uzaklığı ise 85 km mesafede olduğu bilinmektedir. Salda gölüne ulaşım bir hayli kolaydır. Özel araç ya da toplu taşıma araçları ile yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

1- Salda Gölü Özelliği Nedir? Salda Gölü NASA

Salda gölü hangi ilde

Salda gölü NASA tarafından korunması gerektiği vurgulanan bir göldür. Bu bağlamda 2019 yılında Cumhurbaşkanı kararı ile Özel korunma bölgesi olarak tespit edilmiştir. Ormanla dolu tepeler, kayalık dolu araziler, küçük alüvyal ovalarla çepeçevre sarılmış bir göl olarak bilinmektedir.

Karstik bir göl olan Salda gölü 44 km yüzölçümüne sahiptir. Türkiye’nin en derin 3. Gölü olup, hidromanyezit mineralini içerisinde barındırır. Bu anlamda biyolojik mineralizasyonu örnek olarak gösteren en iyi doğal güzellik olduğu söylenmektedir. 

Salda gölü özelliği suyunun tertemiz oluşu ve çok açık bir turkuaz rengine sahip oluşu ile açıklanabilir. Ayrıca gölün deniz seviyesinden yüksekliği ise 1140 m’dir. Salda gölünün bir diğer özelliği ise suyun çekilmeye başlaması ile görülmeye başlayan yedi ada görünümüdür.

2- Salda Gölü Suyu Neye İyi Geliyor ve Gölde Yüzülür mü?

türkiyenin maldivleri

Herkesçe merak edilen Salda gölü hangi ilde? Salda gölü suyu neye iyi geliyor konusuna cilt hastalıkları olduğu yanıtı verilmektedir. Uzmanlara göre gölün suyu çok yüksek miktarda magnezyum, kil ve soda içeriyor. Bu anlamda suyun cilt lekelerine, sivilcelere iyi geleceği düşünülmektedir.

Ayrıca Salda gölü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu ve ördeklerinin barınması için ev sahipliği yapıyor. Salda gölünde yüzmek ya da suya girmek gibi aktivitelerin yapılmasına izin verilmiyor.

Bunun nedeni ise gölün özel olarak korunma alanı olarak tespit edilmesi… Aslında öncesinde yüzmeye izin verilmektedir Ancak gölün tabanı gevşek olduğu için ve suyun temizliğinin korunabilmesi için bu karar alındı. Suyunun ise olabildiğince göle girmeden köşeden kaplara alınarak, sonrasında kullanımı öneriliyor.

3- Salda Gölü’nde Mangal Yakılır mı?

4 12

Dünyaca ünlü olan Salda gölü hangi ilde? Salda gölü mangal yakılması için uygun bir alan değil. Ancak göle yakın bir mevkide Tabiat parkı bulunmaktadır. Bu park içerisinde yerli ve yabancı turistlerin mangal yakabileceği özel alanlar mevcuttur. Ülkemizde ne yazık ki yerli ya da yabancı turistler bölgenin korunması için bir çaba sarf etmiyor.

Bu nedenle yakın zamanda Salda gölü son hali hakkında olumsuz birçok gönderi paylaşımı oldu. Ancak uzmanlar suyun kirli görünümünün dönemsel olduğunu ve içerisinde yaşayan bitkiler sebebiyle olduğunu belirtti. Bu kapsamda Salda gölü halen görülmeye değer birçok güzelliği içerisinde barındırmaya devam ediyor.

4- Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

7 8

Salda gölü hangi ilde sorusuna Burdur yanıtını vermiştik. Salda gölüne nasıl gideceğiniz geleceğiniz güzergaha göre farklılık gösterecektir. Ancak bölgeye ulaşım sağlamak adına öncelikli olarak Burdur merkeze gitmelisiniz.

Sonrasında Yeşilova tabelalarını takip ederek, ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşilova’ya geldikten sonra ise Salda gölü tabelaları ile 5 dakikada göle ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşım için ise merkezden Yeşilova otobüslerine binmelisiniz. Bu otobüsler göle en yakın mevkide sizi indirecektir.

5- Salda Gölü Konaklama İmkanları Nelerdir?

9 5

Meşhur Salda gölü hangi ilde? Salda gölü konaklama imkanları bakımından oldukça zengindir. Bölge her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yaptığı için barınma konusunda imkanlar gelişmiştir.

Hem Burdur hem de Yeşilova ilçesinde konforlu bir barınma deneyimi yaşayabileceğiniz otel ve apartlar yer alır. Ancak fiyat içeriği bütçenize bağlı olarak farklılık göstereceği için barınma konusunda isim vermek doğru olmayacaktır. Gelmişken Burdur ilini gezmek ya da buradan lavanta bahçelerine uğramak isterseniz merkezde kalmanızı önerebiliriz.

Burdur’a dair gelişmeleri takip veya etkinlikleri Burdur Belediyesi sitesinden kontrol edebilirsiniz

6- Salda Gölü Kamp Alanları Var mı?

10 5

Bölgeye gelmek isteyen birçok turist, bu bölge üzerinde kamp kurarak farklı bir deneyim yaşamak istiyor. Salda gölünün özel halk plajında, belediyenin kamp alanında ve Tabiat parkı içerisinde kamp yapabilirsiniz.

Üstelik kamp yapabilmek için bölgede her imkan bulunurken, kamp konusunda herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bölgeye gelmişseniz, bu göz kamaştıran yerde kamp deneyimlemenizi şiddetle önerebiliriz.

7- Salda Gölü Giriş Ücreti Ne Kadar?

8 5

Salda gölü giriş ücreti 2021 itibariyle yeniden düzenlendi. Buna göre araçsız girişlerde kişilerin kişi başı 5 TL ödemesi gerekiyor. Araçlı girişlerde ise motosiklet 10, otomobil 15 ve minibüs 45 TL olarak belirlenmiş.

8- Salda Gölü Hangi İlde ve Ne Zaman Gidilir?

Salda gölüne ne zaman gidilir konusu da turistlerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi. Bölge özellikle yaz aylarında yoğun bir kalabalıkla karşılaşacağınızı söyleyebilmemiz mümkün.

Ancak Salda gölü özellikle bahar ve sonbahar aylarında oldukça sakin bir havaya bürünmekte. Bu yüzden sakin bir zamanda gitmek isterseniz Ekim ya da Nisan ayında gitmenizi tavsiye ederiz. Ancak göle gelmişken lavanta hasat zamanını görmek isterseniz, o zaman Haziran ve Temmuz aylarında gelmelisiniz.

9- Salda Gölü’nde Ne Yenir? Burdur’un Nesi Meşhur?

11 1 1

Salda gölü hangi ilde? Salda gölüne kadar gelmişken Burdur’un meşhur yemeklerini tüketmemek olmaz. Burdur’un en meşhur yemeği kuşkusuz şiş ve testi kebabıdır. Bunun yanı sıra pirinç çorbası, saç böreği ve katmerde mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır. Yemek sonrasında tatmanız gereken tatlılar ise kabak helvası, ceviz helvası ve Burdur muhallebisidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap