İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Türkiye’nin En Pahalı 5 Kenti Yeniden Sıralanıyor

Türkiye’nin En Pahalı 5 Kenti Yeniden Sıralanıyor
+ - 0

Türkiye’nin en pahalı 5 kenti her yıl yeniden listeleniyor. Bazı şehirler sıralamada yerini değiştirirken kimi şehirler de listeye katılıyor.

Değişen ekonomik koşullar yaşam koşullarının değişmesinde öncül oluyor. Kentlerdeki yaşam standartları da değişen koşullara uyum sağlıyor. Bu koşullar ise Türkiye’nin en pahalı şehri neresi sorusunu sormaktan alıkoymuyor.

Kentlerde yaşam her zaman daha stresli ve pahalı olsa da cazibeleri insanı büyülüyor. Farklı şartlar da göz önüne alındığında göçleri de yoğun olan bu kentler her geçen gün biraz daha gelişiyor.

İş imkanları, eğitim olanakları gibi unsurlar şehirde hayatı zorunlu kılıyor. Bu nedenle daha küçük ilçelerden büyükşehirlere göçlerin yoğunlaştığı da görülüyor. Kimi zaman bu göçler Türkiye’nin ucuz kentleri arasında olan şehirlere doğru olurken; kimi zaman tam tersi oluyor.

Türkiye’de En Pahalı Şehir Hangisi?

Türkiye’nin en pahalı 5 kenti her yıl TÜİK tarafından belirleniyor. Şehirlerin fiyat endeksleri bu listelerin düzenlenmesinde de önemli bir yere sahip.

Her yıl düzenli olarak yapılan ölçümler eşliğinde Türkiye’nin en pahalı şehirleri ve en ucuz şehirleri listeleniyor. Farklı değişkenler göz önünde bulundurularak düzenlenen listeler yaşam planlarını da etkiliyor.

Yaşam standartlarını belirleyen şehirler farklı özellikleri ile de öne çıkmayı başarıyor. Kimisi denize olan kıyısıyla kimi manevi değeriyle yükseliyor. Peki hangi şehirler Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında yer alıyor?

Türkiye’nin En Pahalı 5 Kenti; İstanbul

istanbul en pahali sehir

Boğaz manzarasıyla insanı kendisine aşık eden İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olarak da biliniyor. Bunun yanında sunduğu hayat standartları ile de gözleri üzerine topluyor.

Metropolitan niteliğe sahip olan İstanbul Türkiye’nin en pahalı şehirleri listesinde yerini alıyor. En kalabalık şehirlerden birisi olan bu kent turistik açıdan da rağbet görüyor. İstanbul’un tarih açısından da sahip olduğu değerler de bu şehri görülmeye değer bir konuma getiriyor.

Kentin yaşam koşulları ise her sene biraz daha zorlaşıyor. Değişen ekonomi hayat standartlarını da etkiliyor. Özellikle emlak piyasası üzerinde gerçekleşen artışlar da bu kentin listedeki yerini korumada önemli bir paya sahip.

Tüm bunların yanında ulaşım olanakları da bu kentin fiyat endeksleri üzerinde belirleyici oluyor. Farklı ulaşım imkanları olsa da kullanılan araçlar ve bunların maliyeti İstanbul’un zirvedeki yerini sağlamlaştırıyor.

İzmir

en pahali sehirlerden bir digeri de izmir

Gevreği, çiğdemi ve boyozuyla meşhur İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olarak anılıyor. Gerek Ege’ye olan kıyısı gerekse yaz akşamlarının sakinliği bu şehri gözde bir hali getiriyor.

Türkiye’nin en pahalı 5 kenti arasında yer alan İzmir aynı zamanda en kalabalık şehirlerden de birisi. Eğitim fırsatları ve köklü üniversiteleri ile de gençlerin yoğun ilgisini görüyor.

Özellikle yaz aylarında tatilseverlerin uğrak mekanlarından birisi oluyor. Eşsiz doğası ile turistleri de kendisine çekmeyi başaran İzmir aynı zamanda popüler şehirlerarasında bulunuyor. Antik kentleri kadar doğa harikaları da İzmir’in ziyaret edilmesinde etkili oluyor.

Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, yaşam standartları ile de öne çıkıyor. Sakinlerine çeşitli iş imkanları sunan şehir en pahalı kentler arasında ikinci sırada yer alıyor.

Fiyat endeksleri üzerinde konut fiyatları kadar İzmir’deki yazlık fiyatları da belirleyici oluyor. Turistik bölgelerden birisi olması da fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

En az konut fiyatları kadar şehrin nabzını tutan bir diğer faktör ise ulaşım oluyor. Bisikletlerin de yoğun kullanımı olan şehir farklı tercihlere ev sahipliği yapıyor.

Sempatisi ve manevi değerleri ile kalplerde taht kuran İzmir ziyaretçilerini bekliyor. Hayat standartları açısından da pahalı olan bu şehir bizleri büyülemeye de devam ediyor.

Ankara

ankara

Yolları denize çıkmasa da maneviyatı yüksek olan başkent pahalı kentler arasındaki yerini alıyor. Küresel çapta ziyaretçi kapasitesi olan Ankara, Türkiye’nin en pahalı 5 kenti sıralamasında üçüncü olarak bulunuyor.

En kalabalık şehirlerden olan Ankara yöresel lezzetleri ile de tanınıyor. Farklı ilçelerinden çeşitli tatları birleştiren şehir politikanın ve siyasetin kalbi olma niteliği de taşıyor. Dolayısıyla büyükelçilerin ve siyasi toplantıların merkezi konumunda bulunuyor.

Doğa harikaları pek bilinmese de gizli güzellikleri Ankara’yı daha cazip bir hale getiriyor. Tarihsel nitelik taşıması da Ankara’nın kabul ettiği ziyaretçi sayısını yükseltiyor.

Ulaşımın toplu taşıma kadar bireysel araçlarla sağlandığı şehir fiyat endeksi sıralamasında üstlerde yer alıyor. Farklılaşan yaşam koşulları ise Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında Ankara’nın da bulunmasını sağlıyor.

Trabzon

trabzon

Karadeniz’in incisi olan Trabzon hayat standartları ile de listede yerini alıyor. Okuyucuları şaşırtan Trabzon bu listede dördüncü sırada yerini alıyor.

Karadeniz’de yer alan Trabzon doğa harikaları ile kendisini tanıtıyor. Farklı kültürlerin birleşim noktalarından olan Trabzon da turizm açısından önemli şehirlerden birisi olmayı başarıyor.

Yaşam standartları farklı yerleşkeler üzerinde dağılan şehir köy ve kent yaşamının dengesini kuruyor. Yayla kültürüne sahip olan şehirlerden birisi olması bu şehrin temel özelliklerinden birisi. Yayla kültürünün olması şehir sakinlerini de yazlık ve kışlık olmak üzere yaşam koşullarını değiştirmeye itiyor.

Ulaşım koşulları açısından jeolojik koşulların öne çıktığı şehir Türkiye’nin en pahalı 5 kenti arasında bulunuyor. Günlük hayat standartları açısından da listenin üst sıralarında yer alıyor.

Tekirdağ

tekirdag

Trakya’nın gözde şehri Tekirdağ yapılan araştırmalara göre bu listedeki yerini alıyor. Marmara’ya kıyısı olan şehir her yıl daha popüler bir hale geliyor.

Eğlenceli havası ile de tanınan şehir halkı ile de sempati uyandırıyor. Eğitim açısından da talep gören şehir komşu şehirlerden de ziyaretçi kabul ediyor.

Türkiye’nin en pahalı 5 kenti arasında olan Tekirdağ, denize kıyısı olması ile de rağbet görüyor. İki kıyı boyunca uzanan şehir genç popülasyonu ile de ziyaretçileri kendisine çekiyor.

Ulaşım açısından farklı seçenekler sunan şehir yakın şehirlerden kabul ettiği misafirlerine hoş bir seyahat imkanı sunuyor. Listedeki diğer şehirlere kıyasla da daha az maliyetli ve keyifli bir gezi için iyi bir tercih oluyor.

Türkiye’nin en pahalı 5 kenti arasında olan Tekirdağ yöresel lezzetleri ile de ilgi görüyor. Yaşam standartları açısından da yüksek olan şehir gündelik yaşamın keyfini sürmek için de iyi bir tercih oluyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap