İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Turizm
  3. Türkiye’nin En Güzel Koyları Nerede? 2021

Türkiye’nin En Güzel Koyları Nerede? 2021

türkiyenin en güzel koyları

Türkiye’nin en güzel koyları anavatanın her kuytu köşesine sır gibi dağılmıştır. Tekneyle demir atmak ya da sarı sıcak altındaki mavi sular içine kendini teslim etmek isteyenlerin, bu masalsı köşeleri satır aralarını koklayarak bulması gerekmektedir. Türkiye; dört mevsimi kollarının arasında sarıp sarmalayan, bilhassa bahar ve yaz aylarında tadına doyum olmayan ülkedir.

Bu ülke doğa harikalarıyla da nam salmıştır. Bilhassa Ege ve Akdeniz suları yüze yüze karşı kıyılara varma cesaretini damarlara pompalar cinstendir. Hissiyatı derin denizler, iç yakan ince kumlar, hatıra niyetine saklanmalık çakıl taşları, çatısı olmayan bir ev misali sığ sular derken herkesin kendini yeniden keşfedebileceği bir koy muhakkak vardır.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Cennet mekan diye anılan Türkiye’nin, bu sıfatının efsane olmadığı koyları ile de tescillenmiştir. Bunca girizgahın ardından, hangi koylar var suali hatra ivedilikle düşüvermektedir. Bu serin koylarda kulaç atmadan önce mürekkep atmakta fayda olmaktadır.

Türkiye koylar haritası önce kalemin ucuyla çizilirse, ardından mavi yolcuk rotası da istikamet alabilir. Ara sıra maviden yeşile çalan bu koyların büyüsünde kaybolmak; kaybolurken bulmak için satırları bir tutam yakınlaştırmak gerekmektedir. Bunun için de önce kelamların arasına dalıp, kulaç atmak gerekmektedir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler. Kapadokya’da Nereye Gitmeli?

1.Türkiye’nin En Güzel Koyları Kabak Koyu

1987 yılında ilk kez keşfedilen bu eşsiz koy, Fethiye’de Faral köyünde boy vermektedir. Alaaddinin sihirli lambasından fırlayan koy, denize meyilli bir yamacın üzerindedir. Kızılçam ormanları ile gelinlik kız misali süslenen koyun bu alanı sit bölgesi olarak koruma altındadır. İçindeki göletler ve şelaleler ile koyun koyuna derin bir vadi içerisinde yaşamını sürdüren koydur. Aynı zamanda 200 metre uzunluğunda bir plaja ev sahipliği etmektedir. Koya ulaşmanın yollarından biri beyaz tabelaları takiptir, diğeri ise traktörlerdir.

Traktörler macera yaşamak isteyen ruhlar için ideal tercihtir. Türkiye’nin en güzel koyları arasındaki Kabak Koyu, gözlerden uzaktır. Bu nedenle doğanın bağrında kalmaktan haz edenlerin kataloğunda yer almalıdır. Ses kirliliği yok, telaş yok, kalabalık yok. Bu denli yok oğlu yok arasında huzur var, samimiyet var. Bu koyda konaklamak, bungalov evler kullanılır yada çadır açılır. Etrafındaki sık yamaçlar ile adeta son rötuşlarını tamamlayan koy, heveslileri için bulunmaz bir deneyimdir.

2. Çatı Koyları

Türkiye’nin en güzel koyları listesinde hazır ve nazır olarak yerini alan Çatı Koyları, Gökova Körfezi’ne başını yaslamıştır. Her güzele zahmetli yollardan gidilir düsturunu kendine nişane belleyen koya, karadan ulaşmak imkansızdır. İlla bir teknenin sırtına atlamak gerekmektedir. Bu nedenle etrafı sık sığla ve çam ağaçlarıyla örülüdür. Ayrıca rüzgara kapılarını neredeyse hiç açmaz. Bu nedenle de arzulanan her vakitte yüzmeye müsaittir.

Bördübed limanının avucunda S harfi çizerek, bir asker edasıyla özünü muhafaza eden bir koydur. Konaklanacak bir mekan olmaması hasebiyle bir hayli temiz olan bu koyda yatıya kalmak isteyenler sırtlarına çadırlarını yüklenmek mecburiyetindedirler. Bu koyda bir gece geçirmek bir miktar cesur yüreklerin işidir.

3. Yedi Adalar

Türkiye’nin en iyi koyu listesine oynayabilecek olan Yedi Adalar, ancak tekne ile ulaşımın mümkün olduğu koylar arasına adını altın harflerle kazıtmıştır. Gökova’nın bağrına kendini salan koy içerisinde konuçlanan mercan kayalıkları, dalış yapmak için bulunmaz hint kumaşı nispetindedir. Ayrıca su altı fanusu bakımından bir hayli zengindir. Halikarnas Balıkçısı bu adalar için şöyle bir tüyo vermektedir ki, burada adalar adeta gökyüzünde asılı durur.

Buhur ağaçlarıyla bezenen koy, bilhassa sonbahar mevsiminde ziyaret edilmelidir. Zira kıran rüzgarının kollarında gelen buhur amberi kokusu aklı baştan alan cinstendir. Yelken sporlarına da elverişli olan koyda, yürüyüş yapmak da oldukça keyiflidir. Bu büyülü alemi, perçemlerinden yakalamak, beklemek en doğru karar olacaktır

4. Phaselis Koyu

Antalya Kemer merkezi kendine mesken belleyen Türkiye’nin en güzel koyları Phaselis, Likya Antik Kent olarak da tanınmaktadır. Doğal ve tarihi güzelliklere aynı anda randevu veren bu turkuaz koy, çam ormanlarının altında salaşlığı kovalayanlar için nokta atışı bir tercihtir. Bölgede gezintiye çıkanlar bu koyu es geçmezler. Kumlu, taşlı, çimenli plajları orta yerde kavuşturmaktadır. Kampçıların gözdesidir. Ayrıca bu koy da çadır açılabilmektedir.

5. Faralya Koyu

Türkiye’nin en güzel denizi nerede sorusuna verilecek yanıtlar arasına yazılıp çizilen Faralya, Fethiye’de yer almaktadır. Safir misali parlayan Ölüdeniz ile kapı komşusu olan, Kelebekler Vadisi’yle dostluk kuran koy, zen hissi veren turkuaz denizi ile kayalıkların üzerinde seyrederken dahi muazzam haz vermektedir. Meşhur bir felsefedir ki, bazı güzellikler gizlenmeyi pek sever fakat gerçeklerin er ya da geç saklandıkları yerden çıkma gibi bir huyları vardır.

Üstelik Faralya Koyu’na şahit olanlar, bu gerçeğin gerçek olamayacak kadar eşsiz olduğu kanısına ilk tanışma anında varmaktadır. Babadağ etekleriyle bakışan koy, yamaç paraşütünün sıkça yapıldığı bir meskendir. Balık tutmak ve kelebekleri keşfetmek de alternatif aktiviteler arasında sayılabilir.

6. Sarsala Koyu

Dalaman açıklarında yer alan bu koya tekne ile ya da Kapukargın köyü içerisinden ulaşım mümkündür. Göcek koyları üzerinde gezmeyi sevenlerin muhakkak uğrak bellediği bu ünlü koy, caretta carettaları da derinliklerinde saklamaktadır. Ayrıca küçük ve sevimli iskelesi ile, durgun suyuyla çocuklu aileler için ilk tercihler arasında yer almaktadır. Teknelerin de liman havasında kullandığı koy içerisinde voleybol oynamak gibi aktivitelere imza atmak da mümkündür.

7. Bedri Rahmi Koyu

Türkiye’nin en güzel koyları arasına ustalıkla sıvışan Bedri Rahmi, Göcek sularında yer almaktadır. Marinası, şurup misali tatlı suları ile gece deniz üstüne yatak yorgan atıp uyumak için ideal bir döşektir. Yat turlarının bol kepçe düzenlendiği koya gelmenin yolu 12 ada turlarına adını yazdırmakla ya da şahsa özel yat kiralamakla mümkündür. Ayrıca Trekking yapmayı tutku haline getirenler koya yürüyerek de ulaşabilmektedir.

Etrafa serpilmiş kaya mezarları, Bizans kalıntıları, lahitler vardır. Yatları bağlamak için iskele de mevcuttur. Bilhassa günü birlik gidenler için karnını doyurmak adına 2 restaurant bulunmaktadır.

8. Mazı İnceyalı Koyu

Bodrum mevkinde, bir sahil kasabası atmosferini anımsatmaktadır. Ayrıca Mazı köyünde yer alan koy, karakteristik özelliklerinden hiç ödün vermemiştir. El değmemiş denizi, lezzet kokan yemekleri ile ilgi odağı olan İnceyalı koyu, adeta rehabilitasyon merkezi tadındadır. Ruha dokunan çiçekleri ile göz doldurmaktadır.

Birçok pansiyon olması nedeniyle bir tutam kalabalık severlerin akın edeceği bir koydur. Sıcak kumlardan serin sulara atlamak için, Tükiye’nin en güzel koyları arasına İnceyalı da zirvelerden giriş yapmaktadır.

9. Kalem Adası Koyu

İzmir Dikili’de yer alan Kalem Adası, evrenden izole olmak isteyenler için sıradışı bir hedeftir. Ege’nin Maldivleri olarak kendini tanıtan Kalem etmek, birçok kelam bulunmaktadır. Dalış yapmak isteyen, tekne turları ile koy koy gezmeyi arzulayanlar.. Bu koyun açık adresini ajandalarına not etmelidirler. Mineral bakımından zengin olan beyaz killi su bu adadaki koyların parmak ucunda ikamet etmektedir.

Ayrıca Resort otellerin yer aldığı bu mekan, volkanik bir oluşumun nadide bir parçasıdır. Palmiyeleri ve diğer bitki örtüsü ile iç açan koylarda öylece durmak bile ruhu dinlendirmektedir. Sularının şifalı olduğuna inanılan koya teknelerle ulaşılabilmektedir. Türkiye’nin en güzel koyları nezdinde şüphesiz en unutulmazlardandır.

10. Kalamaki Koyu

Kuşadası’nda yer alan koy, bitki örtüsü, etrafta gezen hayvanları, bir yanı kum bir yanı taş olan sahili ile Türkiye’nin en güzel koyları tercihleri arasındadır. Kafe gibi imkanları da bünyesinde ağırlayan koy çocuklu aileler için idealdir. Çok kişi tarafından keşfedilmemiş olması bu koyda konaklayana evdeymiş hissiyatı vermektedir. Dilek Yarımadasının bağrı açılmış kayaları altından kanyon havasıyla süzülen sular bir hayli ilgi görmektedir.

Türkiye’nin en güzel koyları, kalem ile tek tek yarılarak ilerlenip nihayete bağlandıktan sonra, tekneler ile yola koyulmak kaçınılmaz olacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap