1. Ana Sayfa
  2. Turizm
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’nin Amsterdam’ı Eskişehir’de Gezilecek Yerler | 2022 Rehberi Mor Levha

Türkiye’nin Amsterdam’ı Eskişehir’de Gezilecek Yerler | 2022 Rehberi Mor Levha
Eskişehir’de gezilecek yerler
+ - 0

Eskişehir’de gezilecek yerler dediğimizde, konunun o kadar da kısa olmayacağını şimdiden söylemek isteriz. Yoldan geçerken uğrayayım da bir göreyim derseniz de kendinize bir iyilik yapmış olursunuz. Ancak, şimdiden uyaralım kesinlikle tadı damağınızda kalacak ve kendinizi Eskişehir turu yapmak için hemen plan yapıyor bulacaksınız. Eşe dosta haber salın, Eskişehir’e gidiyoruz!

Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler Listesi

Gerek gençler, gerek orta yaşlılar, hatta orta yaş üstü herkesin gelip, görüp, gezip, en sonunda da yaşama devam etmek isteyeceği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır Eskişehir. Şehre ilk ayak bastığınız andan itibaren kendinizi Avrupa şehirlerinden birinde hissetmeye başladığınız, görsel güzellikleri ile Amsterdam ile benzerlikleri olan bir şehirdir.

Eskişehir, size kendinizi her zaman iyi hissettirecektir. “Eskişehir nasıl bir yer?” diye sorduklarında, anlatılmaz yaşanır dememek için bir sebep bulamayacaksınız.

istockphoto 1046380420 612x612 1

Eskişehir öyle anlatılacak bir şehir değildir, gidip kendi gözlerinizle canlı canlı görmeniz çok güzel bir deneyim olacaktır. Sizler için hazırladığımız Eskişehir’de gezilecek yerler yazımızda, Eskişehir’in kültürel, sanatsal ve turistik birçok yerini paylaşacağız.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

1-      Odunpazarı

22
Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin en başında ilk yerleşim yeri sayılan ve günümüze restore edilmiş haliyle kalan Odunpazarı evleri ile başlıyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok eseri barındırması sebebi ile UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Açık havada rahatlıkla gezebileceğiniz ve içinizi ısıtacak bir yer olan Odunpazarı’nı mutlaka görmelisiniz.

2-      Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

3 4

2003 yılından beri aktif hayatına devam eden Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalıdır. Yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan müze, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ in yaptığı çok sayıda heykeli barındırmaktadır. Pazartesi günleri hariç, haftanın her günü 10.00-12.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

3-      Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

4 6

Odunpazarı mevkiinde yer alan cam müzesi Odunpazarı’na gittiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerdendir. Canlı olarak camın nasıl işlendiğini izleyebileceğiniz bir şöleni kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

4-      Kurtuluş Müzesi

5 17

Odunpazarı evlerini gezdiniz, peşine aynı yerde Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni de gezdiniz, hemen ayrılmayın; bir de Kurtuluş Müzesi’ni görmek istemez misiniz? 29 Ekim 2016 yılında açılan müzede, tarihi eşya sergilenmekten ziyade, kurtuluş sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılmaktadır.

5-      Atlıhan El Sanatları Çarşısı

6 4

Son olarak; Odunpazarı’ndan ayrılmadan önce yanınızda anı olarak götürmek için satın alabileceğiniz, pek çok el emeği ve Eskişehir’e özgü hediyeliklerle karşılaşmak adına Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nı gezmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

6-      Sazova Parkı

7 1
Eskişehir’de gezilecek yerler

Birçok ilgi alanını bir arada barındıran Sazova Parkı’nı özellikle çocuklu ailelerin mutlaka görmesi gerektiği kanaatindeyiz. Çocuklarla birlikte siz de adeta çocukluğunuzu yaşamak isteyeceğiniz bir park olan Sazova Parkı içerisinde; masal şatosu, korsan gemisi, su altı dünyası, bilim-deney merkezi, akvaryum, uzay merkezi ve miniatürk gibi birçok dikkat çeken ve öğretici unsur bulunmaktadır.

7-      Kentpark

8
Eskişehir’de gezilecek yerler

Kim demiş Eskişehir’de deniz yok diye? Şaşırmayın! Evet! Eskişehir’de denize girmek de pek tabi ki mümkün. Gerçek deniz kumundan oluşturulmuş yapay bir plaja sahip olan Eskişehir’de çokça vakit geçirmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

8-      Şelale Park

9
Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’in en büyük şelalesini barındıran Şelale Park’ta çok geniş bir yeşillik alanda, harika bir manzara karşısında gün boyu doyasıya vakit geçirip, Eskişehir’in eşsiz lezzetlerini bulabileceğiniz restoran ve kafelerde kahvaltı ve diğer öğünlerinizi yiyebilirsiniz. Eskişehir yemek yerleri ve Eskişehir kahvaltı mekanları uğramadan gidilmemelidir.

9-      Porsuk Çayı ve Adalar

44444

Eskişehir’in belki de gelmiş geçmiş en bilinen temsillerinden olan Porsuk Çayı size adeta kendinizi Amsterdam’da yürüyormuş hissi vermektedir. Porsuk çayı kenarında yürüyebilir ya da gondollara binerek çayın keyfini çıkarabilirsiniz. Porsuk Çayı etrafındaki alan Eskişehir adalar olarak geçmekte ve Eskişehir’in en hareketli bölgelerinden biri olma özelliği taşımaktadır ve gençlerin tercih ettiği yerlerin başındadır.

10-  Haller Gençlik Merkezi

11a
Eskişehir’de gezilecek yerler

Gençlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden bir diğeri de Haller bölgesidir. Otantik havası ile birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapan Haller’ de vakit geçirmek isteyeceğinize eminiz.

11-  Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

12 1
Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’e girdiğinizde ETİ fabrikasından gelen bisküvi ve çikolata kokusu ile karşılanırsınız. ETİ’nin desteği ile tekrar canlılığını kazanan müzede pek çok arkeolojik esere tanıklık edebilirsiniz. Çok sayıda döneme ait sayısız eserin sergilendiği müzede vakit geçirmekten hoşlanacağınıza eminiz.

Eskişehir’de gezilecek yerler; ayırdığınız zaman ve ilgi alanlarına göre çoğaltılabilir. Özellikle gençler için gece hayatı, konserler, pub ve cafeler son derece ilgi çekicidir. Kışın tahmin bile edemeyeceğiniz soğuğuna rağmen gezmekten müthiş zevk alacaksınız.

İnsanlarının her daim mutlu, huzurlu ve güler yüzlü olduğu, tüm bu güzelliklere rağmen çok fazla para harcamayacağınız, ulaşım açısında da son derece kolay olan ve son olarak eşsiz bir atmosfere sahip bir şehirdir Eskişehir. Ülkemiz birbirinden güzel şehirlerini tanımak adına Mor Levha Turizm kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap