1. Ana Sayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Türkiye En Büyük Hayvanat Bahçeleri 81 İlden Hangisinde?

Türkiye En Büyük Hayvanat Bahçeleri 81 İlden Hangisinde?
Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri
+ - 0

Özellikle çocuklu ailelerin cevabını merak ettiği bir soru olan: “Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri hangi illerdedir?” sorusunu sizler için cevaplandırıyoruz. Hayvanları sevmeyenimiz yoktur değil mi?

Belki de onlardan korkan sayısı çoktur. Yine de; kah ailemizle kah bir okul gezisinde ama mutlaka birçoğumuz hayvanat bahçesi görme şansı yakalamışızdır. Peki, sizce ülkemizdeki en çok bilinen ve en çok hayvan türüne sahip hayvanat bahçeleri hangi bölgelerdedir?

A.     Türkiye’deki Hayvanat Bahçeleri

 Gaziantep Hayvanat Bahçesi Dünyada kaçıncı

Bilhassa çocukların hoş vakit geçirip, doğa ve hayvanlarla temas kurabileceği yerler olan hayvanat bahçeleri çok sayıda misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Büyük küçük pek çok hayvanat bahçesi her ilde ve ilçede mutlaka bulunmaktadır. Ancak en çok hayvan türü Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri tarafından koruma altına alınmaktadır.

Haydi! Gelin! Birlikte bir keşfe çıkalım, ne dersiniz?

1.      Türkiye’nin 1. En Büyük Hayvanat Bahçesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi Dünyada Kaçıncı Sırada?

3 29

Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri listemize ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi olma özelliği taşıyan Gaziantep Hayvanat Bahçesi ile başlıyoruz. Avrupa kıtasında 2. ve Dünya’da 4. en büyük hayvanat bahçesi olması ile bizi canı gönülden gururlandırmaktadır.

Gaziantep Üniversitesi’nin çok yakınında yer alan hayvanat bahçesine ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Giriş ücretleri de son derece makul olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 90 farklı kuş türünün yanı sıra 300 e yakın hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

2.      Türkiye’nin En büyük 2. Hayvanat Bahçesi Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

4 27

Ülkemizin 2. en büyük hayvanat bahçesi Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesidir. Darıca Hayvanat Bahçesi ya da Boğaziçi Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen bu hayvanat bahçesi İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesi olarak çok sayıda ziyaretçi kabul etmektedir.

1991 yılında bilinen adı Darıca Kuş Cenneti olan bu hayvanat bahçesi, soyu tükenmekte olan kuşları korumak amaçlı kurulmuş olup, günümüzde doğa ile ilgili eğitimler vererek halkı bilinçlendirme yolunda ilerlemektedir. 300 e yakın hayvan türü ve çok sayıda bitki türü ile ziyaretçilere doğa ile iç içe olabilecekleri hoş vakit sunmaktadır.

3.      Türkiye’nin En büyük 3. Hayvanat Bahçesi Bursa Hayvanat Bahçesi

5 25

En büyük 4. hayvanat bahçemiz yeşil Bursa’da bulunmaktadır. Tatil günlerinizi değerlendirmek isteyip, aileniz ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Yemyeşil ve geniş bir arazi içinde yer alan Bursa Hayvanat Bahçesi 70’e yakın türde hayvana barınak sağlamakta ve halkımıza hizmet vermektedir.

4.      Türkiye’nin En büyük 4. Hayvanat Bahçesi İzmir Doğal Yaşam Parkı

6 22

Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri arasında bizce en doğal ve insana huzur veren hayvanat bahçesi İzmir Doğal Yaşam Parkı’dır. Çünkü diğer hayvanat bahçelerinin aksine tel örgü ya da kafesten ziyade, hayvanların kendi yaşam alanlarında yaşamaları sağlanmıştır. 120’den fazla türde hayvan ve çok sayıda bitki türü barındıran İzmir Doğal Yaşam Parkı ziyaretçilerini memnun bırakmaktadır.

5.      Türkiye’nin En büyük 5. Hayvanat Bahçesi Antalya Hayvanat Bahçesi

7 19

Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri listemizi Antalya Hayvanat Bahçesi ile sonlandırıyoruz. Aynı İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda olduğu gibi burada da hayvanlar doğal yaşam ortamlarında hayatlarını mutlu bir şekilde sürdürmektedirler. Çok sayıda hayvan türünü görebileceğiniz Bu hayvanat bahçesine mutlaka uğramalısınız.

B.      Dünya’nın En büyük Hayvanat Bahçesi Nerede?

8 10

Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri konusuna değinirken Dünya’da 4. Sıraya giren Gaziantep Hayvan Bahçemizle duyduğumuz gurur ve mutluluktan bahsetmiştik. Dünya’da pek çok ülkede farklı konseptte hayvanat bahçeleri bulunmaktadır. Hadi gelin hep birlikte Dünya’nın En Büyük Hayvanat Bahçeleri Listesi’nde neler var görelim.

 1. Toronto Hayvanat Bahçesi
 2. Bronx Hayvanat Bahçesi
 3. San Diego Hayvanat Bahçesi
 4. Güney Afrika Ulusal Hayvanat Bahçesi
 5. Londra Hayvanat Bahçesi
 6. Columbus Hayvanat Bahçesi
 7. Moskova Hayvanat Bahçesi
 8. Pekin Hayvanat Bahçesi
 9. Henry Doorly Hayvanat Bahçesi
 10. Berlin Hayvanat Bahçesi

Türkiye en büyük hayvanat bahçeleri için hazırladığımız içerik umarız sizlerde hayvanlara karşı güzel hisler uyandırmıştır. Her canlının yaşama ve barınma hakkını çiğnemeden, mutlu olabilecekleri ortamlarda yaşamalarını sağlamak biz insanların en önemli görevidir. İyi keşifler dileriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap