İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Triger Kayışı Nedir? | Triger Kayışı Ne İşe Yarar?
Trendlerdeki Yazı

Triger Kayışı Nedir? | Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

triger kayışı nasıldır

Arabalarla içli dışlı olmayan kişiler zamanlama kayışı yani Triger kayışı nedir sorusu fazlası ile merak edilen bir konudur. Araba motoru içerisinde pek çok önemli ve hayati önem taşıyan parça vardır. Triger kayışı da bu özellikleri taşıyan parçalardan bir tanesidir. Buna ek olarak Triger kayışı güvenlik ve performans için de dikkat edilmesi gereken parçalardan biridir.

Triger kayışı zaman içerisinde arabalarda zarar görebilir ya da kopabilir. Bu durumlar da geri dönülmez sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Yazımızın devamını okumak ve arabalar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Mor Levha sayfasına abone olabilirsiniz.

Triger Kayışı Nedir? | Arabadaki Görevi Nedir?

Triger kayışı nedir

En genel tabiri ile bu kayış krank milinden aldığı hareketi eksantrik mile iletir. Bu sayede de supapların açılmasını ve kapanmasını sağlar. Bu yüzden de zaman zaman eksantrik mil kayışı olarak da Triger kayışı isimlendirilmektedir. Ayrıca Triger kayışı motorların soğumasında da görev alan parçalardan bir tanesidir. Yani bu kayış motorlarda pek çok görevi yerine getirir. Pek çok araba motorunda devridaim pompasının hareket etmesini sağlar ve bu sayede soğutma sıvısının araç içerisinde hareketini şekillendirir.

Yani Triger kayışı hem eksantrik miline dönmesi için hem de devridaim pompasının dönmesi için ihtiyaç duyulan hareketi sağlayan bir parçadır. Kayış bu hareketleri sağlarken belli bir düzene göre ilerleme yapar. Krank mili ve eksantrik mil aynı hizaya geldiği zaman Triger kayışı millerin üzerinde bulunan çentiklere takılır. Hangi aralıklar ile millere takılacağı da motor üreticilerine göre farklılık gösterir. Hizalama doğru yapıldığı zaman supaplar doğru bir şekilde açılır ve kapanır. Triger kayışı nerede bulunur diye merak eden kişiler araçların bu millerinden yola çıkara kayışa ulaşabilir.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişmelidir?

Triger kayışı nedir

Özellikle acemi sürücüler Triger kayışı ne zaman değişmeli sorusunu merak eder. Çünkü kayıştan kaynaklı sorunların geri dönüşü olmayabilir. Bu yüzden de sürücüler maddi ve manevi olarak bu duruma önlem almak ister. Fakat Triger kayışının değişmesi için sabit bir zaman aralığı olmaz. Ayrıca kayışın değişmesi gereken kesin bir kilometre aralığı da yoktur. Bu yüzden de arabalar kullanıcılara kesin rakamlar vermez. Bunun yerine kullanıcılara belli bir zaman aralığı sunulur. Bu zaman aralıkları da marka ve modele göre değişiklik gösterir.

Triger kayışı nedir kadar merak edilen kayışların kullanım süresi 2 – 3 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu zaman aralıklarında değişim yapmak için illa kayışta bir sorun olması gerekmez. Firmaların verdiği bu zaman aralığı dolar dolmaz sürücüler kayışlarını değiştirmelidir. Bunun yanı sıra kilometre olarak 90 – 100 bin kilometre aralığında da bu kayışlar değişmelidir. Yıl dolmadan bu kilometreler aşılır ise kayışların ömrü yine dolmuş anlamına gelir. Bu yüzden de en kısa zamanda değişmesi gerekir.

Triger Kayışı Koparsa Motora Ne Olur?

Triger kayışı nedir
Triger kayışı nedir

Triger kayışı nedir sorusundan sonra Triger kayışı koparsa ne olur sorusu da merak edilen konulardan birisidir. Hareket halinde iken Triger kayışının kopması büyük sorunlara neden olur. Kayış ile çalışan diğer motor parçaları da kayışla birlikte zarar görür. Motorda meydana gelecek sorunlar ise şunlardır:

  • Supapların zamanlaması değişir, bozulur.
  • Supapların zamanlaması bozulduğu için kapalı kalması gerekirken açık kalır.
  • Açık olan supaplara pistonlara çarpmaya başlar.
  • Çarpmanın etkisi ile supaplar eğilir ve pistonlar zarar görür.
  • Hem supapların hem de pistonların bağlı olduğu tüm parçalar zorlanmaya başlar.
  • Bu yüzden de çok büyük bir ses ile motor aniden durur.

Triger kayışı nedir ya da ne işe yarar sorusu tahmin edildiğinden çok daha önemlidir. Bu süreç zarfında araçlar çalışmaz. Ayrıca sürücüler fark etmeden kontağı çevirmeye çalıştıkça zorlanmalar devam eder. Bu da hasarın büyümesine neden olur. Kimi zaman fark etmeden kontağı çevirmeye çalışan sürücüler parçaların kullanılmaz hale gelmesine neden olur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap