1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tiroid Hastalıkları Nedir? Nasıl Bir Yol İzlenmeli-Detaylı Bilgi

Tiroid Hastalıkları Nedir? Nasıl Bir Yol İzlenmeli-Detaylı Bilgi
+ - 0

Tiroid hastalıkları tüm dünya çevresinde olduğu gibi Türkiye’de de büyük ölçüde bulunan bir hastalıktır. Türkiye’de iyot eksikliği bulunan ülkelerden biridir. 1998 senesinden itibaren bütün sofra tuzları iyotlanmasıyla birlikte guatrda azalma gözlemlenmiştir.

 Ama guatr azalması tiroidin yaygınlaşmasını engellemiyor. Her sene ülkemizde ki 100 bin kadından 18’i, 100 bin erkekten de 4’ü mutlaka tiroid kanserine yakalanmaktadır. Tiroid kadınlarda, meme kanserinden sonra en çok rastlanan hastalık olmaktadır. Ne yazık ki bu durumun artmasının nedeni bilinmemektedir.

 Tiroid Hastalığı Kadınlarda Mı Yoksa Erkeklerde Mi Sıkılıkla Görülür? Hastalık Genetikle İlişkili Midir?

troid hastaliklari erkek kiz

 Bütün tiroid hastalıkları kadınlarda daha sık görülmektedir. Bağışıklık sisteminden ortaya çıkmaktadır. Buna istinaden hipotiroidin (bez) az veyahut çok çalışması doğrultusunda rastlanır. Ayrıca hastalığa; kadınlarda, erkekle oranla 7-8 kat daha fazla rastlanmaktadır.

 En önemlisi de en son grup tiroidlerde genetiklik söz konusudur. Aynı zamanda anneden, teyzeden, kızdan geçiş görülmektedir. Bazı tiroid hastalıkları hafif geçiş gösterirken bazıları da kuvvetli bir yapıda geçiş sağlamaktadır.

 Tiroid Hastalıklarının Beslenmeyle İlgisi Var Mıdır?

troid hastaliklari beslenme

 Beslenmeler incelendiğinde olması gereken yeteri kadar iyot alınmış olmasıdır. Zira iyotun insan hayatı için önemi hat safhadadır. Toplum içerisinde yaygın görülen guatr nedenlerinden biriside diyetle alınmakta olan iyotun eksikliğidir.

 Yeterli iyot alınması halinde guatrın önlendiği bilinmektedir. Ancak iyotun alınmamasının guatr dışında da birçok soruna sebep olduğu bilinmektedir. Bu sorunları iyot eksikliğinin hastalıkları olarak adlandırıyoruz.

 Bu iyot eksikliği hastalıklar içerisinde düşük, ölü doğum yapma, yeni doğan bebeklerin ölüm hızları gibi birçok soruna meydan verebiliyor. Bunlar dışında iyot eksikliğinin fiziksel ve zihinsel gerilik yaşama gibi sorunlar da ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra fazla iyot kullanımı da bir hastalık doğurabilmektedir. Özetle iyot miktarının kullanımı fazlasıyla önemlidir.

 Hipotiroid Hastalarının Nasıl Tuz Tüketmesi Gerekmektedir?

torid hastaliklari tuz tuketimi

 Aile içerisinde tiroid hastası bulunmaktaysa, yemeklerin tuzsuz pişmesi gerekmekte ve herkes kendi tuzunu ayrı kullanabilmelidir. Çünkü tiroid ve guatr hastalarının iyotsuz tuz tüketmeleri gerekirken sağlıklı bireylerinde iyotlu tuz tüketmeleri gerekmektedir. Sağlık açısından buna çok dikkat edilmelidir.

 Guatr hastalığının oluşmasındaki en büyük sebep toprak veyahut suda iyotun yetersiz miktarda bulunmasıdır. Guatr önlenmesini amaçlayan kişiler 1998’den bu yana tuzları iyotlama yapsalar da aşırı iyotta bazı kişilerde problem ortaya çıkarabilmektedir.

 Şuan bulunmakta olan tuzların iyotlanma sürecinden sonra yapılmış araştırmalarda hasta bireylerde ‘hipertiroid’ denilen tiroid bezin fazla çalışmasıyla karakterize olmuş rahatsızlığın meydana çıktığı bilinmektedir.

 Tiroid bezi az miktarda çalışan hastalarda ise (Hipotiroidi olan bireylerde) iyotlu tuz hastalığın daha da artmasına sebep olmaktadır.

 Bu sebeple yemeklerimizde kullanacağımız iyotlu veya iyotsuz tuzlar çok önem taşıyor. Tiroid bezinin yeterli oranda hormon salgılaması açısından gün içerisinde en az miktarda yani 150 mikrogram iyot tüketilmiş olması gerekmektedir. Eğer ki yeteri miktarda iyot alınmamış olursa guatr hastalığı kendini göstermeye başlar.

 Guatr’ın önlenmesi bakımından önceden bu rahatsızlığı geçirmemiş olanlar özellikle iyotlu tuz tüketmeliler.

Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

hipotiroid hastaligi belirtileri

 Tiroide sahip bireyler iyotlu tuz tükettiklerinde hastalıkları şiddetlenmektedir. İyot, nodülün daha fazla çalışmasına sebebiyet verir ve bunun yanında tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması durumunda; kişide terleme, çarpıntı, sinirlilik hali ve titreme belirtileri ile kendini göstermeye başlar.

 Bunun sonucunda da karakterize bir hastalığı meydana getirir. Bir diğeri ise anti-TPO antikorudur. Üstelik kan içerisinde yüksek bulunanlar da iyotlu tuz tükettiklerinde tiroid bezleri az miktarda çalışmaktadır. Bu hastalığa sahip olanlarda iyotlu tuz tüketmelidir.

“Sinir Hastalığı Nasıl Anlaşılır?” Tıklayın.

 Tiroid Hastalıklarını Önleyebilmenin Yolları Var Mıdır?

troid hastaliklari onleme yollari

 Tiroid hastalığının değiştirilemeyen en önemli faktörü cinsiyet ve genetik olmasıdır. Ayrıca yeterli iyot tüketimi, sigara tüketmemek, stres ve radyasyonu kendinden uzaklaştırmak tiroid hastalıklarından korunmayı sağlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap