1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tırnak Mantarı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Tırnak Mantarı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

tırnak mantarı

Tırnak mantarı diğer hitap şekliyle onikomikoz, vücudun el ve ayak bölgelerinde boy gösteren bir enfeksiyondur. Onikomikozun tek bir tırnaktan diğerine sirayet etmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Hayati risk taşımaz fakat, hat safhaya ulaşan vaka sayısından dolayı ciddi bir sorun teşkil eder. Kişi üzerinde hatırı sayılı etkisi vardır.

Dilden dile dolaşan kötü namı ile halk arasında isim yapmıştır. Hastalık görselliği bozmakla birlikte, aynı zamanda fiziki ağrıya da sebep olabilmektedir. Bu yüzden kişinin hem sosyal hayatını hem de iş hayatını yakın kadrajda etkilemektedir. Tırnak mantarı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Fakat hastalığın izlerini yok etmek de hayli zaman almaktadır.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz, dermofit ya da dermafit olmayan, küf ya da maya mantarları sebebiyle oluşur. İlk başta yaygın olarak tırnak ucunda ya da üzerinde küçük lekelerle boy gösterir. Tedavi edilmediği taktirde tırnak, şekil bozukluğuna, renk değişimine, kalınlaşmaya, kokuya, kırılganlığa gebedir. İlk etapta rahatsız edici bir durum olmasa da ilerleyen vakitlerde ciddi ağrılara sebep olacaktır. Bu nedenle cerrahi operasyon gerekecektir.

Tiroid Hastalıkları Nedir? Nasıl Bir Yol İzlenmeli-Detaylı Bilgi

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı, sıcak, nemli ve havasız ortamda ikamet eder. Aynı zamanda hijyene gerekli özen gösterilmemesi de bu hastalığa davetiye çıkarmaktır. Bu enfeksiyon tırnak etrafındaki kesiklerden, kırıklardan veya tırnak ile derisi arasındaki bölmeden girerek bütün tırnağı işgal edebilir.

Tırnak mantarı neden olur sualine bir diğer cevap, kan akışının yavaşlamısıdır. Bu nedenle yaşlılarda daha sık görülmektedir. Bağışıklık sistemine gerekli özen gösterilmemesi de bu hastalığı tetikler. Buna ek olarak şeker hastaları, kanser tedavisi görenler, sedef hastaları risk grubu içerisinde yer almaktadırlar.

Tırnak Mantarı Bulaşıcı Mıdır?

Tırnak mantarı belirtileri arasında, tırnakta kalınlaşma, kuruma, parçalanma, şekil bozukluğu, beyaz ya da sarı çizgiler, koyulaşan renk, koku sayılabilir. Bu kimlikte olan onikomikoz bulaşıcıdır. Bu hastalık, en kolay ortak eşya kullanımı ile bulaşır. Aynı zamanda kişinin kendine ait olmayan ve temizliği yapılmayan bir malzemeyi kullanması da bulaşıma yol açar.

Buna ek olarak kişinin ailesinde tırnak mantarı varsa, tırnağın zedelenmesi ile enfeksiyon bulaşabilir. Spor salonlarındaki havuzların dezenfekte edilmeyen suları sebebiyle de bu hastalık bünyeye vizesiz giriş yapabilir.

 

El Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Kozmetik olarak da oldukça can sıkan bu hastalığın muhattapları, tırnak mantarı nasıl geçer sorusuna ivedilikle cevap arar. İlk etapta oral antifungal ilaçlar, bu hastalık için yerinde bir başlangıç olacaktır. Bu ilaçlar tırnak mantarı tedavisi içinde enfeksiyonun ortadan kalkması açısından oscarlık ilaçlardandır. Bu ilaç yeni filizlenen tırnağın sağlıkla büyümesine ve mantarın ruhunu teslim etmesine yardımcı olmaktadır.

Bu tedavi doktor kontrolü altında sürdürülmelidir. Zira kalp ve karaciğere yan etkisi olan bir ilaçtır. Bu sebeple herhangi bir komplikasyonda ilaç doktor tavsiyesi ile kesilmelidir. Karaciğer ve kalp hastası olanlar ise bu ilacı hiç kullanmamalıdır.

Bu zümre için krem ilk seçenekler arasında yer almaktadır. Bu ilacı, tırnaklar ıslatıldıktan sonra uygulanır. Kremin mantarlı dokuya kolaylıkla ulaşabilmesi için uygulamadan önce tırnağın üst yüzeyi bir tutam kazınabilir.

Bunların peşinden siklopiroks adındaki oje gelmektedir. Günde bir kez, enfeksiyonlu bölgeye uygulanır. 1 hafta sonunda etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu tedavi göz kararı olarak 1 sene devam eder.

Ayrıca vicks de tedavi yöntemleri arasına adını yazdırmıştır. İçindeki kafur ve okaliptüs yağı ile doğal ilaçlar arasında yerini alan vicks, hastalıklı bölgeye uygulanırken tırnak kesilebildiği kadar kesilmelidir. Daha sonra sabunla yıkayıp, kurulanır. Bir kulak çubuğu yardımıyla yarım çay kaşığı vicks ilgili alana sürülür ve sarılır. Bu işlem sabah akşam uygulanır ve 5 ay sürebilir.

Eğer hastalık önü alınamayacak biçimde alıp başını dört nala koşuyorsa, ilaçların etkisini ivedilikle göstermesi açısında tırnak çekme operasyonu uygulanabilir.

Siyah Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak altındaki keratin dokusunu karartan mantar sonucu, tırnak renk olarak siyaha bürünebilmektedir. Bunun için podolog uygulaması gerekmektedir. Kan toplamasının oluşturduğu basınç dolayısıyla dekompresyon yöntemi uygulanabilmektedir.

Tırnak mantarı yüzünden oluşan bu siyah görüntüyü kamufle etmek adına sürülen ojeler, tırnağın hava almasını önler. Bu sebeple tırnak kaybına neden olur.

Tedavi yöntemi enfeksiyonun derecesine göre şekil değiştirir. Hafif vakalarda tırnak mantarı için ilaç kullanılırken, ağır vakalarda oral ilaç ya da lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durumların önüne geçmek için hijyene dikkat edilmeli, başkasının eşyaları kullanılmamalı, tırnakların boyu kısa tutulmalı, umuma açık alanlarda çıplak ayakla gezilmemelidir.

Eczanelerde Satılan İlaçlar

Antifungal ilaçlar, tırnak cilası olan kalyon ve vicks gibi ilaçlar eczanelerden tedarik edilmektedir. Bu ilaçların hangisini kullanmanın fayda sağlayacağı konusuna vakıf olmak için muhakkak öncesinde doktora gidilmelidir. İlacı da doktor reçetesi ya da tavsiyesi ile temin etmekte fayda vardır.

Kekik Yağı İlacı

Tırnak mantarı doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan kekik yağı, ilgili bölgeye 3 damla damlatılmaktadır. Sonra yağı emene kadar tırnağa masaj yapılmaktadır. Gözle görülür bir iyileşme emaresi verene değin günde 2 kez uygulanmaktadır.

Travazol İlacı

Hem antifungal hem de antiinflamatuar etkisi olan travazol krem, mantarı bir iki hafta gibi kısa bir sürede haklayabilen bir tedavi yöntemidir. Bu krem yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Aynı zamanda muhakkak doktor tarafından onaylanmalıdır. Krem gün içerisinde 2 defa uygulanmaktadır.

Tırnak Mantarını Ne Öldürür?

Doğal yöntemler arasında yer alan çiğ sarımsak çiğnemek de mantarı öldürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda asidik özelliğinden dolayı elma sirkesi de bir diğer alternatiftir. Hem antifungal hem de antiseptik özelliğinden dolayı mantarlı bölgeyi oksijenli su içinde bekletmek de bir diğer çözüm olarak sunulmaktadır.

Tırnak mantarı tedavisi için çözüm ne olursa olsun, o çözüme giden yol muhakkak uzman bir doktordan geçmek zorundadır. Aksi halde önü alınamaz sağlık sorunları baş gösterecektir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap