1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi

Temettü Hisseleri Nedir? Temettü Nasıl Alınır?

Temettü Hisseleri Nedir? Temettü Nasıl Alınır?
1
+ - 0

Temettü hisseleri, bir şirketin kazandığı dönemlik kâr miktarının şirket ortaklarına pay edilmesini sağlayan yatırım araçlarıdır. Şirketler temettü hissedarlarına ortaklık payları kadar kâr dağıtmaktadır. Bir yıllık bilançoya göre net kâr veya ek kârlardan dağıtımlar yapılmaktadır. Bu dağıtımların gerçekleştirilmesinde anonim şirketlerin genel kurulları, karar verici mercidir.

Her şirket kendi politikalarına göre farklı zamanlarda temettü hisselerini dağıtmaktadır. Anonim şirketlerin hisse dağıtımları genellikle yılın ikinci yarısında yapılmaktadır. Temettü hissesine sahip olabilmek için, ilgili şirkete ortak olmanız gerekmektedir. Bu sayede yatırımcılar dağıtılan kâr payından yararlanabilmektedir.

Temettü hisseleri nedir? Temettü hisse senetleri “kâr payı” olarak da adlandırılmaktadır. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü hisseleri, BIST üzerinden takip edilebilmektedir. BIST’te yayınlanan bildirilerde dağıtım zamanları ve kâr oranları kamuoyuna duyurulmaktadır. Yatırımcılar bu sayede temettü hisselerini takip edebilmektedir.

Temettü Hisseleri Nasıl Alınır, Temettü Yatırımı Nasıl Yapılır?

temettu hisseleri nasil alinir

Temettü alabilmek için, yatırımcıların önce hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Alınan hissenin ardından, şirketin temettü ödeme gününde ödemeler yapılmaktadır. Bu sayede kâr payı hakkına sahip olunabilecektir. Hisseler kâr dağıtımından bir gün önce alınmış olsa dahi temettü hakkından faydalanılmaktadır.

Halka açık payları hak edebilmek için birkaç hususu bilmek gerekmektedir. Bu hususlar KAP’a sunulan temettü bildirimlerinin takip edilmesinde önemlidir. Aşağıdaki unsurların KAP’a sunulan raporlarda net şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir:

 • Halka açık paylar için net kâr payı (TL)
 • Kesinleşen temettü tarihi
 • Temettünün halka dağıtım tarihi

Bu üç aşama KAP üzerinden takip edilebilmektedir. Böylece temettü hisselerinin alım-satım tarihleri ona göre ayarlanabilecektir. Peki, temettü nasıl alınır? Temettü bedeli nakit şekilde, temettü dağıtacak olan şirketin hissedarlarının yatırım hesaplarına otomatik olarak gönderilmektedir. Bireyler hisselerden elde ettikleri net kârı hesaplarında görüntüleyebilecektir.

Bedelsiz hisse tipinde dağıtılacak temettüler ise yatırım hesabına doğrudan aktarılmaktadır. Bu sebeple mutlaka yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Söz konusu yatırım hesaplarını aracı kurumlardan veya bankalardan açtırabilmek mümkündür.

Temettü Veren Hisseler 2021: Temettü Hisseleri

temettu veren hisseler

Temettü veren hisseler ve şirketler, pek çok farklı kritere göre ayrılabilmektedir. Ancak temettü yatırımı yapmak isteyen bireylerin öncelikle birkaç hususu değerlendirmesi gerekir. Bu hususların başında şirketlerin verdiği kâr oranları gelmektedir. Kâr oranları, yatırımcıların elinde bulunan her bir hisseden ne kadar kâr edebileceğini göstermektedir. Aynı şekilde, düzenli temettü veren ucuz hisseler de takip edilmelidir.

Son 3 yıldır düzenli temettü payı veren şirketlerin isimleri ve hisse kodları aşağıdaki listede aktarılmıştır. Size uygun olanı seçerek yatırım süreçlerine başlayabilirsiniz.

 1. İş Yatırım Ortaklığı (ISYAT)
 2. Aksigorta (AKGRT)
 3. Pergamon-Status (PSDTC)
 4. Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PAGYO)
 5. Erdemir (EREGL)

Bu şirketlerin yanı sıra VESBE, ISDMR, AKSA ve ISMEN gibi hisselerden de temettü hakkı alınabilmektedir. Bu sayede temettü hisseleri hangileri, daha iyi açıklanabilecektir.

İstikrarlı Temettü Veren Hisseler

istikrarli temettu hisseleri

İstikrarlı temettü veren hisseler genellikle son 5 yılı aşkın süredir yatırımcılarına kâr payı sağlayan şirketlere aittir. Şirketler bilançolarından ya da net kârlarından belirli bir oranda kâr payını yatırımcılarına dağıtmaktadır. Paylar genellikle dönem sonunda veya yılda iki defa olmak üzere yatırımcılara dağıtılmaktadır.

Düzenli temettü veren hisseler ve şirketleri 10 yıldan beridir temettü veriyorsa, bu şirketler tercih edilmelidir. Şirketlerin yatırımcılara sağladıkları güven, yatırım süreçlerine etkilidir. Bir yatırımcı temettü emekliliği düşünüyorsa, bu hisselere rağbet gösterecektir. Sonuç olarak düzenli temettü, sağlıklı iş ortaklıkları anlamına gelmektedir.

Son 5 yıldır temettü veren hisseler; ISYAT, PAGYO, ISDMR, VESBE, PSDTC, CRDFA ve ISMEN başta olmak üzere toplamda 14 adettir. Son 10 yılda düzenli kâr payı dağıtan şirket sıralaması ise şöyledir: ISYAT, AKMGY, EREGL, AYGAZ, DOAS, AKSA…

Temettü Hisseleri: 2021’de Temettü Verecek Hisseler

temettu verecek hisseler

2021 yılında neredeyse her ay içerisinde temettü dağıtımları yapılacağı duyurulmuştur. 2021 temettü tahminlerine göre, son 10 yılda düzenli temettü veren şirketlerin olacağı da düşünülmektedir. Kâr payı dağıtacak şirketlerin hisse kodları, dağıtım tarihleri ve kâr oranları Haziran-Temmuz ayları baz alınarak hazırlanmıştır.

Haziran 2021 Temettü Listesi

 • 15 Haziran – ALCAR – 0.9775₺
 • 23 Haziran – LUKSK – 0.1275
 • 25 Haziran – KRVGD – 0.1133
 • 28 Haziran – NTGAZ – 0.2402
 • 30 Haziran – VESBE – 1.1930

Temmuz Temettü Listesi: 2021 Temettü Ödeme Tarihleri

 • 1 Temmuz – SOKM – 0.1105
 • 1 Temmuz – TTKOM – 0.1516
 • 6 Temmuz – BAKAB – 0.3542
 • 26 Temmuz – OSMEN – 0.00624
 • 30 Temmuz – MAVI – 0.5195
 • 30 Temmuz – TCELL – 0.3330
 • 20 Temmuz – VESBE – 1.1930
 • 30 Temmuz – VESTL – 1.9939

Yukarıdaki listelerde 2 aylık dönemi içeren 2021 temettü ödeme tarihleri ve hisse senedi kodları aktarılmıştır. İlgili veriler BIST ve KAP üzerinden elde edilmiştir. Şirketlerin ödeme tarihlerinde değişiklik olması halinde ödemeler farklı bir tarihte yapılabilmektedir. Bu sebeple, yatırım yapılan şirketin duyuruları takip edilmelidir.

Temettü Hissesi Biriktirmek Önemli midir?

temettu hissesi biriktirmek onemli midir

Temettü hisselerinin biriktirilmesi, elde tutulması ya da takip edilmesi her yatırımcı tarafından tercih edilmemektedir. Ancak temettüler risksiz yatırım araçları arasında yer almaktadır. Ülkemizde genellikle klasik yatırım şekillerinden al-sat metodu uygulanmaktadır. Ancak temettü hisselerinde, al-sat yönteminden bile kat kat fazla kazanç sağlanabilmektedir.

Temettü hissesi biriktirmek, bu hisselerden kâr sağlamak günümüzde mümkündür. Söz konusu hisselere yatırım yapacak bireyler için, öncelikli hedefler belirlenmelidir. Bilindiği gibi, temettü hisselerinde oran ve alınan hisse adeti ne kadar fazlaysa kazanç da fazla olacaktır. Alınacak net kârın belirlenmesi için temettü hesaplama yapılmaktadır. Yatırımcılar, hisse adetine göre kâr payından yararlanmaktadır. Bu durumda kâr oranının fazla olması, yatırım süreçleri için oldukça önemlidir.

Temettü Emekliliği Nedir?

temettu emekliligi nedir

Temettü emekliliği, alınan hisselerden bir ay veya bir yıllık dönem içinde gelir edilmesine denmektedir. Tek bir hisse senediyle emeklilik oldukça zordur. Ancak birden fazla şirketin temettü paylarına ortak olunması durumunda, normal bir emekli maaşı kadar gelir sağlanabilmektedir.

Özellikle temettülerin popülerleşmesi, emeklilik hayallerinin önünü açmıştır. Temettü hisselerine ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle pandemi döneminde ekonomik sorunlar baş göstermekteydi. Bireyler yeni kazanç kapılarını takip ederken çoğunlukla risksiz yatırım araçlarını araştırmıştır. Tam da bu noktada güvenilir yatırım araçlarından temettü hisseleri dikkat çekmeye başlamıştır.

Hisseleri güvenilir yapan hususların başında bilinir şirketlerin tercih edilmesi gelmektedir. Sırf temettü kazançları ile geçimini sağlayan pek çok insan olduğu bilinmektedir. Bu kazançlar, bireyler ve şirketler arasındaki güven bağının ortaya çıkardığı meyvelerdendir.

Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler

temettu icin en uygun hisseler

Temettü hisseleriyle emekli olunabileceğini yukarıda da anlatmıştık. Peki, temettü emekliliği için hisseler hangileridir? Temettü emekliliğinde herhangi bir hisse önerisinde bulunmak yanlış olacaktır. Zira bu tarz öneriler yatırımcılara zarar ettirebilmektedir. Düzenli temettü veren şirketler bu konuda sizi yanıltabilmektedir. Düzenli temettü dağıtan şirket, 1 yıl sonra dağıtımı durdurmaktadır.

Bu durumda sadece düzenli temettü kârı sağlayan şirketlerin araştırılması yanlış olacaktır. Aşağıdan, emeklilik için en uygun temettü hisseleri kriter listesine göz atabilirsiniz. Ancak bu kriterler yatırım süreçlerini şekillendirmenizde yardımcı olacaktır.

 • Düzenli temettü veren hisseleri belirleyin.
 • Kâr dağıtım oranlarını gözden geçirin.
 • Hisselerin fiyat grafiklerini inceleyin.
 • Şirketlerin yıllar içindeki gelişimini raporlayın.
 • Güvenilir şirketleri belirleyin.

Bu kıstasların yanı sıra ileride popüler olabilecek alanların belirlemesini de yapabilirsiniz. Örneğin teknoloji ya da sağlık sektöründe yer alan şirketler, emsallerine oranla daha hızlı büyüme gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda seçim kriterlerinize bu gibi örnekleri de ekleyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap