1. Ana Sayfa
 2. Teknolevha

Telegram Nedir, Özellikleri Nelerdir, İndirme İşlemi Nasıl Pratik Olarak Yapılabilir?

Telegram Nedir, Özellikleri Nelerdir, İndirme İşlemi Nasıl Pratik Olarak Yapılabilir?
+ - 0

Telegram uygulaması, oldukça sık tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ağustos 2013 tarihinde kullanıma sunulan anlık mesajlaşma uygulaması, kısa süre içerisinde popüler olarak 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşmıştır.

Kullanıcılarına güvenli mesajlaşma imkânı vaat eden söz konusu uygulama, aynı zamanda Windows, MacOS, Android, İOS, Windows Phone ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Üstelik, kullanıcılar anlık mesajlaşması uygulamasını kullanarak birbiri ile tamamen ücretsiz olarak görüşebilmektedir. Peki Telegram nedir, avantajları nelerdir, nasıl indirilir? Dilerseniz, tüm bu soruların yanıtlarını gelin kapsamlı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Telegram Uygulaması Nedir?

telegram 1

Telegram, Rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilen ve son derece özel güvenlik katmanlarına sahip olan uygulamadır. Zira dünya genelinde 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulamasında çoklu platform desteği de bulunmaktadır.

Ağustos 2013 tarihinde kullanıma sunulan anlık mesajlaşma uygulaması, kısa süre içerisinde popüler hale gelmiştir. Ayrıca 2013 Yılından bu yana sürekli güncellenen ve yeni özelliklere kavuşan bu uygulama, kullanıcılarına son derece güvenli bir sistem sunmaktadır.

Telegram kullanıcıları, bu uygulamayı kullanarak hem mesajlaşabilmekte hem de birbirine dosya gönderip alabilmektedir. Bulut tabanlı bir çalışma prensibine sahip olan bu uygulama, çıktığı ilk günden bu yana hükümetler dahil 3. parti kişilerle veri bilgisi paylaşmamıştır. Peki, dünya genelinde oldukça popüler olan ve son dönemlerde sıklıkla tercih edilen Telegram’ın özellikleri nelerdir?

Anlık Mesajlaşma Uygulamasının En Temel ve En Önemli Özellikleri

telegram 2

Dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram özellikleri ile son derece dikkat çekiyor. İşte, uygulamanın sunduğu en temel ve en önemli özellikler…

 • Anlık mesajlaşma uygulamasını kullanan kullanıcılar, uygulama içerisinde hem sesli hem görüntülü hem de yazılı bir şekilde birbiri ile görüşme yapabilmektedir.
 • Dünyanın en popüler uygulamalarından biridir. Zira söz konusu uygulama, tamamen ücretsiz ve sınırsız bir şekilde kullanılabilmektedir.
 • Uygulama içerisinde veri aktarım hızı oldukça yüksektir.
 • Anlık mesajlaşma uygulaması içerisinde yer alan veriler, hükümetler dahil 3. taraf kişiler ile paylaşılmamaktadır.
 • Uygulamayı kullanan kullanıcılar, mesajlarında görüntü, video ve konum paylaşabilmektedir.
 • Kullanıcılar, hatalı bir şekilde yolladıkları mesajı kolaylıkla ve pratik bir şekilde düzeltebilmektedir.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasını kullanan kullanıcılar, son görülme özelliğini tek tıklama ile kapatabilmektedir.
 • Kullanıcılar, yine tek tıklama özelliğini kullanarak bilinmeyen numaralardan gelecek olan mesajları engelleyebilmektedir.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasını kullanan kullanıcılar, 2 GB büyüklüğüne kadar dosya transferini kolaylıkla yapabilmektedir.
 • Kullanıcılar, çoklu platform desteği sayesinde uygulamaya birçok işletim sisteminden ulaşabilmektedir.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasında yer alan özellikler sayesinde kullanıcılar, güvenli bir şekilde birbiri ile iletişim kurabilmektedir.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasında yapılan görüşmeler esnasında herhangi bir taraf ekran görüntüsü alır ise karşı tarafa bildirim gitmektedir.
 • Mesajlaşma sırasında silinen herhangi bir mesaj, karşı tarafın ekranından da otomatik olarak kaldırılmaktadır.
 • Kullanıcılar, belirlenen tarihte otomatik mesaj silme özelliğini kullanabilmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra uygulama içerisinde yapılan tüm görüşmeler özel bulut sisteminde saklanmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, kullanıcılarına oldukça önemli özellikler sunmaktadır. Üstelik, kullanıcılara sunulan tüm bu özelliklerde tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Telegram Bilgileri Paylaşıyor Mu?

telegram 3

Anlık mesajlaşma uygulamasında yer alan tüm iletişim bilgileri ve içerikler özel sunucularda muhafaza edilmektedir. Rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilen bu uygulamadaki bilgiler ise hükümetler dahil 3.taraf kişiler ile kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Telegram Hangi Amaçla Kullanılır?

telegram 4

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, farklı amaçlar doğrultusunda pratik bir şekilde kullanılabilmektedir. Kimi kullanıcılar söz konusu uygulamayı tamamen temel iletişim amacıyla kullanırken, kimi kullanıcılar ise çeşitli gruplara üye olarak ticaret amacıyla bu uygulamayı tercih etmektedir.

Telegramda Durum Paylaşma Özelliği Var Mı?

telegram 5

Anlık mesajlaşma uygulamasında durum paylaşma özelliği ne yazık ki şu an için bulunmuyor. Fakat gelecek güncellemelerle durum paylaşma özelliği uygulamaya eklenebilir. Aynı zamanda yeniliklerden haberdar olmak için mutlaka uygulamanızı güncel tutmanız son derece önem arz etmektedir.

Telegramda Mesajı Kimler Okudu?

telegram 6

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegramda, karşı tarafa attığınız mesajları an ve an takip edebilirsiniz.Öte yandan mesajın okunup okunmadığını tik işareti ile anlaşılmaktadır. Zira tek tik işareti bulunuyorsa mesajınız henüz okunmamıştır. Çift tik işareti bulunuyorsa mesajınızı karşı taraf okumuştur.

Telegramda Hikayeler Özelliği Var Mı?

telegram7

Anlık mesajlaşma uygulamasında ne yazık ki hikayeler özelliği şuan için bulunmuyor. Zira çok önemli ve popüler bu uygulamada özelliğin ilerleyen dönemlerde yayınlanması beklenmektedir.

Telegram’da Engellendiğini Nasıl Anlarsın?

telegram 8

Telegramda engellendiğinizi son derece kolay ve pratik bir şekilde anlayabilirsiniz. Engellendiğinizi anlayabilmek için karşı tarafa sesli bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yapacağınız aramada herhangi bir bağlantı problemi yaşıyor ve aramaya bağlanamıyorsanız ne yazık ki engellenmiş olabilirsiniz.

Telegram Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

telegram 9

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram avantajları ile göz kamaştırıyor.İşte, söz konusu uygulamanın sunduğu çeşitli avantajlar…

 • Anlık mesajlaşma uygulamasını kullanan kullanıcılar, tamamen ücretsiz ve sınırsız olarak birbiri ile iletişim kurabilmektedir.
 • Kullanıcılar, uygulama içerisinde son derece güvenle mesajlaşabilmektedir.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasında yer alan kullanıcılar 1000 kişiye kadar özel gruplar kurabilmektedir.

Telegram Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

telefram10

Telegram uygulaması son derece avantajlı gözükmektedir. Ancak, ne yazık ki bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır.İşte, söz konusu uygulamanın dezavantajları…

 • Anlık mesajlaşma uygulaması, WhatsApp uygulamasına göre daha az tercih edilmektedir.
 • Durum paylaşma özelliği bulunmamaktadır.
 • Anlık mesajlaşma uygulamasında hikayeler özelliği şu an için ne yazık ki bulunmamaktadır.

Telegramda Grup Kurmak Mümkün Mü?

telegram 11

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’da, son derece kolay ve pratik bir şekilde grup kurabilirsiniz. Ayrıca Söz konusu uygulama içerisinde kuracağınız gruplara 1000 kişiye kadar üye alabilirsiniz. Kuracağınız gruplarda sohbet edebilirsiniz. Üstelik bu gruplarla ticaret bile yapabilirsiniz.

Telegramda Katıldığım Grupları Başkası Görebilir Mi?

telegram 12

Arkadaş listenizde yer alan kişiler, anlık mesajlaşma uygulamasında katıldığınız grupları görebilir. Ayrıca arkadaş listenizde yer alan kişilerde sizleri gruplara davet edebilirsiniz. Fakat, Telegram uygulaması içerisinde yer alan ayarlar özelliğini kullanarak grup davetlerini kolaylıkla ve pratik bir şekilde kısıtlayabilirsiniz.

Kısıtlama işlemini başarıyla uyguladıktan sonra artık istemediğiniz kişiler, sizleri gruplara davet edemeyecek ve ayrıca sizleri gruplara ekleyemeyecektir. Sizlerde kısıtlama özelliğini kullanarak uygulamayı güvenle kullanabilirsiniz.

Anlık Mesajlaşma Uygulaması Nasıl İndirilir?

telegram 134

Telegram indirme işlemi son derece kolay, ücretsiz ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Söz konusu uygulamayı indirebilmek için App Store veya Google Play mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra uygulamayı indirebilmek ve hemen kullanmaya başlayabilmek için aşağıda bulunan bağlantı seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

 • Android işletim sistemine sahip olan cihazlarınıza indirmek için tıklayınız.
 • İOS işletim sistemine sahip olan cihazlarınıza indirmek için tıklayınız.
 • Masaüstü bilgisayarlarınızda kullanabilmek için tıklayınız.

Sizlerde yukarıda yer alan Telegram indirme bağlantılarına tıklayarak uygulamaya kolaylıkla erişebilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Üstelik indirdiğiniz anlık mesajlaşma uygulamasını da herhangi bir sınırlama olmadan güvenle kullanabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap