İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Sıra Dışı Tek Mekan Filmleri! Tek Mekanda Geçen 7 Film

Sıra Dışı Tek Mekan Filmleri! Tek Mekanda Geçen 7 Film
Tek Mekan Filmleri
+ - 0

Sinema filmi dediğimizde aklımıza büyük meblağlar, kapsamlı prodüksiyonlar gelir. Fakat tek mekan filmleri kısıtlı bütçe ve küçük prodüksiyon ile çekilir. Tek bir mekan belirlenir ve filmin konusu sadece orada geçer.

Mekanın sabit olduğu gibi, oyuncularda çoğu zaman sabit kişilerdir. Apartmanda geçen filmler, arabada geçen filmler, okulda geçen filmler, otobüste geçen filmler gibi pek çok farklı mekan kullanımı yapılmaktadır. Hatta tek bir odada geçen film bulmak da olasıdır.

Filme ana kahramanlardan başka oyuncu pek dâhil edilmez. Telefon Kulübesi tarzı filmler de ise, prodüksiyon biraz daha geniş olabilir.

Düşük bütçeli filmler olmaları kalitesiz olmaları anlamına da gelmiyor elbette! Dünya sinemasında oldukça yaygın olan tek mekan filmleri izleyiciyi hemen konuya çeker ve sürükleyicidir. Bunun en büyük nedeni, izleyicinin tek bir mekanda olup bitecekler için meraklanmasıdır.

Tek Mekan Filmleri | Düşük Prodüksiyon ile Yüksek Kalite!

Apartmanda geçen filmler
Apartmanda geçen filmler

Klasik yapımlardan sıkıldıysanız ve farklı yapımlara göz atmak istiyorsanız tek mekan filmleri tam size göre olabilir!

Bir filmi iyi yapmak ve beğenmenizi sağlamak için dünyanın farklı bölgelerinde çekilmesi ya da asla görmediğiniz egzotik alanları göstermesi gerekmiyor. İyi bir film konusu, izleyicinin beğenisini tek mekanda geçen filmler ile de kazanabilir.

Bir an önce izlenecekler listenize eklemeniz için birbirinden güzel filmleri, sizin için araştırdık. Asla sıkılmayacağınız kaliteli ve başarılı filmleri listeledik! İşte 7 farklı, sıra dışı konulara sahip tek mekanda geçen filmler:

1-12 Kızgın Adam (İMDB 9,0)

Tek mekanda geçen filmler listesinde birinci sırayı 12 Kızgın Adam filmine ayırdık. İMDB’den neredeyse tam not alan bu film, cinayetle suçlanan gencin cezası için karar vermesi gereken 12 jüriyi anlatıyor.

Latin Amerikalı genç adam, babasının cinayeti ile suçlanır. Genç adamın kaybettiğini öne sürdüğü bıçak, cinayetin gerçekleştiği odada bulunur. Genç adam, mahkemede kendini yeterli düzeyde savunamaz. Sanık 12 jüri karşısında suçlu bulunursa idama mahkum edilecektir.

Yalnızca Davis isimli, 8 numaralı jüri üyesi “suçsuz” hükmünde oy verir. Diğer jüri üyeleri “suçlu” hükmünde oy kullanır. Bu 11 jüri üyesinin verdiği kararların arkasında kanınızı donduracak nedenler yatmaktadır. Sıra dışı replikleri ve oyunculukları ile filmin içine çekileceksiniz!

2-Tek Mekan Gerilim Filmleri: Toprak Altında (İMDB 7,0)

ABD Irak’ı işgal ettiğinden beri, Hollywood’da çok sayıda film çekmiştir. Toprak Altında filmi de bu üslupla ele alınmıştır.

Paul Conroy Amerikalı lakin Irak’ta çalışan bir kamyon şoförüdür. Iraklı direnişçi bir grup tarafından saldırıya uğrar. Uyandığında kendini bir tabutun içinde bulur. Tabutun içinde yalnızca çakmak ve cep telefonu vardır.

Tek mekanda geçen filmler arasında psikolojik yönü en baskın olan filmdir. Çünkü tabuta kimler tarafından ve nasıl getirildiğini bilmeyen Paul, klostrofobisi olan bir adamdır. Ölüm tuzağından kaçmaya çalışan adam zamanla yarışır.

3-Telefon Kulübesi (İMDB 7,1)

budapest gb874ad7b1 1280
Telefon Kulübesi tarzı filmler

Tek mekan filmleri arasında oyuncu sayısı en geniş olan filmlerden biridir. Gerek konusu, gerek kadrosu ile hayranlık bırakan bir filmdir.

Stu Shepard, pek çok işini asistanına yaptıran, tabir yerindeyse başını kaşıyacak vakti olmayan iyi bir reklamcıdır. Stu evlidir fakat çapkın bir adamdır. Karısına yakalanmamak için, görüşmelerini her gün aynı telefon kulübesi üzerinden yapar.

Stu bir gün telefon kulübesinde görüşmesini bitirip, çıkacakken telefon çalar. Stu telefonu açar. Hattın diğer ucundaki kişi bir seri katildir. Karşıdaki kişinin talimatları doğrultusunda, Stu kulübede mahsur kalır. Filmin sonuna kadar neden mahsur kaldığını öğrenmeye çalışacaksınız ve öğrendiğinizde hayret edeceksiniz!

4-Sessiz Tek Mekan Filmleri Arasında: Uyuyan Adam (İMDB 8,0)

Sessiz filmleri sevenler için farklı bir yapım olan bu film, yalnızca bir dış ses tarafından anlatılmaktadır.

Paris’te yaşayan 25 yaşındaki erkek öğrenci, modern yaşamın ağırlığını kaldıramaz. Etrafında olup biten her şeye kayıtsız kalma kararı alır. Bu nedenle kuvvetli bir yabancılaşma ve umutsuzluk bataklığına saplanır.

Gün geçtikçe hiçbir şey hissetmeyen ve isimsiz başkahramanın yaşamı, hiçbir diyalog olmaksızın, bir dış ses ile anlatılır.

Filmde saatlerin tik tak sesi ve su damlama sesleri gibi rahatsız edici unsurlar bulunsa da, eğer bu seslere karşı mukavemetiniz güçlüyse izlemenizi tavsiye ederiz. 

5-Locke (İMDB 7,1)

lllllll
otobüste geçen filmler

Tek mekan filmleri hakkında tüm ön yargıları yıkacak güçte bir film olan Locke, aynı zamanda tek adam filmidir. Tom Hardy başkarakteri canlandırmaktadır.

Ivan Locke kendini ailesine ve işine adamış, tam bir aile babasıdır. Başarılı inşaat mühendisi olan Locke, kariyerinin en tepesine çıkmak üzeredir.

Locke aile ve iş yaşamı arasındaki dengeyi çok iyi kuran bir adamdır. Lakin beklenmedik bir telefon ile tüm yaşamı alt üst olur. Arabasına biner ve yola koyulur. Tüm film bir arabanın içinde ve telefon görüşmeleriyle devam eder. Locke yol ve zamana karşı bir yarışa girer.

6-The Shining (İMDB 8,4)

Korku ve dram aynı anda bir filmde olabilir mi? Çok enteresan ama evet olabilir! Tek mekan filmleri listemizdeki bu korku filmi sizi ekrana kilitleyecek!

Stephen King’in kitabından uyarlanan bu film, metafiziksel olayları ele alır. Yazar Jack Torrance kış sezonunda kapanacak Overloof Otel’in bakımını üstlenir.

Ailesiyle otele yerleştikten sonra gelişen olaylar karşısında şaşkına dönerler. Jack’in oğlu doğaüstü sezgilere sahiptir. Jack’in oğlu otelde yalnız olmadıklarını, hayaletlerle beraber yaşadıklarını görür fakat ailesini bu duruma ikna edemez.

Bir süre sonra, kar fırtınası çıkar ve aile otelde tamamen mahsur kalır. Aile babası Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir. Jack çaresizce aklını kaybetmeye başlar.

7-Tek Mekanda Geçen Filmler: Direksiyondaki Adam (İMDB 6,4)

dddi
tek mekan filmleri

Üç yıllık hapis hayatından sonra dışarıya çıkan Wheelman’ın yüksek miktarda borcu vardır. Bu borçlarını ödeyebilmek için gangsterler adına çalışmaya başlar. Planlı bir banka soygunu için şoför olarak görevlendirilir.

Soygun esnasında Wheelman işi veren kişiler ile iletişime geçemez. Yabancı bir adam arar ve parayı kendisine teslim etmesi için uyarır. Kısa süre içinde bir tuzağa çekildiğini anlar ve artık ailesi de tehlikededir.

Wheelman’ın 14 yaşındaki kızından başka destekçisi yoktur. Kendisine ihanet eden kişilerin kimliğini ortaya çıkarmak adına bir dizi aksiyon dolu olay gerçekleşir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap