1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film

Tarihe Konusuyla Damga Vurmuş 10 Muhteşem Savaş Filmleri

Tarihe Konusuyla Damga Vurmuş 10 Muhteşem Savaş Filmleri
3

Dünya; geçmişten günümüze yüzlerce olaya şahitlik etmiştir ve bunların arasında en derin izler bırakanı savaşlardır. Bilinen muhteşem savaş filmleri listemiz gerçek olaylardan yola çıkarak sinema perdesine aktarılmıştır. Savaş filmlerinin asıl amacı; savaşın acı veren, dehşete düşüren taraflarını göstermektir.Yani aslında savaş filmleri savaş destekçisi değil, savaş karşıtıdır.

Son Yılların İlgiyle İzlenen En İyi Savaş Filmleri Listesi

en iyi savas filmleri 1

Ülkeler tarihleri boyunca kendi topraklarında bir çok sıkıntı yaşamıştır. Ancak Dünya Savaşları’nın verdiği etkiyi hiç bir hadise gerçekleştirememiştir. Bu yüzden tarihte bir çok önemli olaylara neden olan savaşlar meydana gelmiştir. Bu sebeple yaşanan bu olaylar her zaman merak konusu olan muhteşem savaş filmleri listesini hazırladık. Dünyanın düzenini değiştiren bu önemli olayların beyazperdeye aktarılan en başarılı örneklerini sizler için derledik!

10. Pearl Harbor IMDb 6.2

en iyi savas filmleri

Film, ismini Pearl Harbor limanında gerçekleşen saldırıdan almıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın etkilerinin en uç noktalara ulaştığı zamanları anlatmaktadır. Japonya, Çin ve Rusya ile savaş halindeyken henüz savaşa dahil olmayan Amerika; savaş üzerinde kontrol sağlaması istenmiyordu. Ancak savaşa katılmayan Amerika, katılmadığı halde mühimmat desteği sağlamıştır. Ayrıca Hawai Adaları çevresinde bulunan Pearl Harbor üssünün Japonya tarafından bombalanmasıyla da büyük yıkıma uğramıştır.

Sinemaya aktarılmış muhteşem savaş filmleri arasında yer alan filmin başrolünde Ben Affleck bulunmaktadır. Ayrıca Japon savaş filmleri kategorisinde de yer alır, öte yandan bir diğer başrol Kate Beckinsale’dir. Üstelik filmin yönetmenliğini ise Michael Bay üstlenmiştir.

9. Son Umut IMDb 7.0

en iyi savas fimleri 2

Son Umut (The Water Diviner), yönetmenliğini ünlü aktör/yönetmen Russell Crowe’un yaptığı 2014 yapımı filmdir. Film Avusturalya, ABD, Türkiye ortak yapımıdır ve en yeni tarihi savaş filmleri arasında yer almaktadır.

Connor Avusturyalı bir çiftçidir ve üç oğlunu Çanakkale Savaşı’na göndermiştir. Oğulları gittikten sonra onlardan haber alamadığı için Türkiye’ye gelir ve olaylar buradan itibaren şekillenmeye başlar. Üstelik Filmin başrollerinde Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz gibi duayen oyuncular yer alır. Hatta Son Umut filmi, muhteşem savaş filmleri arasına girebilecek kadar izlenilmiş ve beğenilmiştir.

8. Truva IMDb 7.2

muhteşem savaş filmleri

Truva Savaşı’ndan esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Ayrıca eski çağ savaş filmleri arasında yer alan tarihin en etkileyici filmlerinden bir tanesidir. Ancak film, bir medeniyetin tarihe karışmasına neden olayları perdeye dökmüştür. Bir diğer yadnan Truva Prensi Paris ve Sparta Prensesi Helen’in imkânsız aşkını anlatmaktadır.

 Sparta Kralı ile evli olan Helen, Truva Prensi’ne âşık olur ve gizlice kaçmaya karar verirler. Bu durumu öğrenen Sparta Kralı çok öfkelenir. Truva’ya savaş açar. Zira savaş esnasında günümüze kadar efsaneleşmiş “Truva atı” olayı gerçekleşir. Ayrıca kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom gibi yetenekli oyuncuların bulunur. Bu muhteşem eser, tarihin muhteşem savaş filmleri arasında anılmaktadır.

7. Fury IMDb 7.5

en iyi filmler fury

Fury, İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman topraklarında görevde olan Amerikan taburunu ele alır. Ancak tank ekibinin bölgede sona kalan grup olmasıyla birlikte verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Üstelik Hollywood yapımı bir film olup son yılların en çok izlenen filmleri arasındadır.Öte yandan muhteşem savaş filmleri arasında bulunmaktadır.

Başrollerinde Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman gibi yetenekli oyncular bulunmaktadır. Amerikan propagandası yaptığı gerekçesiyle bazı olumsuz eleştiriler alır. Lakin seyri zevki yüksek, bol aksiyonlu, güzel bir savaş filmidir.

6. Dağ IMDb 7.8

en iyi savas filmleri dag

Dağ, son yıllarda Türk sinemasının en çok ses getiren savaş filmlerinden bir tanesi olmuştur. Film, birbirini sevmeyen ve anlaşamayan iki askeri konu alır. Zira birisi kısa diğeri uzun dönem askerlik yapmaktadır. Öte yandan Oğuz ve Bekir’in yaşadıklarını konu bir çok sinemacı tarafından taktir toplamıştır.

Bu iki asker terörle mücadele noktasında önemli bir bölgede vatani görevini yapmaktadır. Üstelik kimsenin görmek dahi istemeyeceği, ıssız bir dağda görev esnasında mahsur kalırlar. Fakat bu sırada teröristlerin pususuna düşerler. Dağ filmi, Oğuz ve Bekir’in görevden önce birbirlerine karşı olan hislerini kaleme almıştır. Devamında ise vatan için içsel güdü ve dürtülerin gereksiz olduğunu belirtmektedir. Dolayısıyla omuz omuza hayatta kalma mücadelesini muhteşem sahnelerle beyazperdeye aktarmışlardır.

Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar gibi usta oyuncular bulunmaktadır. Zira Alper Çağlar filmidir. Öte yandan 2012 yılında gösterime girmiştir. Böylelikle devam filmi çıkmış, Dağ 2 2016 yılında gösterime girmiştir. Bu yüzden özellikle Türk sinemasının muhteşem savaş filmleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

5. Nefes: Vatana Sağ Olsun IMDb 8.0

en iyi savas filmler nefes

Nefes: Vatan Sağ Olsun, yerli sinemada en dramatik ve duygusal savaş filmleri arasında yer almaktadır. Film, 2365 metre yükseklikte bulunan Karabal Jandarma Karakolu’nun yaşayacağı konuaları ele almıştır. Burada askerlerini korumakla görevli bir yüzbaşı ve onun komutasındaki kırk askerin hayatını konu edinmiştir. Bu nedenle tam olarak bir savaş filmi değildir ancak Türk sineması için muhteşem savaş filmleri arasında yer almaktadır.

Artan sınır ötesi operasyonlar ve hava şartları karakolun korunmasını daha güç hale getirmiştir. Askerlerin hayat hikayeleri, verdiği dersler ve replikleri zihnimizde yer etmiştir. Aynı zamanda Türk sinemasının mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden bir tanesidir.

4. Soysuzlar Çetesi IMDb 8.3

en iyi savas filmleri 1234

Soysuzlar Çetesi, İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde meydana çıkmıştır. Ancak döneminin adeta bir Tarantino filmidir. Zira film, Nazi kuşatması altında bulunan Fransa’da geçmektedir.

Ailesinin katledilmesiyle kaçmaya karar veren bir kız çocuğu bir şekilde Paris’e kadar gelebilmiştir. Sonrasında Avrupa’da, Nazilere önemli operasyonlar düzenleyen Yahudi komutan ile yolları kesişen kızın başından geçenler anlatılmaktadır.

Muhteşem savaş filmleri İMDB sıralamasında oldukça başarılı bir yerde bulunan film, oyuncularından Chistoph Waltz’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü ve bunun dışında aldığı 137 ödül ile başarısını taçlandırmıştır. Quentin Tarantino efsanelerinden Soysuzlar Çetesi filmini mutlaka izlemelisiniz.

3. Ayla IMDb 8.4

en iyi savas filmleri ayla

Ayla, son yılların Türk sinemasında çok ses getiren en kaliteli ve en iyi savaş filmleri arasındadır. Film, gerçek bir hayat hikayesini konu edinmiştir ve filmde Kore Savaşı’nda göreve giden Türk askerler arasında bulunan Süleyman ile savaşta ailesini kaybeden Koreli küçük bir kızın başından geçenler anlatılmaktadır.

Savaş sırasında kızı gibi sahiplendiği, sevdiği kıza Ayla adını veren Süleyman, savaştan sonra kızı yanında götürmek istese de bu mümkün olmamıştır. Döndükten sonra da Süleyman Ayla’yı bulmak için uğraşır ancak çabaları sonuçsuz kalır ve aradan 60 yıl geçtikten sonra Ayla ile tekrar bir araya gelirler.

İzlerken gözyaşlarınıza hâkim olamayacağınız, aynı zamanda Oscar adaylığı da bulunan bu muhteşem filmi mutlaka izlemelisiniz.

2. Piyanist IMDb 8.5

en iyi savas filmleri piyanist

İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında bulunan Piyanist, dönemi anlatan en acımasız savaş filmleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra birçok ödül almış Oscar ödüllü filmler listesinin de üst sıralarında yer almaktadır.

Filmde, Polonya’da Nazi işgali sırasında sokaklarda kalan ünlü bir piyanistin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Dönemi anlatan çok sayıda film olsa da Piyanist, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan olayları tüm acımasızlığı ve çıplaklığıyla en güzel anlatan film olarak akıllarda kalacaktır.

1.      Shindler’in Listesi IMDb 8.9 En İyi Savaş Filmleri Listesinin 1 Numarası

en iyi savas filmleri 1 1

Shindler’in Listesi, muhteşem savaş filmleri yabancı kategorisinin en başarılı örneklerinde ilk sırada yer almaktadır. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilen film, oldukça etkileyici ve kült bir eserdir.

Oskar Shindler, Polonya’da bulunan ve Nazi askerleri için metal kaplar üreten bir fabrikanın sahibidir.  Nazilerin uyguladığı baskıdan ötürü sahip çıkmak için 1100 Yahudi’ye iş vermiştir ve baskıların artmasıyla durumun kötüye gideceğini düşünerek kurtaracağı işçilerin listesini hazırlamaya başlamıştır.

Film, savaşın gölgesinde tüm işçilerinin hayatını kurtarmak için çabalayan onurlu bir insan ve vicdan sahibi bir patronun mücadelesini anlatan gerçek bir hayat hikayesidir. Steven Spielberg’in yönettiği film muhteşem savaş filmleri listelerinin her zaman ilk sırasındadır.

Diğer Dizi-Film tavsiye film listelerimizi okudunuz mu? tıklayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 5 ay önce

    Savaş filmlerinin devamı gelmeli bence

  2. 5 ay önce

    Liste çok kaliteli..

  3. harika valla 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir