1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Su Tüketmenin Faydası | Suyun Sağlık Üzerindeki 10 Faydası

Su Tüketmenin Faydası | Suyun Sağlık Üzerindeki 10 Faydası

featured

Su tüketmenin faydası başta insanlar olmak üzere dünya üzerindeki tüm canlılar için büyük bir destektir. Su, insan sağlığını ve yenilenmenin temel etmenlerinden bir tanesidir. Hayatımızın devamlılığı açısından doğal bir kaynaktır.

Suyun vücut sağlığından da öte bir etkisi varsa; o da ruh sağlığını güçlendirmesidir. Önerilen miktardaki su içimi, kişilerin beden ve ruh sağlığına birebir etki etmektedir. Düzenli ve sakin bir su içimi iç ferahlığı, sakinleştiricilik, beden ve ruh temizliği sağlamanın yanında diğer pek çok alanda da faydaları bulunmaktadır.

Su tüketmenin 10 faydası üzerinden suyun ne kadar mucizevi bir doğal kaynak olduğunu anlamak mümkün. Bu faydaların farkına varıldığına tedbirli bir şekilde su tüketiminin çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğini görebilirsiniz. Su tüketimi günümüzde sıklıkla konuşulan bir konu haline gelmiştir.

Su Tüketmenin 10 Faydası

Suyun insandaki faydaları yaşam boyu süregelmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki, her şeyin fazlası mutlaka zarardır. Bu en faydalı olan doğal kaynak olsa bile. Bizlere fayda sağlayan gıdaları yeterli miktarda tüketmek en doğru adım olacaktır.

1.  Sağlıklı Saçlar İçin Destek

Sağlıklı saçlara sahip olmak için işe su içerek koyulabilirsiniz. Su, saçların yıpranmasını ve kırılmasını önlemektedir. Vücudu içerden temizlediği için saç köklerinin güçlenmesini ve saçın tamamen parlak görünmesini sağlamaktadır. Saçınızın hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız eğer su içebilirsiniz. Eğer ki saçlarınızda dökülme varsa bunu su tüketimiyle giderebilirsiniz.

2.  Beyin Gelişimi Düzenleyicisi

Su tüketmenin faydası beyin gelişiminden vücut gelişimine kadar süregelmektedir. Özellikle unutkanlık ve dikkat eksikliği sorunları yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde su tüketmesi önerilir. Susuz kalan beynin gelişiminde aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu aksaklıklar hareket alanını da kısıtlayabileceği gibi dikkat ve unutkanlık alanlarını da dolaylı olarak etkilemektedir.

3.  Kabızlık Mücadelesine Birebir

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin lifli besinler tüketmesi gerekmektedir. Bu lifli gıdaların sindirilmesi için su ile destek sağlanması gerekmektedir. Günlük yaşamda kişilere büyük sorunlar yaşatan kabızlık, su tüketmenin 10 faydası olarak en önemli adımlardan bir tanesidir.

Bağırsak tembelliği yaşayan kişilerin sindirim faaliyetleri de yavaşlamaktadır. Bağırsağı harekete geçirmeyi sağlamak için kişiler kesinlikle yeterli miktarda su tüketilmelidir. Su tüketmenin faydası bağlamında mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

4.  Ağız Kokusu Karşıtı

Yeterli miktarsa su içilmediğinde ağızda su ihtiyacından kaynaklı olarak kötü kokular meydana gelebilmektedir. Ayrıca besin tüketimi ve sonrasında ağızın temizlenmesini sağlamaktadır. Eğer ki dişinizi fırçalayacak ve temizleyecek kadar vaktiniz yoksa bolca su içmek sizin yararınıza olacaktır. Ağız kokusu karşıtı olmasına karşın, ağızdaki kuruluğu önlemektedir.

5.  Sağlıklı Kaslar İçin Destek

Su tüketmenin 10 faydası arasında kas sağlığına birebir etki etmesi de yer almaktadır. Spor yapan ve kas sorunu yaşayan birisiyseniz vücudunuzun su ihtiyacını gidermeniz gerekmektedir. Vücuttaki kas kitlesi ne kadar artarsa su ihtiyacına olan gereksinim de bir o kadar fazladır. Su tüketmenin faydası kaslarda kendini hemen belli etmektedir.

6.  Sakin Bir Gebelik Geçirmeye Yardımcı Olur

Sakin ve sağlıklı bir gebelik geçirilmesi adına uzmanlar, su tüketimini şiddetle önermektedir. Anne karnında bebeğin rahat etmesi ve aynı zamanda annenin de mutlu, sakin bir hamilelik geçirmesi adına su, bu anlamda büyük bir etken.

Suyun anne ve bebeği rahatlatması, hormanları düzene koyması ve hamilelik gelişimini desteklemesi anlamında gerçekten en önemli adım taşlarındandır. Hamilelikte oluşan amnion sıvısı nedeniyle annenin kan hacminde artış meydana gelmektedir. Bu nedenle annenin vücudunda oluşan su ihtiyacının kesinlikle karşılanması gerekmektedir.

7.  Böbrek Taşını ve Böbrek Kumunu Rahatlatır

Böbrek taşı ve böbrek kumu sorunu yaşayan kişiler, ağrılarının giderilmesinde su tüketmenin faydası görülmektedir. Vücutta biriken minerallerin çözünmesi adına su tüketilmesi gerekmektedir. Taş ve kumun oluşmasında en büyük etkenlerden bir tanesi de su tüketiminin yetersiz kalmasıdır.

8.  Su Tüketmenin Faydası Stres ve Depresyonu Düzenlemesi

Su tüketmenin 10 faydası adlı konu başlığımızın sonuna yaklaşırken hayatımızın en önemli sorunu olan stres ve depresyon çok etkilidir.

Beyin gelişiminde suyun önemini yukarıda vurguladık. Beynin sağlıklı ve temiz olması stresten kaynaklı durumları da önlemektedir. Yeterince tüketilmeyen su, beyinde gerginlik sinyalleri oluşturur. Aslında su, vücudumuzun yakıtıdır.

9.  Reflü ve Ülser Sorunlarını Yatıştırır

Bilindiği üzere günümüzde reflü ve ülser hastalıkları artık çok duyulur oldu. Tükettiğimiz besinlerin yapısında bulunan bileşenler veya katkı maddeleri mide ve bağırsaklara zarar verebilmektedir. Su tüketmenin faydası incelendiğinde reflü ve ülser sorununu yatıştırdığı görülmektedir. Midede yer alan asit salgısının değerini ve yemek borusu duvarı hasarını en aza indirgenmesi sağlanır.

10.      Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Kanın içerisindeki oksijen ve bileşenler vücudumuzdaki organlara belirli bir hızda taşınmaktadır. Bu hızın belirlenmesinde de suyun katkısı bulunmaktadır. Kalp ve damar sisteminin bağlantısı incelendiğinde su tüketiminin az olması kan hacmini azaltmaktadır. Dolayısıyla kan dolaşımında da aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

Damarlarda tıkanıklar yaşanmaması adına kirli kanın temizlenmesi gereklidir. Bu kirli kan da kalbe büyük oranda zarar vermektedir. Kalp krizi, kalp çarpıntısı, felç, pıhtı atımı ve kalp atışında aksaklıklar oluşabilmektedir. Vücudumuzun temel organları olan beyin ve kalbin sağlığı açısından su tüketmenin faydası görülmektedir. Bu nedenle düzenli ve yeterli miktarda su içilmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Morlevha.com Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap