1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Sosyal Medya Konulu Film | Gerçekleri Gün Yüzüne Çıkaran 5 Film

Sosyal Medya Konulu Film | Gerçekleri Gün Yüzüne Çıkaran 5 Film
Sosyal medya konulu film
+ - 0

Sosyal medya konulu film mi var dediğinizi duyar gibiyiz? 21. yüzyıl ile birlikte internetin ve sosyal medyanın hayatımızdaki belirleyiciliği üst seviyelere çıktı. Sosyal mecralar kültürümüze, kişiliğime ve dahası hayatımızın derinliklerine girdiğinden beri aslında hem artıları hem de eksileri sıkça gündeme geliyor.

Sosyal medya ile ilgili filmler çoğu zaman mesafe ilişkileri ya da mesafe arkadaşlıkları gibi gündelik hayatları içeriyor olsa da, internetin getirdiği korkunç felaketleri gün yüzüne çıkaran filmlerde mevcuttur.

Belgesel, biyografi ve uzun metraj filmlerinin yer aldığı sosyal medya konulu film listemizde, sosyal medyanın ürkütücü gücünü anlatan filmleri derledik. İzleme listenize eklemek için can atacağınız, en kaliteli 5 sosyal medya filmini keşfetmek için okumaya devam edin!

1-Kayıp Aranıyor (Searching)

1 4
İnternet ile ilgili filmler

Sosyal medya konulu film listemize Kayıp Aranıyor ile başlıyoruz! Kaybolan kızını bulmak için internetten araştırma yapma çabasına giren bir babanın yaşadıklarını konu alan bir filmdir. John Cho’nun başrol olduğu filmde Aneesh Chaganty yönetmen koltuğuna oturmaktadır.

David Kim’in 16 yaşına yeni giren kızı kaybolur. Davaya dedektifin atandığı bir yerel soruşturma başlatılır. Dedektifler hemen araştırmalara başlasa da 37 saat boyunca hiçbir gelişme yaşanmaz. David kimsenin dikkatini çekmeyen bir yeri araştırma kararı alır.

Bütün sırların bulunduğu yer kızının kişisel bilgisayarıdır. Bilgisayarı kurcalayan çaresiz David, bir anda kızının kişisel dünyasına adım atar. Sarsıcı gerçeklerle karşılan baba, tamamen dünyadan yok olmadan önce kızını bulmak ister. Bunun içinse küçük kızın bıraktığı dijital ipuçlarını takip etmesi gerekir.

2-Sosyal Medya Konulu Film: Sosyal Ağ (The Social Network)

2 4
Sosyal medya ile ilgili filmler

The Social Network, Türkiye dâhil tüm dünyada popüler hale gelen, milyonlarca kişinin sosyal paylaşım sitesi olarak benimsediği Facebook’un kurusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan bir filmdir.

2003 yılında bir ekim gecesi Zuckerberg, sarhoş halde Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı onu terk etmiştir ve bunun acısıyla kampüsteki tüm kızların bilgisinin yer aldığı bir veri tabanında birleştirmek gibi bir düşünceye kapılır. Oluşturduğu uygulamada ekranın iki tarafında da öğrenci kızların fotoğrafları çıkar. Bu fotoğraflar güzellik oylamasına tabiidir.

Mark bu sayfaya Facemash ismini verir. Sitenin başarısı gün geçtikçe artar. Lakin Mark’ın kadınlara olan bu sönmez nefreti ve gizlilik kurallarını fazlasıyla ihlal etmesi Harvard Üniversitesi’nin dikkatini çeker. Hal böyle olunca Facemash evrilir ve Facebook’a dönüşür.

Önceleri yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook diğer üniversitelerin de kullanımını açılır. Sonrasında tüm dünyada yaygınlaşır. Günümüzde sosyal medya deyince akla ilk önce gelen mecralardan biri olan Facebook’un arkasında yatan tüm bu gerçekler, dünyaya sunduğu artı ve eksiler Zuckerberg’in hikâyesinden yola çıkılarak ele alınmaktadır.

3-Sanal Hayatlar (Disconnect)

3 4
Sosyal medya ile ilgili filmler Netflix

Sosyal medya konulu film seçkimizin 3. yapımında Henry Alex Rubin yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Başrolleri ile Jason Bateman, Hope Davis ve Frank Grillo paylaşmaktadır.

Filmde pek çok farklı kişinin hayatları ele alınmaktadır. İşkolik bir avukat, ailesini aramaya vakit bulmakta zorlanır. Diğer yandan sırları internet ortamında yayılan bir çift vardır. Emekli bir polis memuru, internet üzerinden sınıf arkadaşına zorbalık yapan çocuğunu yola getirmeye çalışır. Son olarak ise yetişkin sitelerinde mücadele veren fakat kariyeri konusunda oldukça çalışkan olan bir gazeteci vardır.

Tüm bu kişileri bir arada toplayan tek şey ise internettir! Filmde modern iletişimin yeni adresi olan internet, tüm artıları ve eksileriyle masaya yatırılıyor. Bunun yanı sıra farklı gruplardan insanların hayatına yaptığı etkiler de vurgulanıyor.

4-Ben X

4 4
Medya ile ilgili filmler

Nic Balthazar’ın romanından sinemaya uyarlanan bu sosyal medya konulu film, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği’nde “Fipresci Ödülü” kazanmıştır. Aynı zamanda Montreal Film Festivali kapsamında da Grand “Prix Ödülü” almaya hak kazanmıştır.

Ben X, Flamanca’da “ben bir hiçim” manasına gelir. Orijinal hali “Ik ben iks” şeklinde olan deyimden esinlenerek Ben X ismini alan bu filmde, otizm hastası Ben’in çevresine karşı yaşadığı uyum problemleri ele alınıyor.

İnternet üzerinden oynanan ve rop yapma oyunu olan Archlord üzerinden, Ben’in yansıttığı kişilik karizmatik ve oldukça güçlü bir karakter imajına sahiptir. Lakin gerçekteki hali bu duruma tamamen zıttır.

Ben, okulda sürekli dışlanan ve “kaybetmeye layık” olarak lanse edilen bir çocuktur. En büyük hayallerinden biri de tıpkı oyundaki gibi saygı duyulan bir kişi haline gelmektir. Oyunda Scarlite isimli kızla tanıştıktan sonra Ben için her şey farklı bir hale gelecektir…

5-Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

5 4
Sosyal Ağ

Sosyal medya konulu film listemizin sonuncu yapımı olan Sosyal İkilem, internetin bireyler üzerindeki tüm tehlikelilerini açıkça ortaya koyuyor.  İnsanlar sosyal mecralarda vakit geçirmeyi sever. Peki, sosyal medyaya bağımlılık oranının artması neticesinde gelişen sonuçlar nelerdir?

Dijital dünya gün geçtikçe daha çok bağımlılık yapmaya başladı. Silikon Vadisi ismi verilen bir şirkette, çalışanlar ekranın öbür tarafındaki insanlara ışık tutuyor. Anlık paylaşımlar, arama motorları, tüm sosyal ağlar ve internet dünyasının diğer tüm alanların zehirli bir ağda, tüm bilgileri topladığını ve bunu bir silah olarak kullandığını açıkça gösteriyor.

Bu uzman kadro, ekranların neler gizlediğini, ne gibi kötülüklere gebe olduğunu, ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar çok hasara neden olduğunu gün yüzüne çıkarıyor. Bu durum, sosyal medya platformlarının insanları yeniden programladığını ve bunu nasıl ve hangi yöntemlerle yaptığını göz önüne çıkarıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap