İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sinir Hastalığı Nerden Anlaşılır?

Sinir Hastalığı Nerden Anlaşılır?
+ - 0

Sinir sistemini etkileyen ve sağlık açısından pek çok dezavantaja sahiptir. Ancak sinir hastalığı kesin olarak doktor kontrolü ile anlaşılır. İnternet ve ansiklopedi gibi kaynaklarda bu tür hastalıklar için çok sayıda bilgi yer alır. Fakat kesin teşhis için alanında uzmanlaşmış bir doktorun görüşüne ihtiyaç duyulur.Öte yandan sinir sisteminde meydana gelen bu rahatsızlıkların verdiği belirtilerin kişide var olması, kişinin bu hastalıklardan birine sahip olduğu anlamına gelmez.

Söz konusu belirtiler için sadece sinir hastalığı diyemeyiz. Farklı nedenler ışığında da doğmuş olabilmektedir.. Zira ismi, sinir rahatsızlığı olarak da telaffuz edilir. Ancak hastalık için teşhis sadece çeşitli tetkikler ve detaylı muayene sonucunda yalnızca uzman bir tıp hekimi tarafından konulabilmektedir. Bu yüzden bu denli hastalıkların şüphelenirseniz hiç vakit kaybetmeyin. Bireysel çözümler alabileceğiniz tek yer alanında uzmanlaşmış hekimler olacaktır.

“Zayıflatan Bitki Çayları Nelerdir?” yazımızı okudunuz mu? Tıklayın.

 Sinir Hastalığı Nedir?

sinir hastaligi 1 1

Sinir hastalığı İnsan bedeni komplike bir yapıya sahiptir. Merkezi sinir sistemi bu komplike yapının bel kemiğini oluşturmaktadır. Sistemde meydana gelen hastalığı oluşturan çok sayıda etken vardır. Ancak kenetik nedenlerle tür kas ve sinir rahatsızlıklarından da söz etmek mümkündür. Bununla beraber söz konusu rahatsızlıklar sonradan da gelişebilmektedir. Aile geçmişinde bu denli hastalıklar ileriki yaşlarda tetikleyebilmektedir.

 Rahatsızlıklar belirti bakımından birbirine benzerlik gösterir. Bununla birlikte kas ve sinir sisteminde aniden şiddetli belirti veren bu hastalıkların pek çok türü vardır. Toplumda en yaygın bilinen sinir ve kas rahatsızlığı SMA ve ALS’dir. Spiral Müsküler Atrofi tıbbi isim SMA olarak kısaltılmıştır. ALS olarak kısaltılan rahatsızlığın açılımı ise Amiyotrofik Lateral Skleroz’dur.

 Sinir Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

sinir hastaligi belirtileri 2

 Sinir hastalığı doğrudan sinirlere saldırır. Zira bu hastalıkların bir çok belirtisi vardır. Bunlar güç kaybı, ağrı, göz seyirmesi, çekme hissi, sızı, motor becerilerde zorlanma, yutkunma güçlüğü, göz kapaklarını kontrol etmede problem, görme ve eklem bozuklukları olarak sıralanabilir. Kişinin önceden gerçekleştirdiği gündelik faaliyetleri sekteye uğratan bu belirtiler kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Ancak bu belirtiler çoğu zaman fark edilmeyebilir.. Yavaş yavaş vücudu saran ve ileri aşamalarda ani belirtilere sıklıkla rastlanmaktadır. Hastalığa işaret eden durumlar daima bu denli belirgin değildir. Oturur vaziyetten ayaklanmaya geçiş esnasında yaşanan görme kaybı büyük örnekler arasındadır.

Öte yandan bayılma hissi, dik ve düz durmada zorluk gözlemlenebilir. Tansiyon düşüklüğü veya yükselmesi halinde de görülen bu işaretler kimi zaman sinsice ilerleyen bir kas rahatsızlığın işaretleri olabilmektedir. Dışkı yapmada güçlük gibi durumlarla da seyreden rahatsızlık, pek çok başka rahatsızlıkla eş işaretlere sahiptir. Fakat söz konusu işaretlerin genel özelliğine bakıldığında her birinin sinir ve kas sistemi ile doğrudan bağlantılı olduğu görülmektedir.

 Sinir Hastalığı Tedavisi

sinir hastaligi tedavisi

Sinir hastalığı nöropatik sorunlar ile kendisini belli eden bu hastalıkların teşhisi rahatsızlıkla mücadelenin en önemli adımıdır. Takip eden istikrarlı tedavi ile gelişme kaydeden ve bazı durumlarda rahatsızlık tamamen yok edilebilmektedir. El ayakta üşüme ve titreme gibi basit belirtilerle kendisini gösteren bu rahatsızlıklarda erken teşhis büyük farklar yaratmaktadır. Hastalığın ırsi aktarımı söz konusu olabileceği için diğer aile fertlerinin muayenesi de önerilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap