1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur 2022 | Yapılması Gerekenler!

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur 2022 | Yapılması Gerekenler!
Sınıf öğretmeni nasıl olunur
+ - 0

Sınıf öğretmeni nasıl olunur sorusu, özellikle üniversite sınavına hazırlanmaya başlamış öğrencilerin merak ettiği bir sorudur. İşte merak edilenlerin tüm cevapları!

Öğretmenlik kutsal bir meslek sayılmaktadır. Her bireyin okul hayatı ilkokulla beraber başlar. Sınıf öğretmenleri çocukların adeta kahramanlarıdır. Sınıf öğretmenleri çocukların gelişimlerine oldukça katkı sağlamaktadır. Öğretmenlerin verdiği dersler müfredata bağlıdır. İlkokul öğretmenlerinin eğitimleri ise çocukların pedagojik gelişimleri açısından çok önemlidir.

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur | Kimler Sınıf Öğretmeni Olabilir?

Sınıf öğretmeni nasıl olunur
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni olmak için istenilen şartlarda eğitiminizi almanız gerekir. Eğitimin dışında bireyde bulunması gereken özellikler ve yetiler şu şekildedir:

 • İletişim yetilerinin yeterli olması
 • Küçük çocuklar ile anlaşabilmek
 • Öğretmenliğe ilgi duymak
 • Öğretme konusunda yeterli olmak
 • Sabırlı olmak
 • Öğretmenlik mesleğini severek yapabilmek

Eğitimden veya derslerden önce burada bulunan maddelerdeki özelliklere sahip olmalısınız. Mesleği başarılı bir şekilde yerine getirmek için buradaki özelliklerin sizde bulunması şarttır. Peki ya öğretmen olmuş bir bireyin, deneyim kazanacağı senede nelere dikkat etmesi gerekir?

 • Meslek farkındalığına,
 • Planlama, planlayıcı ve  sorun çözücü olma,
 • Sınıfın tüm sorun çözme yetkinliğini üstlenmeme ve öğrencilere de şans vermeli,
 • Öğrencilere motivasyon desteği sağlamalı,
 • Öğretim sırasında oyun tekniğini kullanmalı,
 • Doğru dönütler karşısında tebriklerini esirgememeli,
 • Sistemi korku üzerine değil sevgi üzerine kurmalı.

Sınıf Öğretmenliği Hangi Alan ile Almaktadır?

c 3
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni nasıl olunur, hangi bölümde okumak gerekir derseniz cevabımızı eğitim fakültesi olarak verebiliriz. Öncelikle ilkokul, ortaokul ve liseyi başarı ile bitirmeniz gerekiyor.

Daha sonra eğitim fakültesine girmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için de üniversite sınavlarında eğitim fakültesi için istenen puanı ve sıralamayı almalısınız. Her ilin ve üniversitenin kendine özel ayrı sıralaması ve puanı bulunmaktadır.

Yüksek Kurumlar Sınavı iki etaptan oluşur. Temel Yeterlilik Sınavı ve Alan Yeterlilik Sınavı olmak üzere iki gün sınava tabi tutunulmaktadır. Bu iki sınavdan da istenilen puanları almanız gerekiyor. Sonrasında tercihlerinizi oluşturabilirsiniz.

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

d 4
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni nasıl olunur, hangi bölümler tercih edilmeli derseniz size detaylı bir cevap verebiliriz. 9. Sınıfta veya 11. Sınıfta alan seçimi yapılırken alan tercihinizin eşit ağırlıktan yana olması gerekir.

Eşit ağırlık bölümü sınıf öğretmenliği için üniversite sınavında hesaplanacak puandır. Eşit ağırlık bölümünde derslerin katsayı ağırlığı Türkçe ve Matematikte toplanmıştır.

Daha sonrasında üniversite sınavından yeterli bir puan almanız gerekecektir. Yeterli sayılan puan ve sıralamalardan sonra tercih dönemine gireceksiniz. Tercih döneminde sınıf öğretmenliği bölümü için istediğiniz şehri ve üniversite seçimini yapmalısınız.

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur | Sınıf Öğretmenliği Taban Puanları

e 3
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni meleği oldukça azim ve sabır isteyen bir meslek çeşididir. Taban puanları ise her üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Sınıf öğretmeni nasıl olunur sorusunun cevabını öncelikle bazı özelliklerinizin sizde bulunması gerekir şeklinde verebiliriz. Bu özelliklere sahip olmanın ardından sizi yorucu bir sınav çalışma dönemi bekliyor.

Üniversite sınavında yeterli puana ulaşmak için düzenli ve yoğun bir şekilde çalışmanız gerekecektir. İşte 2021-2022 Sınıf Öğretmenliği taban puanları!

 • Gazi Üniversitesi – Sınıf Öğretmenliği taban puanı – 339,2674- Sıralama- 63.974
 • Hacettepe Üniversitesi (Ankara)- Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 338,87537- Sıralama- 64,614
 • Ege Üniversitesi (İzmir)- Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 337,91211- Sıralama- 66.178
 • Marmara Üniversitesi (İstanbul)- Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 335,28453- Sıralama- 70.641
 • Ankara Üniversitesi – Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 334,74755- Sıralama- 71.554
 • Anadolu Üniversitesi ( Eskişehir)- Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 332,11177- Sıralama- 76.253
 • Yıldız Teknik Üniversitesi ( İstanbul)- Sınıf Öğretmenliği taban puanı- 331,41204- Sıralama- 77.548

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testinden (AYT) aldığınız puanlar birleşerek sonuç puanınız ve sıralamanız oluşur. Bu sıralama ve puana göre de yukarıdaki üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

İlkokul Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

f 3
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni nasıl olunur hangi derslerinizin iyi olmalı sorusu oldukça merak edilmektedir. Seçeceğiniz bölüm eşit ağırlık bölümü olmalıdır.

Eşit ağırlık bölümünde Türkçe ve Matematik dersleri yoğunluktadır. Türkçe ve Matematik derslerinizin iyi olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra Coğrafya, Tarih ve Felsefe derslerinizin de iyi olması gerekir. Bu derslerden iyi netler çıkarırsanız gerekli puanı alırsınız. Hayallerinize kavuşmak için sabırlı ve düzenli bir şekilde çalışma kampına girmelisiniz.

Sınıf Öğretmenliği Maaşları 2021 | Yeni Atanan Sınıf Öğretmeni Maaşı

g 1
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Sınıf öğretmeni nasıl olunur sorusundan sonra en çok sorulan soru sınıf öğretmeni maaşlarıdır. Öğretmenlik son derece sabır isteyen bir meslektir. Sınıf öğretmenliği için ise çocuklarla aranızın iyi olması gerekir. Küçük çocuklara hiç bilmediği bir şeyler öğretmek zorlayıcı bir durum olabilir. Ama öğretmenler çocukların kahramanı olarak dersleri öğrencilere verirler. En düşük sınıf öğretmeni maaşı 2.820 TL olarak bilinmektedir.

En yüksek sınıf öğretmeni maaşı ise, 7.580 TL’dir. Özel okullar olsun, devlet okulları olsun öğretmenlik maaşı değişir. Deneyim kazandıkça beraberinde maaşınız da değer kazabilir. Peki ya görev yerinize yeni atandıysanız ve göreve başlayacaksanız maaşınız ne kadar ile başlar? 2021 senesinde mesleğe yeni atanmış bir öğretmen, 4700 TL ila 4800 TL arasında bir maaş almıştır.

Ücretli Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur? | Sözleşmeli Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

1. sınıf öğretmeni nasıl olunur
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Ücretli 1. sınıf öğretmeni nasıl olunur soruları oldukça merak edilmektedir. Ücretli öğretmenlik yapmak için aynı eğitimleri eksiksiz almanız gerekir.

KPSS’den yeterli puanı alamayıp atanamayan öğretmenler ücretli öğretmenliğe veya özel okullara başvurmaktadır. Ücretli öğretmenlik için, 4 yıllık üniversite mezunu veya 2 yıllık üniversite mezunu bir öğretmen olmanız kesinlikle gerekmektedir. Eğitiminizi tamamladıysanız ve öğretmen unvanınızı aldıysanız siz de ücretli öğretmenliğe başvurabilirsiniz. Sözleşmeli öğretmenlik için ise öncelikle ön başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Ön başvurunuz kabul edilirse sizi sözlü sınav bekliyor olacak. Sözlü sınava girecek yerler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Sözlü sınavı başarı ile geçerseniz sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayacağınız yerler açıklanmaktadır. Atama sonucunda öğretmenlik yapmaya başlıyorsunuz.

Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmenliği okuyanların yorumları
Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Özel okullarda sınıf öğretmeni olmak sizin seçiminiz değilse büyük ihtimalle atama sıkıntısı yaşadığınız için tercih ettiğiniz bir yoldur. Devlet okulunda kadrolu bir şekilde öğretmenlik yapmak için almanız gereken eğitimin aynısını almalısınız. Lisans eğitiminizi aldıktan sonra elinizde diplomanız ile özel okullara başvurabilirsiniz

Özel okullar sizden öz geçmiş isteyecektir. İstenilen belgeleri düzgün bir şekilde derleyerek, öz geçmişinizi doğru bir şekilde doldurmalısınız. Öz geçmişinizi verdikten sonra sözlü mülakat için geri dönüş beklemeniz gerekecektir. Sözlü mülakata çağırılıp başarılı bir şekilde geçerseniz işe alınacaksınız. Çoğu özel okul deneyimli öğretim üyeleri arayacaktır. Deneyimsizseniz daha düşük fiyat standartlarında çalışmanız söz konusu olabilir.

MEB Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni nasıl olunur

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni olmak için lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Elinizde sınıf öğretmenliği lisans bölümü diplomanız varsa artık sizi zorlu bir sınav süreci beklemektedir.

KPSS sınavından atanmanız için yeterli olan puanı alırsanız sırada atama süreci kalacaktır. Atamanızın gerçekleşmesi için size net bir süre veremiyoruz. Atamanız gerçekleşirse, açıklanan ile giderek görevinize başlayabilirsiniz.

Sınıf öğretmenliği okuyanların yorumları kendi için doğru mesleği seçenler adına pozitiftir. Sınıf öğretmenliği çocuğun okul ile ilk karşılaşması sırasında eğitimin 4 sene boyunca verilmesiyle tamamlanır. Bu süreçte öğretmenin görevi çok önemli ve zorlayıcıdır. Ama kazanılan tecrübeler ile her seneniz bir öncekinden daha iyi geçer. Negatif yorumların çoğunluğu atamada sıkıntı yaşayanlar tarafından kurulan cümlelerdir.

Sınıf öğretmenliği fakültesinin mezun sayısı fazla olduğundan atanma şansı da düşük bir orandır. Bu yüzden yeni mezun öğretmenler özel okul, dershane veya ücretli öğretmenliğe mecbur kalmaktadırlar. Sınıf öğretmeni nasıl olunur içeriğimizdeki tüm bu sonuçlar dışında öğretmenlik mesleği o kadar kutsal bir meslektir ki bu mesleği gerçekleştirmek oldukça gurur vericidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap