1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Siklamen Çiçeği Bakımı | 2022 İpuçları

Siklamen Çiçeği Bakımı | 2022 İpuçları
Siklamen çiçeği bakımı
+ - 0

Boyu 5 ile 20 santimetre civarında Şubat ve Nisan aylarında çiçek açan kalp veya böbrek şekline benzer yapraklarına sahip bir çiçek türüdür. Siklamen çiçeğinin diğer adı tavşankulağı olarak bilinmektedir.

Gösterişli kış çiçekleri ile popüler bir salon bitkisi olan Siklamen çiçeğinin, beyaz, pembe ve kırmızı renkte çiçekleri açar. Siklamen çiçeğinin çiçekli kalabilmesi için siklamen çiçeği bakımı doğru yapılmalıdır.

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Siklamen çiçeğinin diğer adı tavşankulağı
Siklamen çiçeği bakımı

Siklamen çiçeği kış çiçeği olduğu için havadar ve nemli bölgeleri sever. Çok fazla sıcak ortamlarda bulundurulmaması gerekmektedir. Dolayısıyla genellikle bahçelerde ya da balkonlarda olması daha iyidir. Siklamen çiçeği bakımı bahçe ve balkonlarda yetiştirilmesi önemli bir etken olduğundan dolayı evde bakımı hiç kolay değildir.

Birçok saksı bitkilerinin aksine bu bitki rüzgarı sevmektedir. Işık seven bir bitkidir. Ancak direkt olarak güneş ışığı zararlı olabilir. Siklamen çiçeği bakımı için, yapraklarının gerekli güneş ihtiyacını karşılayabilmesi için yönünü haftada bir kez çevirmeniz gerekmektedir.   

Siklamen Çiçeği Sulaması Nasıl Olmalıdır?

siklamen çiçeği bakımı
Siklamen çiçeği bakımı

Mevsimine göre farklı miktarda su istemektedir. Sulama, toprağın her yerine yayılacak şekilde yapılmalıdır. Siklamen çiçeği kış aylarında da düzenli aralıklarla sulanması gerekir. Bunu haftada bir kere yapmalısınız. Ayrıca siklamen çiçeği bakımı için sulama yaparken ölçü kabı kullanmanız faydalı olacaktır.

Sulama sonrasında saksının tabanda biriken suyu boşaltmanız gerekir. Sulama yaparken siklamenin çiçeklerini çok ıslatmamaya özen gösteriniz. Bir diğer önemli nokta ise Siklamen çiçeğinin ortasında bulunan yumruk kısmına su değmemesidir.

Siklamen çiçeği bakımı için püf noktalardan biri de bu bitki türünün köklerini rahatsız edecek her türlü eylemden kaçınmak gerekir. Siklamen çiçeği uyku modu konumuna geçer ve uykudayken su istemez. Yani bitki uykudayken sulanmasına gerek yoktur.

Siklamen Çiçeğinin Toprak ve Saksı Değişimi Nasıl Olmalıdır?

bb 3
Siklamen çiçeği bakımı

Verimli topraklar bu bitkinin yetişmesi için oldukça idealdir. Bu verimli topraklar kireçsiz, drenajlı humuslu topraklardır. Siklamen çiçeği bakımı için önemli olan saksı değişimi ilkbahar ortasında yapılmalıdır.

Siklamen çiçeğinin saksısı ne kadar büyük olursa bitki köklerini yerleştirmek için o kadar fazla enerji harcaması gerekir. Bu da çiçeklere ve yapraklara verdiği gücü azaltacaktır. Yani sonuç olarak büyük saksılar tercih edilmemelidir. Siklamen çiçekleri türlerine göre bazısı kışın bazısı ilkbaharda açar. 12-15 derece arasında bir sıcaklığa çiçeklenme sürecinde ihtiyacı vardır.

Bazı siklamen türleri sert kışa dayanıklı olarak bilinseler de genel olarak soğuk havalara karşı aşırı bir dayanıklılıkları yoktur. -5 ile – -7 derece arasındaki soğukluğa bir müddet dayanır. Lakin kısa süre sonra havanın normal sıcaklığa dönmesi gerekmektedir. Siklamen çiçeği bakımı için budaması yapılması gerekir ancak budama, çiçekler solduktan sonra yapılmalıdır.

Siklamen Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Siklamen çiçeği nasıl çoğaltılır
Siklamen çiçeği bakımı

Siklamen çiçeği nasıl çoğaltılır sorusuna gelecek olursak, genellikle siklamen çiçeğini çoğaltmak için iki yöntem kullanılır. Biri tohumla çoğaltma yöntemidir diğeri yumrudan çoğaltma yöntemidir.

Tohumla Çoğaltma Yöntemi

Siklamen çiçeği tohumla çoğaltama yöntemi şu şekilde olur;

Bu bitkinin yaprakları solduğu zaman meyve vermektedir. Bu meyve kuruduğu anda tohumları içerisinden alınmalıdır. Tohumları dikerken toprağın yüzeyinde kalmamasına veya çok derine inmemesine dikkat edilmelidir.4 ile 5 santimetre kadar derinlikte olması idealdir.

Siklamen çiçeği bakımı için önemli olan tohumla çoğaltma yöntemlerinden birisi de tohumlara çok fazla su verilmemelidir. Yani toprak nemli olması gerekmektedir. Bitkilerin ölmemesi için toprağın kuru olmamasına özen göstermelisiniz.

Toprağın nem kontrolü de düzenli olarak yapılmalıdır. Siklamen çiçeği bakımı için ortam havadar olmalıdır ve toprakta yosunlanma ve benzeri oluşumlar olmasına izin verilmemelidir. Bu koşullar sağlandığında ise bir buçuk ay sonrasında siklamen topraktan çıkmaya başlayacaktır.

Yumrudan Çoğaltma

Yumrudan çoğaltma
Siklamen çiçeği bakımı

Yumrudan çoğaltma yönteminde biraz risk vardır. Bu riskin nedeni soğanların kolay çürümeye meyilli olmasıdır. Siklamen çiçeği havalar ısındığı zaman uykuya geçer ve bitkinin soğan dediğimiz kısımlarının zarar görmemesi için yumrudan çoğaltma işlemi özellikle Nisan- Mayıs aylarında bitki uykudayken yapılmalıdır.

Siklamen çiçeği bakımı için gerekli olan yumrudan çoğaltma yönteminde yapılan tüm adımlarda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Yumrunun çiçeklenme dönemi bittikten sonra sulama yapılmadan önce kesin ve güneş alan bir yere koyarak kurumasını bekleyin.

Yaprakların kuruması sonrası köklerin topraktan koparılmadan sökülüp sonrasında toprağın temizlenmesi gerekir.  Eğer bu aşamada hassas davranılmazsa soğan ve kökler zarar görür. Keskin bir bıçak ile soğanı tam ortadan ikiye kesin birkaç saat dinlendirdikten sonra soğan üzerine bu işlem için hazırlanan bahçe kükürtten sürün.

Siklamen çiçeği bakımı için gerekli olan yumrudan çoğaltma işlemini bu şekilde tamamladıktan sonra bir hafta- on gün kadar aydınlık ancak doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bekletin.

Siklamen Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Siklamen çiçeği faydalarından birisi çay olarak tüketilerek sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Bağırsakları rahatlatır ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bir diğer faydası adet söktürücü özelliğinin olmasıdır.

Siklamen Çiçeği Neden Çiçek Açmıyor?

Siklamen çiçeği tohumla çoğaltama
Siklamen çiçeği bakımı

Siklamen çiçeği tür bakımından farklı zamanlarda çiçek açtığını söylemiştik. Siklamen çiçeği neden çiçek açmıyor sorusuna gelecek olursak doğru bakımı yaptığımız sürece mutlaka çiçeklenme olacaktır. Çiçeklenmenin olmadığı durumlarda çiçeğin bakımı esnasında bir değişiklik yapılmış olması ya da hava koşullarının değişmesi ihtimaline dikkat edilmelidir.

Bir diğer neden olarak da toprak veya saksı değişimi yapılırken bitkinin kökleri zarar görmüştür. Toprak yeteri kadar beslenmemiş olabilir.

Siklamen çiçeği bakımı doğru ve eksiksiz şekilde yapıldığından emin olun. Sonrasında sulama durumu ve ışık gördüğü ortamı değiştirmediyseniz buna rağmen çiçek vermiyorsa iki hafta aralıklarla düzenli olarak sıvı besin verebilirsiniz. Bu besinleri  bir litre su kullanıldığında bir kapak olacak şekilde vitamin kullanmanız gerekir. Bu vitamin bitkinize iyi gelecektir.

Siklamen Çiçeği Ne Zaman Gübrelenmelidir?

Bütün siklamenler aynı mevsimde açmaz. Bu nedenle belli bir ay söylemek yanlış olacaktır. Siklamen bitkiniz çiçek açtığında iki hafta aralıklarla ayda iki defa olmak üzere sıvı gübre verebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap