1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sermayesiz Yapılacak En İyi İş Önerileri | Az Sermaye ile Hangi İşler Yapılır?

Sermayesiz Yapılacak En İyi İş Önerileri | Az Sermaye ile Hangi İşler Yapılır?
+ - 0

Sermayesiz yapılacak en iyi iş önerileri önerisi sayesinde kazanç kapınızı ardına kadar aralayabilirsiniz. Ülkemizde girişimcilerin en büyük sorunlarından bir tanesi sermaye yetersizliğidir. Ekonomik açıdan problemleri bulunan bireyler çoğu zaman yalnızca bu sebep yüzünden iş fikirlerini hayata geçirememektedir. Ancak sermayesiz yapılabilecek birbirinden farklı iş seçenekleri sayesinde, kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri 2021

Basliksiz 2 2

Sermayesiz iş fikirleri 2021 arıyorsanız, bu noktada büyük çaba ve emek sarf etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Eğer az ya da hiç sermaye koymadan bir iş sahibi olacaksanız, muhtemelen o iş fikrinde rekabet oldukça fazladır. Rekabetin bu denli fazla olması ise, kişilerin uzun mesailer harcaması ve büyük fedakarlık göstermesine neden olabilmektedir. Ancak bazı iş fikirlerinde mutlaka azda olsa bir meblağ ortaya koymanız gerekecektir.

“Borsada Yatırım Yapmak Tehlikeli mi?” yazımızı okunuz mu? tıklayın.

1- Çay Ocağı Kurmak

sermayesiz yapılacak en iyi iş önerileri

Sermayesiz yapılacak en iyi iş önerileri arasında olan çay ocağı kurmak, oldukça az sermaye gerektirecektir. Bunun için küçük bir yer kiralamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında birkaç bardak ve tepsi temin etmeniz başlangıç için yeterlidir.

Ülkemizin en önemli kültürlerinden bir tanesi olay çay, hemen herkes tarafından sevilmektedir. İnsanlar sohbet ederken, dertleşirken, özlem giderirken, dinlenirken kısacası hayatının her döneminde çaya zaman ayırmayı ihmal etmez. Bu nedenle çay ocağı kurarak civardaki iş yerlerine çay hizmeti sunmanız, karlı ve konforlu bir iş olabilecektir.

2- Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Basliksiz 4 1

Ülkemizde yeni ve hızlı gelişen sektörlerden bir tanesi solucan gübresi üretimi yapmaktır. Fazlasıyla kazançlı olan bu iş kolu için ciddi bir sermayeye sahip olmaya da gerek yok. Bunun için küçük ve kapalı bir alana ihtiyaç olacaktır. Ve tabi bir reaktör ile çok sayıda kırmızı Kaliforniya solucanına ihtiyacınız olacaktır.

Zaten solucanlar ortalama 3 ay gibi bir sürede iki katına çıkabiliyor. Daha fazla solucana sahip olmak, daha fazla gübre ve daha çok kazanç anlamına geliyor. Solucan gübresi sebze- meyvelerin hızlı ve sağlıklı büyümesini sağladığı için birçok çiftçi tarafından tercih ediliyor.

3- Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Basliksiz 5 1

Sermayesiz yapılacak en iyi iş önerileri arasında bir diğer ise trüf mantarı yetiştiriciliği yapmaktır. Bilindiği üzere trüf mantarı, mantarlar arasında oldukça değerlidir. Bu mantarlar yalnızca ormanlık alanlarda yetiştirilmemektedir. Zira bu mantarlar geniş arazilerde de kazanç elde edilebilecek düzeyde üretilebilir. Ve özellikle meşe ağaçlarının bulunduğu bir orman ya da arazi alanı oluşturmalısınız. Ve sonrasında yüksek kazançlar elde edebilmeniz hayal olmayacaktır.

4- Seslendirme Yapmak

Basliksiz 6 1

Etkileyici bir ses tonunuz bulunuyorsa, diksiyonunuz ve tonlamalarınız yerindeyse seslendirme yapmak tam size göre olacaktır. İşletmelerin büyük bir kısmı seslendirme yapan eleman ihtiyacı duyar. Hiçbir sermaye gerektirmeyen bu iş, günde birkaç saat çalışma ile tatminkar meblağlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu noktada youtuber, oyun şirketleri, haber platformları ve reklam ajanslarını takip ederek seslendirme işleri alabilirsiniz.

5-Temizlik

Basliksiz 7 1

Sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında bulunan temizlik, hiç ölmeyecek bir sektör olarak karşımızda durmaktadır. Çünkü temizlik her kurum ve insanın ihtiyaç her zaman duyduğu kavramlardan biridir. Çoğu insan iş ve özel hayatında yoğun bir tempoda yer aldığı için, temizlik ihtiyacını tek başına gideremeyecektir. Zira temizlik sektöründe çalışmanız halinde günde 2-3 saat çalışarak ortalama 150-350 aralığında kazanç sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. Ancak temizlik detay gerektiren ve fazlasıyla emek isteyen bir çalışma alanıdır.

6- Turist Danışmanlığı Yapmak

Basliksiz 8 1

Ülkemizde turist danışmanlığı yapmak oldukça avantajlı bir meslek seçimi olacaktır. Turizm cenneti olarak öne çıkan Türkiye, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarını yerli ve yabancı turiste danışmanlık yaparak geçirebilirsiniz. Ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

7- Ev Yemekleri Yapmak

Basliksiz 9 1

Ev yemekleri yapıp tahmininizden çok daha büyük paralar kazanabilirsiniz. En karlı işler kategorisinde yer alan ev yemekleri, özellikle şirket, okul, kreş gibi birçok yerde yoğun ilgi görmektedir. Mantı, sarma, içli köfte gibi yemekler zahmetli ve sevilen yemekler olduğu için yüksek ihtimalle alıcı bulmakta hiç zorlanmamanızı sağlayacaktır. Bu yemeklerinizi yemek sepeti gibi büyük ve otoriter firmalar eşliğinde satabilirsiniz.

8- Taksicilik Yapmak

Basliksiz 10 1

Sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında bir diğer iş taksici olmaktadır. Taksiciler genellikle taksi duraklarının sahibi ile anlaşarak, çalışma hayatına başlamaktadır. Taksici olarak çalışıldığında durağın istediği sabit ücreti karşıladıktan sonra, kalan meblağ kişinin günlük kazancını oluşturacaktır. Bir taksici özverili olarak 6-8 saat çalıştığında kendisi için en az 150-250 aralığında kazanç sağlayabilmektedir. Aylık hesaba vurulduğunda bu kazancın oldukça tatmin edici olduğu görülebilecektir.

9- Youtuberlik Yapmak

Basliksiz 11

Dünyada yeni iş trendleri arasında Youtuberlik bulunmaktadır. Milyonlarca kullanıcıların aktif olarak kullandığı bu platform, tamamen video üzerine oluşturulmuştur. Belirli bir abone ve izlenme sayısına ulaşmanız yeterli olacaktır. Ancak bunun için ise ilginç, dikkat çeken ve kullanıcısı kitlesine hitap eden videoların yüklenmesi gerekiyor. Bugün birçok Youtuber hiçbir sermaye harcamadan aylık yüzlerce dolar kazanç sağlıyor.

10- Tiktok Videoları Çekmek

Basliksiz 12

Youtube videoları kadar dikkat çeken bir diğer video içeriği Tiktok üzerinden oluşturulabilecektir. Tiktok’ta ilgi çekici bir profil oluşturmanız, birçok aboneye hitap edebilmenizi sağlayacaktır. Daha çok kitleye hitap edecek videolar çekmeniz, daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Hiçbir sermaye harcamanıza gerek olmayacaktır. Ve bu platform biraz emek ve çaba göstermeniz ile hayalini kurduğunuz kazançlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

11- Takı Tasarımları Yapmak

Basliksiz 1 1

Sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında takı tasarımı da yer almaktadır. Takı tasarımı oldukça keyifli bir iş olmasının yanı sıra, başarılı tasarımlar yapıldığında kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Üstelik yalnızca takı tasarlamak için gerekli olan bir malzeme çantası temin etmeniz, kariyerinizin başlaması için yeterli olacaktır. Herhangi bir çevreniz bulunmuyorsa, bu noktada sosyal medya hesabı oluşturarak burada hazırladığınız tasarımları sergileyebilirsiniz.

12- Özel Ders Vermek

Basliksiz 2 3

İlköğretim, ortaöğretim ya da lise müfredatından bir derse özel ilginiz bulunuyorsa bu iş tam size göre olacaktır. Herhangi bir sermaye gerektirmeyen özel dersler, online ya da yüz yüze olacak şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Yalnızca hakim olduğunuz bir konuda ders vermeniz gerekecektir. Ve bu işten saatte 100 ila 200 TL aralığında bir getiri sağlayabilirsiniz. Haftada yalnızca birkaç öğrenciye, birkaç saat ders vererek tatminkar kazançlar elde edebilirsiniz.

13- Makale Yazarlığı Yapmak

Basliksiz 3 2

Freelancer olarak çalışabilirsiniz. Tabi bir meslek olan makale yazarlığı, sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında yer alınabilir. Bu işi yaparken yalnızca zamana, bir bilgisayara ve internet erişimine sahip olmanız yeterlidir.

Belirli konular üzerine internette yer alan bilgilerle derleme yaparak hazırlayacağınız makaleler, birçok platform üzerinden satışa sunularak size kazanç sağlayabilecektir. Bu işte önemli bir yer edinmeniz halinde, evinizin konforunda hiçbir gideriniz bulunmadan ihtiyacınız olan meblağlara ulaşabilmeniz son derece kolay olacaktır.

14- Editörlük Yapmak

Basliksiz 4 2

Editörlük, makale yazarlığı ile benzer olup özgün içeriklerin site platformuna girişinin yapılması anlamına gelmektedir. Sitelere günlük belirli bir içerik girmeniz halinde, site sahipleri size belirli bir ücret verebilecektir.

Yalnızca bilgisayar ve internete ihtiyacınızın olduğu bu meslek, özellikle birkaç sitede yapıldığı takdirde yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında yer alan editörlük ağırlıklı olarak Freelancer olarak yapılabildiği için size mekandan bağımsız kazanç sağlama imkanı sunabilecektir.

15- Sosyal Medya Hesaplarını Büyütmek

Basliksiz 5 2

Sermayesiz yapılabilecek en iyi iş önerileri arasında bulunan bu kol, oldukça emek ve çaba gerektirmektedir. Bilindiği üzere sosyal medyada belirli bir takipçi kitlesine ulaşabilmek ve belirli bir kitleye hitap edebilmek önemli getiri sağlayacaktır.

Bugün birçok kişi pek çok platform üzerinden sıfırdan hesap açarak, bu hesabın gelişimini üstlenmektedir. Bir hesabı belirli bir noktaya getirdikten sonra satabilirsiniz. Ve kısa bir süre içerisinde büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak bu hesapların düzenli bir gelir sağlayabilmesi adına en az 100 bin aboneye ulaşmış olması gerektiğini de belirtmekte fayda var.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap