1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Şebboy Çiçeği Bakımı | Çiçek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Şebboy Çiçeği Bakımı | Çiçek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
+ - 0

Şebboy çiçeği, süs bitkisi olarak pek çok ev ve bahçede yer almaktadır. Yaygın bir şekilde kullanılan, aranjmanlara sıkça konuk olan şebboy bitkisi birçok çeşide ve renge sahiptir.

Farsça gece kokusu anlamına gelen şebboy, bilhassa gece vakitleri karanlık ortamlarda baş döndüren kokusunu bariz yaymaktadır. Otsu bitkilerden olan şebboy çiçeği bitkisi, bakımı ile de oldukça dikkat çekmektedir. Dik gövdesi ve çiçekli kısmı ile mızrak görüntüsü oluşturan şebboyun yaprakları 10-15 cm civarına kadar uzanmaktadır.

Aynı zamanda genişlik olarak da 10 cm civarını bulan bu çiçek, gövdesinde kümeler halinde çok fazla çiçek barındırır. Camiada en yaygın olarak beyaz rengi ile bilinen şebboyun, kırmızı, turuncu, pembe, sarı, mor renkleri de mevcuttur. Şebboy bakımı kolay olmasından ötürü sıkça yetiştirilen bir bitkidir. Bu nedenle şebboy çiçeğini yakın kadrajda incelemek faydalı olmaktadır.

Şebboy Çiçeği Nedir?

şebboy çiçeği

Hangi alanlarda kullanılır ve şebboy çiçeği nedir, diye merak uyandırmaması imkansız görünmekte. Görünüşündeki naiflik ve canlılık, sizi daha derinlere götürecektir.

Turpgillerin gözde çiçeği olan şebboy, 3500’den fazla türü içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca şebboy, içinde bulunan uçucu yağlardan ilham alarak girdiği her ortama mis kokusunu bırakmasıyla meşhurdur. Bu niteliğinden ötürü kozmetik diyarında da hatırı sayılı bir yer edinen şebboy çiçeği, iki yıllık yahut çok yıllık bir bitkidir.

Dolayısıyla şebboy bakımı hususunda püf noktalara özen gösterildiği sürece boyu 50-60 cm civarına değin yükselmektedir. Aynı zamanda yabani türü de mevcut olan bu bitkinin, yabani çeşidi 80 cm civarına kadar serpilebilmektedir. Yabani türleri çayırlık ve dağlık alanlarda büyümektedir. Ufak nüanslara hakim olunduktan sonra evde yetiştirilmesi dahi kolay olan bu bitkinin derinliklerine inmek gerekmektedir.

Şebboy Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

istockphoto 1308051787 612x612 1

Öncelikle Şebboy çiçeği ile ilgili yapılan girizgahlardan sonraki adım şebboy bakımı ve yetiştiriciliği olmaktadır. Şebboy çiçeği bitkisi için seçilen toprağın humus bakımından bir hayli zengin olması gerekmektedir. Buna ek olarak besin bakımından zengin olmasına da özen gösterilmelidir. Fakat gübreleme işleminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Şebboy yetiştiriciliğinde terazinin her kefesinin nizami dengede olması mühimdir.

Şebboy bitkisi ile ilgili dipnotlardan birisi de drenajlı topraklarla iyi bir ikili olduklarıdır. Yaprakları tüylü ve küçük olan çiçekleri ise salkımlar halinde ve büyükçe olan bu çiçek koyu renkli topraklardan haz etmektedir. Dolayısıyla şebboy saksıya ekilecekse seçilen saksının drenaj deliklerinin olması gerekmektedir.

istockphoto 676404774 612x612 1

Aynı zamanda bu çiçeğin uzun boya sahip olacağı öngörülerek büyük saksılar tercih edilmelidir. Buna ek olarak çiçeğin adaptasyon sürecini zedelememek adına yeri defaatle değiştirilmemelidir. Düşük dereceli sıcaklıklara da dayanıklı olan bu çiçek, ılıman Akdeniz iklimini pek sevmektedir. Bu nedenle şebboy çiçeği aşırı dozda sıcak ve soğuktan muhafaza edilmelidir. Zira şebboy yüksek derecede ısı ve sıcaklığa dayanmakta zayıftır.

Fakat gelişiminin ilk evresinde her zamankinden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyması da gözden kaçmamaktadır. Böylece şebboylar direkt güneş ışığına maruz kalmayacak yerlerde yetiştirilmelidir. Aynı zamanda güneş ışığından hepten de mahrum bırakılmamalıdır. Işığı, dik gelmemek kaydı ile seven şebboylar dış mekanlarda daha sağlıklı büyüyüp gelişmektedirler. Ayrıca bu çiçek aşırı rüzgardan da korunmalıdır. Haddinde fazla gölgelik ve havasız alanlardan da sakınılmalıdır.

Şebboy bitkisi yetiştirirken toprakta herhangi bir hastalığın bulunmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu çiçek beyaz sineklerden, yaprak bitlerinden ve bir takım mantar türlerinden yakinen etkilenebilmektedir. Bu nedenle çimlenirken, dikimden birkaç gün sonra toprak dipten hortum ile sulanmalıdır. Aynı zamanda tohum ile üreyen şebboy çiçekleri bir önceki kaynağı ile aynı renkte olmaktadır.

Şebboy Nasıl Sulanır?

Şebboy çiçeği ve şebboy bakımı ilkelerinin başını aşırıya kaçmaktan kaçınmak çekmektedir. Bu doğrultuda şebboy nasıl sulanır, konusu dikkat çekmektedir. Bu düstur sulama evresi için de geçerlidir. Bu nedenle şebboy susuz bırakılmamalıdır. Bilhassa yaz aylarında toprağın kurumamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle sulamada belli bir sistematik düzen işlemelidir. Kış aylarında ise sulama miktarı yaza oranla azalır. Ancak toprağın nemli kalmasına özen göstermek gerekir.

Kuraklığa da yeri gelince dayanan bu bitkiyi 3-4 günde bir kez sulama kafidir. Ayrıca çok sık sulamadan uzak durulmalıdır. Aksi taktirde gözünüz gibi baktığınız şebboylar ivedilikle çürümeye başlar. Daha çok verim almak adına damlama sulama yöntemi yapmak gerekir.

Şebboy Tohumu Ne Zaman Ekilmelidir?

Şebboy tohumu ne zaman ekilmelidir ve hangi mevsimde toprağı daha iyi tutarsa, o kadar uzun kalıcı olacaktır. Sene içerisinde her daim tohum ekimi yapılmaya müsait olan şebboyların sağlıklı şartlarda yetiştiği taktirde birkaç aya çimleneceğini fark edeceksiniz.

İlkbahar ve yaz ayları çimlenme için en ideal vakitlerdir. Bu nedenle şebboy bakımı içerisinde tohum ekim tarihleri kış yahut ilkbahar aylarına denk getirilmelidir. Yaprakları az, çiçekleri bol olan şebboy ekimi için yerinde olan tarihlerden birkaçı şunlar: Temmuz sonları, ekim, kasım ve aralık ayları nokta atışı vakitler arasında.

Çiçeklerine doyum evresi kısa ömürlü olan şebboylar çok fazla tohum vermektedir. O nedenle tohumlar ivedilikle ekilebildiği kadar ekilmelidir. Tohum ekiminde 104 gözlü viyoller önerilmektedir. Çimlendirme işlemi viyoller torf ile doldurularak başlanır. Peşi sıra torf ilaçlı su ile sulanıp, tohum ekilmelidir. Bu ekim anında tohumların viyollerin gözeneklerinin ortasına yerleştirilmesi önemlidir. Tohumlar arasında yaklaşık 20 cm bırakılması doğru olacaktır.

Şebboy Çiçeği Faydaları

Şebboy bitkisi yetiştiriciliği ve bakımından sonra birkaç yararına değinmekte fayda vardır. Kokusu ile sinirleri yatıştıran bu çiçeğin, kurutulup çay olarak tüketildiğinde idrar söktürücü özelliği mevcuttur. Aynı zamanda yaprağı toz haline getirilip, bal ile karıştırıldığında macun elde edilmekte. Bu macun ağız içerisindeki yaralara ve çatlaklara şifa vesilesidir. Ancak bu tüketimlerin bir uzman önerisi ile yapılması sağlıklı olandır.

Şebboy bakımı konusunda özenli davranıldığı sürece her daim verici bir çiçek olmaktadır. Bu nedenle bu mis kokulu bitkileri ziyan etmemek adına, sorumluluk almadan evvel her detaylarına vakıf olmak gerekir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap