1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Sardunya Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Yapılır? 2022

Sardunya Bakımı Nasıl Olur? Nasıl Yapılır? 2022
+ - 0

Çiçek bakımı yaparken bir çok noktada dikkatsiz davranıp çiçeklerimize zarar veririz. Bunun için öncelikle “Çiçek bakımı nasıl olur” “Çiçek bakımında püf noktalar nelerdir” gibi soruların cevaplarına hakim olmak gerekecektir. Evde besleyebileceğimiz bir çok çeşit çiçek var. Bunların arasında hangisini seçersek seçelim; öncelikle onlara sevgimizi, merhametimizi vermemiz gerektiğini unutmayalım. Onlarla muhabbet edercesine bakımlarını yapalım. Onlarında bir canlı olduğunu unutmayalım. Bu yazımızda “Sardunya Bakımı Nasıl Olur” “Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır” soruları cevaplanacaktır. Buna binaen aklınıza gelebilecek her türlü soruyu ve kafanıza takılan soruları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacağını unutmayın lütfen.

SARDUNYA

Sardunya bakımı yaparken mutlaka bu adımları okumanız gerekecektir. Öncelikle, soğuk havayı ve kış mevsimini sevmezler. Sardunyalar için en çok dikkat etmeniz gereken adım bu olacaktır. Aksi taktirde iyi muhafaza edilmezse ölürler. Sardunya bakımı için en çok bilinen detaylardan biri de, ışıksız yaşayamayacağıdır. Sardunya bakımı yapılırken güneş görmesinden çok ışık detayına dikkat etmelisiniz. Güneş görmeden bakım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ışık görmeden bakımı yapamazsınız. Yani güneş görmeyen bir odada ışığı ayarlayarak muhafaza edebilirsiniz. Çoğu bitki nemli ortamı çok sever. Zira Sardunyalarda bundan pay almıştır. Sardunya bakımı yapılırken Sardunya’nızı nemli bir şekilde bırakmaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte hava akımından da çabuk etkilenebilen bir bitkidir.

SARDUNYA BAKIMI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • SULAMA MİKTARI
  • NEM VE ISI MİKTARI
  • IŞIK
  • SAKSI SEÇİMİ (ALT TABAKASI DELİKLİ OLMALI)

SARDUNYA’YI EVDE NEREYE KOYMALIYIZ ?

evde enreye konmali

 Genel de çevremizden gördüğümüz kadar ve duyduğumuz kadar bilgimiz varsa burayı mutlaka okumanız gerekecektir. Sardunyalar güneşi değil ışığı sever. Yani aksine fazla güneşten hoşlanmazlar. Etrafımıza baktığımızda evlerin balkonlarında ve pencerelerinde duran sardunyalar için bu bazı mevsimler de eziyete dönüşmektedir. Evin ışıklı tarafında durması gerekir. Ve 7 derecenin altına düşmeyecek şekilde konumunu ayarlayabilirsiniz..

SARDUNYA’YA NE KADAR SU VERİLMELİ?

sulama

-Sulama için biraz titiz olmanız gerekecektir. Toprak yapısı sık sık kontrol edilmelidir. Kontrol sürecinde toprağın nem miktarına göre su verilmelidir. Sulama yaptığınız zamanlarda saksı altını kontrol etmeniz gerekecektir.

UYARI!

Eğer delikli saksınızın altında ki tabakanın içine su dolduysa mutlaka suyu boşaltmanız gerekecektir. Altında kalan su Sardunya’nızın çürümesine neden olucaktır.

SARDUNYA GÜBRE İSTER Mİ?

gubrelem

Sardunya bakımı yaparken gübreleme işlemini aksatmamak gerekecektir. Çünkü sardunyalar gübreyi çok severler. Hem toprak bakımından zengin olan hem de gübreyi bol kullanan Sardunyalara bir kesim insanlar tor bakımından zenginlerdir

SARDUNYALAR’IN TOPRAK DURUMU NASIL OLMALI?

Basliksiz 5 4

Sardunya bakımı yaparken, sardunyalar toprağın havadar olmasını tercih ediyor diyebiliriz. Saksınızın yukarıda da belirttiğimiz gibi delikli olması şart. Bununla birlikte mineralinin bol olması gerektiğini unutmayın. Ve toprağının da yumuşak olmaması gerekir.


“Deve tabanı bakımı nasıl yapılır?” adlı yazımızı okudunuz mu? tıklayın


SARDUNYALAR ÇOĞALTILABİLİR Mİ?

Basliksiz 1 7

Her çiçek gibi çoğaltma işlemi içinde mevsimsel olması gerektiğini söyleyebiliriz. Tabi çoğaltma işlemini her çiçekte belirttiğimiz gibi tek püf noktası nazik olmanızdır. Sardunyalar da çoğaltılma işlemi diğer bitkilerle hemen hemen aynıdır. Uzayan dalını kesip, toprağa ekme işlemi ile gerçekleşir. Çoğaltılma işlemini yaparken gövde kısmına zarar vermemeye dikkat edin.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap