1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Sanal Para ve El Salvador Dopingi Nedir? | 21. Yüzyıl Dijital Paraları
Trendlerdeki Yazı

Sanal Para ve El Salvador Dopingi Nedir? | 21. Yüzyıl Dijital Paraları

Sanal para

El Salvador dopinginin çıkarmaya hazırlandığı yeni yasa tasarı ile Bitcoin nedir sorusu tekrar gündemdeki yerini aldı. El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğini bildiren yasayı kabul etmiş durumda. Yasanın onaylanmasıyla birlikte ilk kez bir sanal para (dijital para) bir ülkenin resmi parası halini almış bulunuyor.

Bir kripto para birimi olan Bitcoin, bu yasa tasarısı ile bir ilke daha imza attı. 7 Eylül 2021 tarihi ile El Salvador’un yasal para birimi oldu. Bu gelişme ile birlikte tüm gözler kripto para piyasasına çevrildi. Bu karar ile alıcılar alım satımlarını hızlandırırken Bitcoin, 52.920 dolar seviyesine kadar yükseldi.

El Salvador Dopingi’nin Sanal Para Piyasasına Etkisi

El Salvador Orta Amerika’da 6 milyonluk nüfusa sahip bir ülke. 1821 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke 2021 yılında mevcut para birimini güncelledi. Bağımsızlığını ilan ettiği tarihten itibaren dolarla işlem gören ülke, 7 Eylül’de yeni para birimini onayladı. Alınan karar ile Bitcoin’i yasal parası olarak kabul etti.

El Salvador’un yaptığı bu hamle ile sanal para dünyası da hareketlendi. 24 saat içerisinde hızla ivmelenen Bitcoin %3,8 oranında değer kazandı. 21 milyar dolar değerinde 400 Bitcoin satın alan ülkede 200 Bitcoin ATM’si kurulmuş durumda. Ayrıca Hükümet tarafından sanal para üzerinden yatırımların desteklenmesi için 150 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Bitcoin’deki bu dalgalanma diğer sanal para çeşitleri üzerinde de dalgalanmalara yol açtı. Ethereum ve Cardano kripto paraları değer kaybetti. Bu değer kaybetmenin yanı sıra, Solana ise 195 dolar seviyesini aşarak yeni bir rekora ulaştı. Böylece iki günde Solana üzerinden yapılan yatırımlar %35’ten fazla kar edilmesini sağladı.

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar?

Bitcoin, dijital para piyasasında kullanılan bir kripto para birimidir. Diğer bir değişle, belli bir ağ üzerinde şifrelenmiş ve kullanıma hazır haldeki para birimidir. Bitcoin, bir yönetici tarafından yönetilmez ve bir kurum veya kuruluşa bağlı değildir. Bu piyasada belli miktardaki Bitcoin, el değiştirerek piyasa işlem görür.

Bitcoin nedir tam anlamıyla kavradıktan sonraki adım ise alım satımı nasıl gerçekleştirilir konusudur. Bitcoin edinmeden önce sanal bir cüzdana sahip olunması gerekir. Böylece kullanıcıların kimlik bilgileri gizli tutularak gerçekleştirilen işlemler kayıt altına alınacaktır. Bu cüzdanlar sayesinde alım-satım yapılması sağlanır. Günümüzde Bitcoin, çoğu ödemede geçerliliği olan bir sanal para durumundadır.

Kripto Para Yatırım Tavsiyesi

Günümüzde sanal para birimleri ve sanal para fiyatları kullanıcılar tarafından detaylı şekilde incelenmekte. Bu da kripto paraları oldukça popüler kılıyor. Bu paralar, yatırım aracı olarak kullanıldığı gibi yapılan işlemlerin ödemesinde de sıklıkla tercih edilmekte. Bitcoin nedir nasıl kazanılır başlıkları da bu açıdan dikkat edilmesi gereken nüanslar içeriyor.

Bu piyasa üzerinde işlem gerçekleştirmeden önce yatırımın amacı belirlenmeli. Uzun vadeli bir yatırım yapmak amacı güdülüyorsa daha az riskli kripto paralar tercih edilebilir. Diğer yandan daha hızlı bir kazanç için altcoinler sıkı takip edilmeli. Yükselişe hazır olan kripto paraların doğru tahmini kısa zamanda kar anlamına gelir.

Bunların yanında yatırım için aceleci davranmamak gerekiyor. Acele verilen tavsiyelere bel bağlanması riskli yatırımlara yol açacaktır. Yatırım yaparken tek kripto paraya da bağlı kalmaktan ziyade farklı araçlara yatırım yapılması tavsiye edilir. Bu piyasanın dalgalanmaya müsait olduğu kabul edilmeli ve duygusal kararlar yerine mantıklı kararlar verilmelidir.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Dijital dünyadaki yenilikleri takip etmenin en iyi yöntemi belki de bu yenikler içerisinde yer almaktan geçiyor. Özellikle pandemi süresince kripto paralar oldukça dikkat çekti. Bu piyasaya giriş yapmanın güvenli yolları da böylece sıkça sorulan sorulardan birisi oldu. Sizin için birkaç güvenilir sitenin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Bu platformlardan en fazla işlem yapılan ve en güvenilir olanı Binance ile başlayalım. Bu platform üzerinden 258 farklı kripto para 876 farklı para birimi ile değiştirilebiliyor. TL üzerinden yapılacak işlemler için ise sıkça tavsiye edilen diğer site Trbinance. TL üzerinden işlem yapabileceğiniz bir diğer kripto para sitesi ise Bitlo.com’dur.

Gate.io sitesi 2013 yılından beri hizmette olan bir kripto para sitesi. Bu platformda birçok coin birimi olması kafanızı karıştırabilir. Bu nedenle büyük paralar kazanabileceğiniz gibi büyük kayıplar yaşanabileceğini de unutmamak gerek. Sizde sanal para piyasası üzerinde gerekli araştırmalar yaparak kendi stratejinizi planlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap