1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek Mümkün Mü? | Önemli 3 Püf Noktası

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek Mümkün Mü? | Önemli 3 Püf Noktası
Saksıda maydanoz yetiştirmek
+ - 0

Kendi sebze ve meyvenizi kendiniz mi yetiştirmek istiyorsunuz? Bir bahçeniz olsun istiyorsunuz ama apartmanda mı oturuyorsunuz? Olmaz olmaz demeyin! Saksıda maydanoz yetiştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

3 19

Belki eviniz çok küçüktür. Hatta bir balkonunuz bile yoktur. Hiç üzülmeyin. Sadece cam kenarında küçük bir saksıda bile maydanoz yetiştirmeniz mümkün. İster görsel olarak ya da ihtiyaç duyduğunuz her an koparıp yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. İşte ayrıntıları ile adım adım evde maydanoz yetiştirmenin tüm püf noktalarını sizler için hazırladık.

Adım Adım Saksıda Maydanoz Yetiştirmek Nasıl Olur Görelim

5 14

Her şeyden önce; saksıda maydanoz yetiştirmek için kaliteli ve verimli bir toprak kullanmanız gerekmektedir. Bunun içinde maydanozun en sevdiği toprak olan torf ve humuslu toprakları tercih etmenizi öneririz. Bu topraklar besin değeri yüksek ve gevşek diye tarif edebileceğimiz topraklardır ve maydanoz için en uygun toprak türü bunlardır.

İkinci olarak; en önemli husus maydanoz tohumu seçimidir. Evde daha önce hiç maydanoz yetiştirmediyseniz, kaliteli bir maydanoz tohumu bulup aldığınızdan emin olmalısınız.

Son olarak; saksı seçiminizi çok derin olmayan saksılardan yana kullanmalısınız. Seçmiş olduğunuz saksıların mutlaka drenaj deliklerinin olmasına özen gösterirseniz istediğiniz verime ulaşabilirsiniz. Haydi gelin birlikte nasıl maydanoz ekilir görelim.

a)      Maydanoz Nasıl Ekilir?

6 13

Peki, saksıda maydanoz tohumu nasıl ekilir? Öncelikle malzemelerinizi temin etmelisiniz. Evde maydanoz ekebilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Saksı (dikdörtgen olması daha uygundur.)
  • Maydanoz tohumu
  • Maydanoz ekimi için uygun toprak
  • Sprey şişede su

Görüldüğü gibi çok fazla malzeme gerekmemekle beraber, saksıda maydanoz yetiştirmek de sizi bir o kadar az uğraştırır. Maydanoz ekerken izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

  • İlk olarak; saksının hemen hemen yarısını toprakla kaplayın.
  • Sonra; maydanoz tohumlarını aralarında 5 cm kalacak şekilde yerleştirin.
  • Daha sonra ise; tohumların üzerini 10 cm olacak kadar tekrar toprakla kaplayın.
  • En son olarak da; can suyunu vermek için sprey yardımıyla toprağın üzerine su püskürtün.

Bakın ekimi oldukça kolay değil mi? Şimdi saksınızı bol sabah güneşi alan bir yere yerleştirin ve mucizeye tanık olun!

b)      Maydanoz Ne Zaman Ekilir?

1 16
Saksıda maydanoz yetiştirmek

Saksıda maydanoz yetiştirmek oldukça zahmetsizdir ve bir o kadar da insanı iyi hissettir. Bir önceki başlığımızda maydanozun ekim aşamalarından bahsettik. Şimdi de sizlere ekim için en uygun zaman hakkında bilgi vereceğiz.

Saksıda maydanoz yetiştirmek
Saksıda maydanoz yetiştirmek

Aslında maydanoz ekmek için uygun aylar Ocak ve Eylül ayları arasındaki tüm aylardır. Fakat, Mart ayının sonu ve Nisan ayının başı size önerebileceğimiz en güzel zamandır. O yüzden bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

c)      Maydanoz Nasıl Yetiştirilir ve Nasıl Toplanır?

8 5

Evde maydanoz yetiştirmenin püf noktalarını sizlerle paylaştık . Peki ekim aşaması son derece basit ve kısa olan saksıda maydanoz nasıl toplanır?

Maydanozlarınızı ektikten 3 ya da 4 hafta kadar sonra gözle görülür bir gelişme göreceksiniz. Ancak maydonozlarınızı toplamak için yaklaşık olarak 5 ya da 6 hafta olana kadar beklmeniz lezzet açısından daha güzel olacaktır. Maydanozlarınızı toplarken bir makas kullanmanız ekininize daha az zarar verecektir ve de sonrasında tekrar maydanoz elde edebilmenizi sağlayacaktır.

İşte gördüğünüz gibi saksıda maydanoz yetiştirmek oldukça kolay bir eylemdir. Saksınızı mutlaka güneş alan bir yerde muhafaza ederek ve toprağını nemli tutarak, sürekli bir verim almanız da son derece mümkündür. İyi hasatlar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap