1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Şakayık Çiçeği Nedir? Şakayık Bakımı Nasıl Yapılır? Şakayık Çiçeği 2022

Şakayık Çiçeği Nedir? Şakayık Bakımı Nasıl Yapılır? Şakayık Çiçeği 2022
+ - 0

Son zamanlarda çiçek buketlerinden eksik olmayan nazlı kız şakayık, birçok ülkenin zillerini eteklerine takıp gelmektedir. İlk bakışta gülü andıran çiçek, derinlemesine dalındıkça farkını ortaya koymaktadır. Bitkiler alemindeki bu çiçek isminin dilin kıyısına vurmasının ardından, şakayık bakımı püf noktaları merak edilmektedir. Kapalı fanus misali olan şakayık, bakıp büyütüldükçe, yüz görünümü almışçasına dışa doğru açılır.

Güney Avrupa’da, Kuzey Amerika’da, Asya’da bir hayli popüler olan şakayık, Türkiye’de de birçok bölgeyi mesken edinebilmektedir. Dışardan zarif, içerden ise oldukça güçlü olan bu çiçek, kurallarına riayet edilirse kolayca yetiştirilebilmektedir. Dolayısıyla bu girizgah ardından, şakayık çiçek bakımı merak uyandırmaktadır. Bu konuyla ilgili sualleri cevaplayabilmek için, şakayık çiçek bahçesine dalış yapmak gerekmektedir.

Şakayık Çiçeği Nedir?

sakayik cicegi

Şakayık çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusunu yakın kadrajda cevaplamadan önce, şakayığı tanımlamak gerekmektedir. Paeoniaceae familyasına mensup olan şakayık, pembe, krem, sarı, beyaz gibi renk skalası geniş olan soğanlı bir çiçektir. Aynı zamanda kesme çiçekçiliğin gözdesidir. Fakat güzel kokusu ile baş döndüren şakayığın her türü aynı niteliklere sahip değildir.

Bir hayli yavaş uzayan çiçekgillerden olan bu bitki, nisan, mayıs, haziran aylarında taç yapraklarını giyinir. Rakım olarak yüksek beldeleri kendisine yurt edinen bu bitkinin, çiçekleri katmerli yahut yarı katmerlidir. Ekildiği sene genellikle çiçek vermemesinden dolayı bir tutam nazlı olmakla meşhurdur. Bu nedenle şakayık bakımı güç olmasa bile bu açıdan bakılınca sabır isteyen bir iştir.

“Orkide Bakımı Nasıl Olur” okuyun.

Evde Şakayık Bakımı

sakayik evde bakim

Şakayık çiçeğinin niteliklerini kabataslak tanımladıktan sonra, bakımı hususuna parmak basmak gerekmektedir. İlk önce değinilmesi gereken detay, humuslu topraklar bu bitki için biçilmiş kaftandır. Besin değeri yüksek toprak 2 senede bir gübrelendiğinde yeni doğan çiçekler gür ve uzun saplı olur. Evde şakayık beslemek isteyenler de bu konuya dikkat kesilmelidir. Aynı zamanda bu bitkinin kaliteli bir şekilde hayatına devam etmesi için, toprağın drenajlı ve nemli olması gerekir.

Yaz ayları favori mevsimi olan şakayık, soğuktan pek haz etmemektedir. Sadece belli seviyeye kadar soğuğa karşı dayanıklıdır. Lakin şunu belirtmekte fayda olacaktır ki, ilkbahar aylarına değin serin ortamda saklanan şakayığın çiçekleri daha canlı açmaktadır. Çünkü şakayık çiçeklenmeden önce soğuğu iliklerine kadar hissetmek ister. Fakat çiçeklerine kavuştuktan sonra soğuğa burun kıvırır. Bu rutine uymak gerekmektedir. Aksi taktirde bunun bedeli pahalıya mahal olur ve yapraklarını döker.

Şakayık Çiçeği Güneşi Sever Mi?

sakayik cicegi gunes sever mi

Taç yapraklı evrelerinde güneşe sevdalı olan bu bitki, gün ışığını da dozajında sevmektedir. Bu nedenle güneşin dik geldiği zamanlarla burun buruna gelmeyeceği bölgelerde ağırlanmalıdır. Aynı zamanda güneşi direkt olarak almaması da önemlidir.

Evrelerine göre yönelimleri değişkenlik gösteren şakayık bakımı hususunda, aşırı sıcak ve soğuktan sakınılmalıdır. Bu nedenle şakayığın yerleştirildiği yönün aşırı rüzgar almaması gerekmektedir. Çünkü bu çiçek haddinden fazla hava akımından hiç haz etmez. Şakayığın da en büyük zaafı en sevdiğine karşıdır. Bu yüzden bilhassa öğle güneşinde süslü yapraklarını döker.

Şakayık Çiçeği Saksıda Olur Mu?

sakayik cicegi saksida olu rmu

Drenajlı toprağa önem veren bu bitki saksıda yetiştirilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç mesele vardır. Bunların en mühimi, altı delikli ve fazla suyu akıtabileceği bir tabla olan saksılar tercih edilmelidir. Böylece toprak nemi muhafaza edilmiş olmaktadır. İdeal saksısına humuslu toprağı ile yerleşen şakayığın kökleri serinliğini korumalıdır. Bu nedenle yazları daha sık, kışları daha seyrek sulanmalıdır.

Her konuda olduğu gibi sulama konusunda da disiplini seven şakayık, aynı gün aynı saatte sulanmaktan keyif alır. Aynı zamanda sulama için kullanılacak olan suyun önceden bir kapta dinlendirilmiş olması gerekmektedir.

Şakayık bakımı söz konusu olduğunda geleneklerine oldukça bağlıdır. Bu nedenle yerinin değiştirilmesini istemez. Bu yüzden şakayığın konumlandırılacağı yer belirlenen kriterlere göre seçilmeli ve sabit bırakılmalıdır.

Bu çiçeği dikme esnasında aralıklı dikmekte fayda vardır. Saksıya dikilen şakayıkların her biri başka saksılara konuşlandırılmalıdır. Çünkü nazlı kız şakayık fuzuli temaslardan hoşlanmamaktadır. Şakayık ile ilgili parmak basılması gereken başka detaylar da vardır. Mesela saksı ve toprak değişimi için büyüme döneminin geride kalmış olmasına dikkat edilmelidir.

Şakayık Çiçeği Ekimi ve Çoğaltılması

sakayik cogaltma islemi

Bu çiçeği çoğaltmak adına birkaç alternatif bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri tohumla çoğaltmadır. Fakat bu yöntem bir tutam sancılı geçmektedir. Zira çimlenmesi 2 seneyi bulabilmektedir. Bu nedenle en sık tercih edilen yöntem, aşılamadır. Aşılama esnasında yumrulu fideler seçilmelidir. Şakayık bakımı esnasında bu fidelerin birleştirileceği toprak yüzeyinde tortular bulunması daha sağlıklı sonuçlar elde etmek adına önemlidir.

Ağaç Şakayık Bakımı

sakayik agac

Odunsu yapısıyla uzun ömürlü bir vitrine sahip olan ağaç şakayık bakımı uzun bir ömre sahiptir. Yıl içerisinde yerin üstünde kalan yapısıyla spotları üzerine çeken ağaç şakayık, 4 yahut 5 fite kadar uzanır. Bu nedenle eşsiz bir kamufle doğal çit alanı oluşturur. Ağaç şakayıkların greft birlikleri toprak yüzeyinden en az 2 inç aşağaya yerleştirilmelidir. Büyüyüp erişkin hale gelmeleri yaklaşık 3 sene sürse de, sonrasında kalıcı bir profil çizerler.

Benekli gölgeleri, nötr ve hafif yollu alkali toprakları seven ağaç şakayıklar, yüksek dozda sulanmamalıdırlar. Birçok çeşide sahip olan ağaç şakayıklar fazla budanmak istemezler. Sadece ölmüş dalları sökmek için budamak gerekir. Budama işlemini sonbaharda yapmamak gerekmektedir. Çünkü yer üssü serpilmesi kış mevsiminde kökleri korur.

Aynı zamanda toprağa gübre eklemek ve yapraktan balık emülsiyonu spreyi kullanmak besleyici nitelikte olmaktadır. Ağaç şakayıklar, güneş altında salınmaya bayılan o taze taç yapraklarına soğuk kış günlerinden aldıkları ilhamla kavuşurlar.

Şakayık Çiçeği Neye Yarar?

sakayik cicegi ne ise yarar

Şakayığın, gösterişli bir o kadar da mağrur bir havası vardır. Aynı zamanda sancı giderici etkisi ile başta hamileler olmak üzere birçok insana şefkatle şifa vesilesi olmaktadır.

Hem gözü hem gönlü doyuran şakayık bakımı hususunda dikkatli olunduğu müddetçe her daim verici olmaktadır. Sabırlı ruhlara şefkatiyle karşılık veren şakayık her mekanı zarafetiyle süslemektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap