1. Ana Sayfa
  2. Güzellik
Trendlerdeki Yazı

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni
+ - 0

Saç dökülmesinin 10 nedeni, genetik faktörler başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerin başında her rahatsızlıkta olduğu gibi yine stres yer almaktadır. Ayrıca kişinin kendine bakımı ve çevresel faktörler de göz ardı edilmemelidir.

dokul 1

Bazı mevsimlerin geçişinde saç dökülmesine daha çok denk geliriz. Bunun nedeni insan vücudunun değişen hava koşullarına ayak uydurma sürecidir. İncelemelere göre sağlıklı bir kişinin 100 bin tane saç teli bulunmaktadır. Ayrıca sürekli olarak her gün, bu miktardan yaklaşık 150 saç teli dökülmektedir.

Araştırmalara göre sadece bir tel saçın sağlam kalıp 1 cm uzaması için bir ay beklemek yeterli olacaktır. Ancak uzun süreli saç uzaması durgunluğu ve aşırı saç dökülmesi bir doktora danışma ihtiyacı doğurmaktadır. Bu gibi belirtiler önemli hastalıkların ön belirtisi olmaktadır.

Aşırı saç dökülmesi neden olur ve aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi teşkil eder mi şeklindeki soru işaretleri kişilerin günlük yaşamına olumsuz etki bırakmaktadır. Bu sorunların cevabı için saç dökülmesinin 10 nedeni incelenerek ve bir yol izlenmelidir. Gerekli tedavi yöntemleri de doktor önerisiyle şekillenmelidir.

Saç Dökülmesinin Başlıca 10 Nedeni

doku

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri hakkındaki yazılar kadın ve erkeklerin ilgi odağındadır. Temel olarak mevsimsel geçişler, hormon dengesizlikleri, demir ve vitamin eksikliği gibi nedenlerden bahsetmek mümkündür. Ancak bu durumların geçici bir süre için olduğunu bilmekte fayda vardır. Ayrıca evde saç bakımı seansları yaratmak da saçlarınızı iyileştirecektir. Evde saç bakımı için yazımızı okuyabilirsiniz.

1.  Hormonal Değişiklikler

Erkeklerin saçlarının kadınlara oranla daha erken dökülmesi ve kellik durumları oluşması sinir edici bir durum olabilmektedir. Ergenlik döneminin başlangıcıyla birlikte değişen hormonlar pek çok erkeğin saçlarına dökülmeye yol açmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesin 10 nedeni olarak en belirgin göstergelerden birisi olan hormonal değişikliklerden bahsedilebilir. Çok sık görülen adet düzensizlikleri, besinlerden kaynaklanan akne ve yanlış beslenme sonucu aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı hormonları etkilemektedir.  

2.  Kullanılan İlaçlar

Doğum kontrol hapı, menopoz ilaçları kullanımı başta olmak üzere kan pıhtılaşma ve depresyon önleyici, tansiyon ve kalp hastalıkları hapları saç dökülmesine neden olur.

dokul

3.  Yanlış Beslenme

Sağlıksız beslenmenin sonunca oluşabilecek olan çoğu hastalıkların habercisi olarak görünen saç dökülmesi, kişilere fayda sağlamayan besinlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslendiğini düşünen ve vücudun çeşitli besinlerden eksik kalmasına neden olan diyetler sonucu da dökülmeler oluşabilmektedir.

4.  Depresyon ve Stres Sebepleri

istockphoto 1136599960 612x612 1

Günümüzde neredeyse her hastalığın asıl sebebi olarak görülen stres ve stres sonucu oluşan depresyon, saç dökülmesine de etki etmektedir. Saç dökülmesinin 10 nedeni arasında rahatlıkla bahsedilebilecek olan stres, anksiyete, psikoz ve depresyon tedavilerinde kullanılan ilaçlar kişilerin saç kayıpları yaşamasına yol açabilmektedir.

5.  Hamilelik

Anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadığı sorunlardan bir tanesi de saçlarının dökülmesidir. Özellikle ilk hamileliklerde bu sorunun göze çarpması annelerde endişe yaratmaktadır. Hamilelik evresinde değişen hormonlar, lohusalık sonuna kadar devam etmektedir.

6.  Birden ve Fazlaca Kilo Kaybı Yaşanması

Stres, yanlış beslenme ve psikolojik rahatsızlıklar ani bir şekilde kilo kaybının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu kilo kaybına bağlı olarak da saç dökülmesi sorunuyla karışmak mümkündür.

7.  Genetik Etkenler

Özellikle erkeklerde görünen genetik etken, değişen besin şartları nedeniyle kadınlara da yansımış durumdadır. Ancak yine de kadınlardaki saç dökülmesinin 10 nedeni olarak ilk sıralarda genetik etkenler yer almamaktadır.

istockphoto 1208428016 612x612 1

Erkek tipi hormon nedeniyle saç dökülmesi görülen erkeklerde ilerleyen zamanlarda kellik durumları oluşması muhtemeldir. Ayrıca ailede kellik öyküsü bulunan kadınlarında kadın tipi kellik yaşaması muhtemeldir.

8.  Hastalıklar

Mantar, sedef, kepek, egzama ve yağlı deri gibi cilt hastalıkları; kansızlık, anemi, diyabet ve tiroit gibi diğer hastalıklar dökülmelere neden olabilmektedir. Bu hastalıkların tedavisi sonucu döküm oranında durağanlık olabilir.

9.  Kemoterapi

istockphoto 1158244386 612x612 1

Çağımızın en kötü hastalıklarından birisi olan kanser ile mücadelede kemoterapi uygulanabilmektedir. Bu tedavi süreci boyunca hasta kişilerde saç dökülme görülmektedir. Kemoterapi bitiminde yavaş bir şekilde sağlıklı ve güçlü saçlar yeniden çıkacaktır.

10.      Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Tahlil ve idrar sonuçlarında far edilen vitamin ve mineral eksikleri saç dökülmesinin 10 nedeni arasında yer alabilir. Takviye yapılmaz ise ciddi rahatsızlara sebep olunabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap