1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Rahim Sarkması Hakkında Bilinmesi Gerekenler | 2021 Tedavi Yöntemleri
Trendlerdeki Yazı

Rahim Sarkması Hakkında Bilinmesi Gerekenler | 2021 Tedavi Yöntemleri

Rahim Sarkması

Rahim sarkması; kadınlarda en sıkça görülen kadın hastalıklarının başında gelir. Kadınsal hastalıklarda en çok dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarından bir tanesidir. Tüm hastalıklar ve sağlık alanındaki gelişmeler için burayı tıklayabilirsiniz.

Rahim bir üreme organıdır ve kaslarla bağlıdır. Ancak yaşın ilerlemesi, yapılan doğum sayısı gibi nedenlerle bu kasların zayıflaması sonrası rahim aşağı doğru sarkmaya başlar.

Sarkma durumu bir kadın için yaşam kalitesinde ciddi bir düşüş demektir. Kesinlikle ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sarkma evre evredir: Hafif, orta ve şiddetli şekilde aşama kaydeder. Bu evreler vajinadaki ağrı ile kendini belli eder. Kasıklarda ya da vajinada oluşan bu ağrılar dikkate alınmazsa aşama ilerleme kaydeder. Zamanla rahim sarkmaya başladıkça artık sarkan bir deri ele gelmeye başlar. Ayrıca beraberinde yaşanan ağrı da artar.

Kadınlardaki Bu Sarkma Neden Oluşur?

Sarkma oluşmasında pek çok neden vardır. Peki, bu nedenler nelerdir?

  • Yaş ilgili bir gelişimdir. Genç yaşta da görülebilir ancak ileri yaş kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Yaşla birlikte kaslarda zayıflama arttığından rahimde sarkmalar başlar.
  • Menopoz dönemi ile birlikte östrojen hormonunun azalması ile yine sarkma yaşanabilmektedir.
  • Normal doğum süreçleri de bu hastalığı tetikleyici nedenlerden sayılır. Özellikle zorlu geçen bir normal doğum süreci ya da süreçleri yaşayan kadın rahim sarkması ile karşı karşıya kalabilir.
  • Fazla kilolu olan bir kadın için de rahimin sarkması hastalığı ortaya çıkabilir.
  • Kronik olarak gelişen hastalıklarda rahim sarkmasını tetikleyici nedenler arasındadır.

Rahim bozukluğu belirtileri konusuna bakınca; çok fazla belirti göstermediği ortadadır. Ancak ileri vakalarda vajina içinde ağrılar oluşur. Şiddeti gittikçe artar. Zamanla vajinadan deri parçası sarkmaya başlar. Özellikle öksürme esnasında idrar kaçırma hissi yaşanır.

Cinsel birliktelikte de ağrılar meydana gelir. Rahim sarkması hastalığı teşhisi pelvik muayene yapılması ile belirlenir. Rahim ve yumurtalıkların kontrolü sonrasında tanı konulur. Tanı sonrasında hastalığın genel evresine göre tedavi ya da ameliyata karar verilir.

Rahim Sarkması Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Rahim Sarkması

Cinsel hayatı aktif olan kadınlarda etkileyici bir rol oynamaktadır. Cinsel anlamda bozulmalar yaşanır, ağrı hissedilir, üreme de sorunlar olur. Dışarıya sarkan deri rahatsızlık vermeye başlar. Eğer ameliyat olunursa cinsel hayatın aktifliği için 40 günlük bir bekleme süresi verilir.

Rahim sarkmasını engellemek için yapılması gerekenlerin başında normal doğum süreçlerin sonrasında yaşanan sıkıntıların dikkate alınması gerekli olandır. Yine akciğer hastalıkları olsun kronik öksürükler olsun rahim sarkmasını tetiklediğinden sigara baş düşmandır. Ve yine fazla kilo da rahim sarkmasına neden olur.

Rahim Sarkması

Rahim sarkması tedavisi yapılmaması durumu hayati bir tehlike arz etmez sadece yaşam kalitesini düşürür. İleri evrelerde kadında artık ağrı ve sancılar artışa geçer. Sarkan parçanın mikrop kapma olasılığı vardır. Bu nedenle tedavi olması gerekendir.

Rahim sarkmasını önlemek için birtakım egzersizler vardır ki, özellikle normal doğum sürecinden sonra kasların güçlenmesi için büyük önem taşır. Normal doğumla kadında rahim kasları gevşer bu kasların toparlanması için de pelvik egzersizleri verilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap