1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film
Trendlerdeki Yazı

Psikolojik Filmler Arasında En İyi İlk 5

Psikolojik Filmler Arasında En İyi İlk 5
psikolojik filmler
+ - 0

Dünya sineması arşivlerinde “delilik” olgusuna yakından bir temas olduğu açıkça ortadadır. Pek çok yönetmenin, psikolojik filmler için sıkça çılgın karakterler karşımıza çıkardığını biliyorsunuz. Kimi zaman ana karakterlerin psikolojik durumları üstü kapalı olarak verilse de, kimi zamansa filmin odak noktası bu hastalıklar olmaktadır.

Delilik ve ruh hastalıkları, gerilim ve psikolojik film türlerini desteklemek için yaygın olarak kullanılır. Bazen dramatik, bazen gerilim şeklinde verilen bu rahatsızlıklar çoğu zaman izleyiciyi koltuğun içine gömer. Bunun en büyük nedeni, yüz yıllardır insanların, psikolojik hastalığı olan kişilerin nasıl bir girdapta olduğunu merak etmesidir.

Ruh hastalıklarını konu alan psikolojik filmler için en çok bipolar, şizofreni, depresyon, anksiyete, agorafobi, sosyopat ve kişilik bozukluğu hastalıkları ele alınır. Gizemli dünyalara dalmanız için özenle seçtiğimiz 5 psikolojik film listemize göz atmak için okumaya devam edin!

1-La Migliore Offerta (En İyi Teklif) – İMBD 7,8

psikolojik film
psikolojik film

Ruh hastalıklarını konu alan psikolojik filmler listesinde birinciliği sanat yönetmeninin çıkardığı şahane işten dolayı En İyi Teklif filmine veriyoruz! Az bilinen psikolojik filmler içinde agorafobi hastalığını ele alan nadir filmlerdendir. Filmin ilk dakikasından itibaren içine çekildiğinizi hissedeceksiniz. Sonuna geldiğinizde ise büyük bir şaşkınlıkla ekrana bakacaksınız!

Virgil Oldman, sanat müzayedesi dünyası içinde oldukça başarılı ve tanınan bir sanat uzmanıdır. Kadınlara karşı oldukça ilgisiz ve bilgisiz olan Oldman, yalnız bir adamdır. Hatta sadece kadınlar değil, erkeklerle de arasında mesafe vardır. Hayatı boyunca kimse ile yakın olmayan adam, tek arkadaşı Robert’le bile samimi değildir.

Virgil 63 yaşına girdiği gün, bir kadından telefon alır. Claire Ibbetson isimli kadın, ailesinden miras kalan bazı sanat eserlerinin satılmasını istemektedir. Virgil eşyaları görmek için sözleşir lakin eve gittiğinde Claire’yi göremez. Kadın çeşitli bahanelerle gizlenmeye devam eder. Virgil bu gizemli kadını çözmek için uğraşır ve filmin sonuna kadar bu serüven devam eder.

2- Psikolojik Filmler: Fight Club (Dövüş Kulübü) – İMDB 8,8

Az bilinen psikolojik filmler
Az bilinen psikolojik filmler

Psikolojik filmler listelerinin olmazsa olmazı tabii ki Dövüş Kulübü filmidir. Sinema dünyasının geçmişten bugüne en kaliteli ruh hastalıkları filmlerinden biri olan bu filmde kişilik bozukluğu ele alınmaktadır. Film başladığı andan itibaren mısırınızı unutacaksınız!

Sigorta memuru olan ve bir takım ruhsal problemler yaşayan Jack’in hayatını konu almaktadır. Jack için hayat oldukça sıkıcıdır ve yalnızlığı onu iyice dibe çekmektedir. Bir yolculuğa çıkar ve bu esnada Tyler Durden isimli bir adamla tanışır.

Bu adam Jack’in hayatını baştan aşağı değiştirecektir. Tyler’ın liderliğiyle kurulan bir Dövüş Kulübü Jack’i, kendine mi getirecek yoksa eskisinden daha büyük bir psikolojik çöküntünün içine mi sürükleyecek?

3-Psikolojik Film: Vertigo (Ölüm Korkusu) – İMBD 8,3

3 3
ağır psikolojik filmler

Alfred Hitchcock’un yönetmen koltuğunda olduğu Vertigo, filmin ilerleyen dakikalarında psikolojik rahatsızlık yaşayan bir adamı konu edinir. Hitchcock’un çekim esnasında kullandığı teknik sinema dünyasında önemli bir yere gelmesini sağlar.

Dedektif Scottie Ferguson, bir iş üzerindeyken binanın çatısından yere düşen ortağını kurtaramaz. Bu durumun derin etkisinde kalan Ferguson bir müddet sonra yükseklik korkusuna kapılır. Zaman geçtikçe bu korkusu büyür. Vertigo hastalığına yakalanır.

Vertigo hastalığı Ferguson’u oldukça zorlar ve mesleğine devam edemeyeceği için emekli olmayı zorunda kalır.  Bu süreçte Ferguson, yakın bir arkadaşının işinde yardımcı olmak için çalışmaya başlar. Arkadaşı, karısı Madeleine ile ilgili şüpheler duymaktadır ve onu izlemesini ister.

Madeleine intihara meyilli olduğu, Ferguson’un tahmin ettiğinden daha farklı bir süreç onu beklemektedir. Durumları rayına oturtmaya çalışan Ferguson, vertigo hastalığı ve yükseklik korkusu ile yüzleşir. Ferguson bu yüzleşmeden kaçacak mı yoksa korkularına göğüs gerecek mi?

4-Psikoterapi Filmleri: Fragments of Antonin – İMDB 7,0

4 2
ağır psikolojik filmler

Gabriel Le Bomin’in ilk uzun metraj filmidir. Psikolojik hastalıkları anlatan filmler sıralamasının en önemli filmlerinden biridir. Hatta ağır psikolojik filmler kategorisinde ismi geçer. Çünkü pek çok travmatik insanın ele alınması ve serüveni anlatılır. 2006 yapımlı bu filmin başrolünü Gregori Derangere oynamaktadır. Psikiyatri ile ilgili filmler seven herkes için eşsiz bir seyir keyfi yaşatacak bir film!

Film Dr. Labrousse’un o dönemki şartlara rağmen uyguladığı sıra dışı yöntemler perdeye yansıtılıyor. Bir psikiyatrist 1. Dünya Savaşı’ndan sağ çıkan ve travma geçirmiş askerlerin zihnini araştırır. Derin bir travma yaşayan gazilerden biri deliliğin eşiğine gelir. Psikiyatrist gaziyi bu hale getiren gizemi çözmeye çalışır.

5-The Tenant– İMDB 7,6

Psikiyatri ile ilgili filmler
Psikiyatri ile ilgili filmler

Yönetmen koltuğunda Roman Polanski’nin oturduğu ve hayran bırakan oyuncu kadrosuna sahip kült bir filmdir.  The Tenant, kişinin kendinden uzaklaşarak şizofreninin esiri olmasını ele alıyor. Şizofreni hastalığını anlatan filmler arasında her zaman ilk beşte olan bu film, size sıra dışı bir psikolojik gerilim sunuyor.

Trelkovsky, Paris’te yeni bir daireye yerleşir. Kiraladığı bu evde kendinden önce oturan kiracı Simone, camdan atlayarak intihara kalkışmıştır ve komadadır. Trelkovsky, Simone’yi hastanede ziyaret eder. Fakat kız bir zaman sonra ölür ve adam onu takıntı haline getirir. Trelkovsky yavaş yavaş kendisini Simone’un sürüklendiği intiharın ucundan bulur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap