1. Ana Sayfa
  2. Turizm
Trendlerdeki Yazı

Prag Gezilecek Yerler Haritası | 10 Muhteşem Prag Mekanı

Prag Gezilecek Yerler Haritası | 10 Muhteşem Prag Mekanı
Prag gezilecek yerler haritası
+ - 0

Bu sefer de Prag gezilecek yerler haritası ile karşınızdayız. Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Turistik olarak son derece ilgi gören Prag tarihi dokusunu, mimarisini ve kültürünü hala barındırmaktadır.

Prag gezilecek yerler haritası ile sizlere en gözde yerlerden birkaç tanesini bir araya getirerek, kısa gezilerinize yön vermek istedik. Eşsiz manzaraları, büyülü atmosferi ve ekonomik olması açısından oldukça çekici bir şehir olan Prag’ın büyüsüne kapılmaya hazır mısınız? Cevabınız “Evet!” ise gelin birlikte “Prag nerededir? Prag’da nereler gezilebilir? Prag’da ne yenir ne içilir?” tüm bu soruları yanıtlayalım.

Prag Nerede?

Prag’da ne yenir ne içilir

Orta Avrupa’nın tam kalbi olarak adlandırabileceğimiz Prag, eskiden Çekoslovakya başkentiydi. Günümüzde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olarak kabul edilmektedir. Komşu ülkeleri; Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya’dır. Prag ise tüm bu ülkelerin tam ortasında bulunmaktadır. Peki, Prag gezilecek yerler haritası neleri kapsar?

Prag’da Gezilecek Yerler

okiui

Prag gezilecek yerler haritası oldukça geniş bir alana sahiptir. Çok fazla sayıda tarihi dokuyu barındıran ülkede çok sayıda gezilecek yerler vardır. En dikkat çeken yerleri aldığımız Prag gezilecek yerler haritası şu şekilde listelenebilir:

1.      Charles Köprüsü

addd

Şehrin en önemli mimarilerinden ve turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Karl Köprüsü, IV. Karl tarafından mimar Peter Parler’a yaptırılmıştır. Köprünün yapımı 1350-1400 yılları arasında yaklaşık 50-55 yıl sürmüştür.

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Prag’da bulunan Vitava Nehri üzerinde kurulan Karl Köprüsü zamanın kale köprüsü olma özelliği taşıyan köprü aynı zaman iki şehri de birbirine bağlamaktaydı. Köprünün her iki ucunda birer kule bulunmaktadır. Bu kulelerden biri Gotik tarzda, diğeri ise Barok tarzdadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı mimari ile, heykelleri ile ve gece ışıklandırması ile turistlerin ilgi odağı olan en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

2.      Petrin Tepesi

ad

Harika meyve ve çiçek bahçelerinden geçerek unutulmaz bir yürüyüş yapabileceğiniz bir yoldan ulaşabilirsiniz. Petrin Tepesi’ne çıkarak panoramik bir şehir manzarasına tanıklık edebilir, meyve bahçelerinden meyve toplayabilir, ünlü lokantalarında harika bir öğün geçirebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Eyfel Kulesine benzerliği ile bilinen bir kulenin bulunduğu Petrin Tepesi’ne yürüyerek orman yolundan ulaşabileceğiniz gibi, teleferik ve asansör de kullanmanız mümkündür. Bunlar için belli bir ücret ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

3.      Eski Şehir Meydanı

add 1

Eski Şehir Meydanı, şehrin en eski ve en büyük meydanı olarak bilinmektedir ve çok sayıda tarihi ve mimari yapıyı bir arada bulundurmaktadır. Bu meydan Vaclav Meydanı ve Karl Köprüsü arasında yer almaktadır.

Eski Şehir Meydanında;

  • Tyn Kilisesi
  • Prag Astronomik Saati
  • Eski Belediye Sarayı
  • Aziz Nicholas Kilisesi
  • Eski Kent Binası Kulesi
  • Prag Ulusal Galerisi gibi turistik yerler bulunmaktadır.

4.      Prag Kalesi

njn

Gezinizin büyük bir bölümünü kapsayacak bir özellikte olan Prag kalesi hem tarihte hem de günümüzde önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en eski kalesi olma özelliğinin yanında Dünyanın en büyük kale kompleksi olma özelliği ile Guiness Rekorlar Kitabında yerini almaktadır.

Kale deyip geçemeyeceğimiz bir yapıya sahip olan Prag Kalesi içinde; sayarlar, kiliseler, katedraller, dar sokaklar ve bahçeler bulunduğu için adeta bir şehir havası yaşatmaktadır.

Özellikle; Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok ve Neo-klasik tarzdaki mimari özellikleri ile turistlere tarihi bir çeşitlilik yaşatmaktadır.

5.      Dans Eden Ev

af 1

Prag’ın en önemli özelliği olan tarihi ve mimari yapılarının arasında son derece dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Dans Eden Ev ülkede pek çok tartışmaya sebep olmuş olsa da turistlerin dikkatini çeken yerlerden biridir.

Hollanda kökenli bir sigorta şirketinin inşa ettirdiği binanın diğer adı ise; “Sarhoş Ev” dir. Dans eden iki dansçıyı sembol ettiğine inanılan binada uluslararası firmalar ve bir Fransız restoranı bulunmaktadır.

6.      John Lennon Duvarı

aff

Ünlü İngiliz müzik grubu Beatles’ın bir üyesi olan John Lennon 1980 yılında akli dengesi bozuk bir hayranı tarafından silahla vurularak öldürülmüştür. Bu olaydan sonra, Lennon’ın öldürüldüğü yer olarak hayranları orada üzüntü ve hayranlıklarını belirten simgeler bırakmaya başlamıştır. Sanatçının şarkı sözleri ve resimleri grafitti şeklinde yazılıp çizilmiş duvar, her yıl çok sayda turistin ziyaretine vesile olmaktadır.

7.      Ulusal Müze

afff

Prag gezilecek yerler haritası listesine Prag’ın en değerli müzelerinden Ulusal Müze’yi eklemesek olmazdı. Ünlü Vaclav Meydanı’nda bulunan müze; mineraloji, tabiat tarihi, nümizmatik ve arkeolojik pek çok eseri barındırmaktadır.

8.      Ulusal Tiyatro

affff

Tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra sanata verdiği önemle de gözde şehirlerden olan Prag, mimari ihtişamıyla dikkat çeken Ulusal Tiyatrosu’nda her yıl çok değerli bale, opera ve tiyatro gösterileri sergilenmektedir. Sanatseverlerin uğrak yerlerinden biri olan müze çok sayıda turistin de dikkatini çekmektedir.

9.      Klementinum

ag

Muhteşem barok mimarisi ve tarihi dokusu ile dünyanın en güzel kütüphanesi seçilen Çek Cumhuriyeti Milli Kütüphanesini görmeden dönmemelisiniz. Barok mimarisi, ayna şapeli, 20.000 den fazla kitap ve astronomi kulesi son derece dikkat çeken bir binadır.

10.  Wenceslas Meydanı

agg

Prag gezilecek yerler haritası Wenceslas Meydanı ile devam ediyor. Geçmiş tarihte pek çok kutlama, gösteri ve etkinliğe ev sahipliği yapan Wenceslas Meydanı hala günümüzde bu özelliğini devam ettirmektedir.

Vaclav Meydanı olarak da bilinen meydan, günümüzde lüks mağazalara, kafelere, eğlence merkezlerine ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu özellikleri ile de turistlerin ilgisini görmeye devam etmektedir.

Prag’da Ne Yenir?

ah

Prag gezilecek yerler haritası ile gezdiğimiz yerler sonrasında acıktığınızı farkettiğinizde Prag sokak lezzetleri ile tanışabilirsiniz. Kızartma, hamur işi ve sosların ağırlıkta olduğu bir mutfağa sahip olan Prag’da mutlaka denemeniz gereken yiyecekler arasında; Smažený Sýr, Svíčková, Guláš, Trdelnik, Chlebíčky, Pecena Kachna, Palačinky, Medovnik bulunmaktadır.

Prag gezilecek yerler haritası ile umarız siz de güzel bir gezi yapma şansı yakalarsınız. Prag’da nereye gidilir? Ne yenir? Tüm bu sorulara cevap bulup, gezinizi planlamakta yardımcı olacağını düşündüğümüz ayrıntıları sizler için hazırladık. İyi gezmeler dileriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap