İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film

Polisiye Filmler İçerisinde En iyi 8 – Detaylı İnceleme

Polisiye Filmler İçerisinde En iyi 8 – Detaylı İnceleme
1
+ - 0

Polisiye filmler, insanın yaylarını gerim gerim geren, seyir anında olay inceleme yerine intikal eden dedektif edasıyla ekrana kilitleyen türdendir.  Aynı zamanda filmi izlerken insanı oturduğu koltuğa mıh misali çakmaktadır. Zira bununla da yetinmeyip tırnaklarını yedirten derecelere varmaktadır. Bu kategoride yer alan filmlerin taliplileri bir hayli fazladır. Buna ek olarak gizemi ve macerayı sevenlerin bu platforma yöneldiği söylenebilmektedir. Çünkü bu tarzın seyir zevki zirvelere oynamaktadır.

Her daim olduğu gibi beyaz perde polisiyede oldukça geniş bir renk skalasına ev sahipliği etmektedir. Dolayısıyla her yapıtı ele almak mümkün değildir. Ancak hatırı sayılı birkaç tanesinin yakın mercek altına alınması gerekiyor. Öte yandan polisiye severlerin kafasında birkaç alternatif oluşması için önemlidir. Bu nedenle hazırlanacak olan listenin seyirciye rehberlik edeceği aşikardır.

Polisiye Filmler

polisiye filmleri

Polisiye filmler için yapılan bu rehberlik esnasında baz alınabilecek birçok nokta vardır. O nedenle bu liste hazırlanırken filmlerin konuları ve IMBd puanlarını göz önünde bulundurduk. Polisiye tadındaki filmler insanın takip dürtüsünü harekete geçiren, heyecan verici serüvenlerdir.

Hemen hemen her sene beyaz perdeye göze hitap eden birkaç film gelmektedir. Ancak bu alanda yönetmenlerin ve yazarların sinema camiasına olan emeğini de göz ardı etmemek gerekecektir. Bu maceranın peşinden sürüklenmek isteyenlerin, listenin kapılarını aralayıp, izleri takip etmeleri kâfidir. O halde tam şuan perdeler açılsın ve motor dönmeye başlasın komutu verilebilir.

1.Polisiye Filmler 8 Milimetre IMDb 6.5

8 milimetre

Tom bir hayli yetenekli ve donanımlı bir dedektiftir. Aynı zamanda yakın kadrajda uzmanlaştığı alan, insanları takip etme yeteneğidir. Bu nedenle de piyasanın aranan yüzü haline bürünmüştür. Dedektif Tom, karısı ve kızı ile sıradan bir yaşantının kollarında tıngır mıngır sallanmaktadır.

Fakat ilk bakışta yaşadığı muhit heyecansız gibi görünmektedir. Fakat bu kent dedektifin hayatında derin izler bırakmak için kolları sıvamaktadır. Günlerden bir gün Tom’un önüne 8 milimetrelik bir bobin yuvarlanmaktadır. Bu Bobin, hayatının dönüm noktasına gebe olmaktadır. Beraberinde büyük bir sır taşımaktadır ve dedektifi kurnazca içine doğru çekmektedir. Polisiye filmler kataloğundaki bu film eskimeyenlerdendir.

2. Kızıl Ejder IMDb 7.2

red dragon

Graham, işinden emekliye ayrılmak üzere olan bir FBI ajanıdır. Bunca yıl bu sektörün tüm yükünü sırtlandığı için bir hayli yorgundur. Emekliliğe hazırlandığı vakitlerde kentte terör estiren, tehlikede doruklara tırmanmış bir seri katili enselemek için gerisin geri göreve çağırılır. Aynı zamanda Graham, psikopat kafa yapılarındaki düşünce işleyişini çözme konusunda ustadır.

Lakabı Kızıl Ejder olan bu seri katilin sıradaki hedefi ise Reba adındaki genç bir kızdır. Ajan daha önceden yakaladığı nam salmış katil Dr. Lecter’dan da yardım alarak suçlunun peşine düşer. Seri cinayetli polisiye filmleri listesindeki bu filmin dinamiği oldukça yüksektir.

3. Ceset IMDb 7.5

polisiye filmler ceset

Bunun üzerinde çok az film vardır dedirtecek Ceset, günlerden birgün morgun birinden iş kadını Mayka’nın cesetinin kaybolması ile başlar. Aslında yaşantısındaki her detayın düzenli, planlı ve sistematik olduğu bu kadının ölümü ardındaki sır perdesi bir türlü aralanamamaktadır. Buna ek olarak bir de cesedi sırra kadem basmış durumdadır. Bu nedenle olay örgüsü hepten arap saçına dönmüş haldedir. Bu dava ile alakadar olmak üzere dedektif Jaime atanır. Bu dedektif de eşini yeni kaybetmiştir ve bu kaybın travma izleri hala ruhunda boy göstermektedir.

Jaime, bu gizemli davayı hem kendi şahsi hissiyatlarını çözüme kavuşturmak hem de hala mesleğinde zirvede olduğunu göstermek adına değerlendirmektedir. Lakin mevzunun o kadar çok kör noktası vardır ki aslında bu davaya dahil olan kimse olduğu sanıldığı kişi değildir. Dedektif davayı eşeledikçe hem maddi hem manevi olarak birbirinden farklı neticelere doğru sürüklenmektedir. Polisiye gerilim filmleri arasına adını altın harflerle kazıtan bu filmin yeri ayrıdır denebilir.

4. Zodiac IMDb 7,7

polisiye filmler zoidac

San Francisco semalarında bir seri katil, birbirinden farklı gazetelere mesajlar postalayarak, işlediği cinayetleri itiraf eder. Bu katil gönderdiği mesajların gazeteye manşetten girip, yayınlanmasını ister. Aksi taktirde daha fazla insanı katledeceğine dair tehtitler savurur. 13 kurbanı olduğunu kamuoyuna açıklatan katil, daha sonra bu listeye iki düzine daha kurban ekler. Genç ve utangaç bir gazete karikatüristi olan Robert ise gazetedeki mesajların ardından katil ile ilgili bilgi toplamak için kolları sıvar.

Polis ise beşi ölü yedi vakada Zodiac diye adlandırılan katilin izlerine rastlar. Bu hengamede katilin izini süren muhabir Paul, müfettiş David ve William bu izleri takip etseler de elle tutulur bir sonuca varamazlar. Gerçek kurban sayısı ise hala meçhuldür. Bir bir davadan çekilen yetkililerin aksine Robert, bu katili takıntı haline getirir. Bilinen tek bir gerçek var ise kurban sayısının yaşayanları da içine aldığıdır. Şifreci katil ve katilin yakalanmamasına öfkeli Robert arasındaki ahvali anlatan yapım, polisiye filmler arasına bu nicelikler ile giriş yapmaktadır.

5. Beyin Avcıları IMDb 8,0

polsiye filmler beyin avcilari

En iyi polisiye filmler arasında hop oturtup hop kaldıracak olan bu film, FBI bünyesine katılmak isteyen genç ajanların düştükleri girdabı konu almaktadır. FBI’ın seri katillerin profilini nakşetme konusunda uzmanlaşan özel birimi Beyin Avcıları arasına katılmak isteyen bir grup genç vardır. Dolayısıyla bir eğitime tabi tutulurlar ve eğitimlerinin son aşamasına gelirler. FBI içinde kendine has eğitim metotları ile ünlenen ajan Harris, bu gençleri özel olarak hazırlanan ve bilhassa donanma eğitimi için kullanılan bir ada içinde bir nevi seri katil simülasyonuna tabi tutar.

Aynı zamanda içişleri bakanlığı tarafından Harris’in sert yöntemlerini araştırmak üzere bir müfettiş atanır ve bu müfettiş kimliğini saklı tutarak grubun arasına sızar. Hadiseler bu şekilde ilerlerken bir süre sonra ajanlar yakalamak için görevlendirildikleri seri katilin bir bilgisayar oyunu olmadığını anlarlar. Ajanlar tek tek öleyazınca, katil aralarında aranmaya başlanır. Ekip arasındaki dayanışma tahtını şüphe, korku ve öfkeye devreder.

6. Köstebek IMDb 8,5

en iyi polisiye filmleri kostebek

En güzel polisiye filmler içindeki Köstebek, adına hakkıyla hizmet eden bir yapıttır. Uzun senelerden beri mafya nezdinde, polis teşkilatı içine sızmak için yetiştirilen adamlar teşkilat bünyesinde oldukça mühim pozisyonlara sahiptirler. Aynı şekilde karşı cenapta da bu sefer polis teşkilatının eğittiği görevliler mafya içinde kol gezmektedirler.

Fakat saat her şeyin açığa çıkması gereken ana çeyrek vardır. İki cephedeki köstebeklerin de kimliklerinin su yüzüne çıkması hasebiyle köstebekler ecel ile göz göze gelir. Bu nedenle de bir kaçma kovalamaca başlar. Böylece ucu bucağı kestirilemeyen bir maceraya giriş yapılmış olur. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde olduğu film, seyirciye parmak ısırtan cinstendir.

7. Kuzuların Sessizliği IMDb 8,6

polisiye filmler kuzularin sessizligi

7 dalda Oscar adayı olan film konusu ile flaşları üzerine çekmektedir. Akademiden yeni mezun olan ama eğitimi halen devam etmektedir. FBI ajanı Clarice, FBI ajanlarının derilerini yüzmekle nam salmış sapık bir katilin pençesinden bir kadını kurtarmak üzere yola koyulur. Böylece Clarice, bu katile ulaşmak için yüksek güvenlikli bir tımarhanenin boyunduruğuna girer. Böylece başka psikopat olan meşhur doktor Hannibal ile yakın seyirde bir diyalog izler.

Fakat psikiyatristken yamyamlık yapan bir kitle katiline bürünen doktorun, hastalıklı zihninin sırlarını çözmek adına ilk etapta güvenini kazanması gerekmektedir. Çünkü Clarice’ın katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Ama vakit geçtikçe Hannibal ile arasında filizlenen faustiyen ilişki nedeniyle onun kaçış anahtarı olur. Böylelikle karanlıklar arasında gezen serbest seri katil sayısı bir iken ikiye yükselir. Polisiye filmleri arasında tartışmaya kapalı olanlardan biri olan Kuzuların Sessizliği, her izlendiği zaman dilimi içinde ses getirmektedir.

Tarihe Konusuyla Damga Vurmuş 10 Muhteşem Savaş Filmleri

8. Seven (Yedi) IMDb 8,6

seven yedi polisiye suc filmleri

Polisiye filmler izle diye arama motoruna yazıldığında yollar illa ki bu yapım ile kesişmektedir. Bu hikayede yedi tane seri cinayet işleyen katilin izini süren iki polis dedektifi konu alınmaktadır. 7 ölümcül günahı işleyenleri nevi şahsına münhasır yöntemler ile katleden sadist katilin anlatıldığı filmdeki olaylar yedi günlük sürede vuku bulmaktadır. Film içinde 7 her yerde kol gezmektedir.

Pazartesiden başlayarak haftanın tüm günlerinde kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olmak üzere 7 günaha bulaşanların cesetleri dedektiflerin önüne düşmektedir. Her gün yeni bir kurbanın kollarında can verdiği polis dedektifler, olayın ne denli kucağına yuvarlandıklarını anlamakta çok geç kalmaktadırlar. Zekayı da harekete geçirip, beyne jimnastik yaptıran polisiye filmler etkisinden çıkmak, uzun zaman almaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap