İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Pika Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Pika Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
+ - 0

Pika sendromu, ilk etapta kulağa yabancı gelen, açılımı yapılınca yerli malı muamelesi gören bir hastalıktır. Bu hastalığın özet tanımı, bir aydan uzun süren bir zaman zarfı içerisinde, yenilebilir formda olmayan maddelerin sürekli ve ısrarla tüketilmesi durumudur. Halk lisanında toprak yeme alışkanlığı olarak ün yapmış olan bu hastalık, bilhassa çocuklarda görülmektedir.

Çocukların davranış biçiminden rahatlıkla tespit edilebilen bir hastalık olmasının yanında, teşhisin konulabilmesi adına çocuğun en az 2 yaşına ulaşmış olması gerekmektedir. Çünkü 2 yaş altında olan çocuklar, dünyayı ağzıyla tanıma yaşında olduğu için sağlıklı bir ayrım yapmak oldukça güç olmaktadır. O yaş aralığındaki çocuklar her bulduklarına ağızlarına götürmeleri ile meşhurdur.

Yetişkinlerde Pika Sendromu

yetiskin pika

Pika sendromu nedir sorusuna kabataslak yanıt bulunduktan sonra, yetişkinlerdeki ahvali yakın kadraja almakta fayda olacaktır. Toprak, kil, tebeşir, kömür gibi maddeleri yeme alışkanlığından kaynaklanan bu hastalığın sebebi tam anlamıyla bilinmemektedir. Yetişkinlerdeki sebepler arasında, çinko eksikliği, demir eksikliği, yetersiz beslenme, bağırsak paraziti sayılmaktadır.

Buna ek olarak psikolojik sorunlar da hastalığı tetiklemektedir. Zira bu psikolojik sorunlar çocukluktan süregelebileceği gibi sonradan da ortaya çıkmış olmaktadır. Bu sendroma en sık rastlanan dönemlerden biri de hamilelik dönemidir. Hamilelikteki demir eksikliği ve bu demir eksiğinin giderilmemesinden dolayı demir eksikliği anemisinin ortaya çıkması bu hastalığa sebep olmaktadır.

Bir diğer teorem ise kansızlıktır. Fakat kansızlık konusunda şöyle bir ikilem vardır ki; pika sendromu mu kansızlığa yoksa kansızlık mı pika sendromuna sebep olmaktadır? Bu mevzu meçhuldür. Bir nevi yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan suali gibi bir belirsizliktir.

Hayvanlarda Pika Sendromu

hayvanlarda pika hastaligi

Bu hastalık sadece insanlara özgü olmamakla birlikte, hayvanlarda da görülmektedir. Hatta latincede pika demek saksağan demektir. Ve saksağanın da her bulduğunu yuvasına taşıdığı düşünülürse, pika sendromunun hayvanlarda görülmesine de şaşmamak gerekmektedir.

Hayvanlarda bu sendromun önünü alabilmek adına, besinler, mineraller ve vitaminler kıvamında verilmelidir.  Bu sendrom hayvanlar arasında en çok çiftlik hayvanlarında görülmektedir. Bu sendroma, çiftlik hayvanları içinde de en sık sığırlarda rastlanır. Duvarları, tahtaları kemirmesi ya da yalaması ile ortaya çıkar. Hayvanların leş yemesi, idrar içmesi gibi durumlar belirtiler arasında yazılabilmektedir. Kedi ve köpek gibi hayvanlarda bu hastalığa stres ve yalnızlık da sebep olabilmektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek adına, erken teşhis konulması ve sebeplerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu hastalığın hayvanlardaki tespiti adına sağlıklı bir gözlem yapılması gerekmektedir.

Psikolojiye Etkisi

pika psikoloji

Pika sendromu belirtileri arasında yer alan sekonder zehirlenme, enfeksiyon gastrointestinal bulgular ve dental sorunlar gibi semptomlara ek olarak, bu hastalığa davranış bozuklukları da sebebiyet vermektedir. Bu hastalığın gebe olduğu bir diğer mevzu ise sosyal damgalanmadır. Bu damgalanmanın peşinden ise sosyal izolasyon gelmektedir. Bu da pika sendromunun artmasına neden olmaktadır. Böylece durum içinden çıkılamaz bir kısır döngüye dönüşebilmektedir.

Aynı zamanda bu hastalık, zihinsel yetersizlik, otizm spektrum, şizofreni gibi psikolojik sorunlarla da eş zamanlı ortaya çıkabilmektedir.

Pika Sendromu Tedavisi

pika tedavisi

Mide bozukluğu, karın ağrısı, dışkıda kan, bağırsak sorunları gibi belirtileri de bünyesinde barındıran pika sendromu tedavisi için belli adımlar izlenmelidir. İlk adım, hastalığın temelinde yatan sebebi bulmaya yöneliktir. Öncelikle sistem muayenesi, yeme eksikliği, psiko sosyal ve nörolojik değerlendirmeler yapılmaktadır.

Daha sonra mineral ve besin eksikliğini tespit edebilmek ve düzenleyebilmek adına testler yapılmaktadır. Genel tablo incelendiğinde yeme alışkanlıkları düzene girdiğinde hastalık da ortadan kalkar. Eğer hastalığın sebebi yeme bozukluğu değilse davranışsal müdahaleler uygulanmaktadır.

Hamilelerde bu sendromun tedavisi doğum ile ya da hamilelik esnasında demir eksikliğinin giderilmesi ile olmaktadır. Bu müdahaleler alanın uzmanı kontrolünde yapılmaktadır. Zaman ilerledikçe hasta tedaviye yanıt vermeye başlayacaktır. Hastalığın altındaki domino taşı doğru tespit edilirse, sorun tedavi sonucunda ivedilikle ortadan kalkacaktır.

Hangi Doktora Gidilir?

hangi doktora gitmeliyim

Eğer hasta çocuk zümresinde yer alıyorsa, hastalığın teşhisi ve tedavisi için çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurabilmektedir. Eğer kişi yetişkin bir birey ise iç hastalıkları uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Hastalığın bu uzmanlar tarafından teşhis edilmesinden sonra altında yatan sebebe binaen, kişinin psikolojik destek alması adına psikoloğa ya da duruma göre psikiyatra sevk edilmesi gerekmektedir.

Pika sendromu önüne geçilmez ise ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle hafife alınmadan, erkenden kontrol altına alınması gerekmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap