1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Otomobil Lastik Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Otomobil Lastik Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?
lastik değiştirme
+ - 0

Aracının lastiği patlayan birçok kişi lastik değiştirme işlemlerini bilmediği için zorlu anlar yaşayabiliyor. Bizde bu yüzden yazımızda otomobil lastiği nasıl değiştirilir? Sizlere basitçe anlatmaya çalışacağız. Otomobil kullanırken lastik patlaması gibi sorunlarla karşılaşılması oldukça muhtemel.

Otomobilinin lastiği patlayan kişiler genellikle lastiği nasıl değiştireceklerini bilmiyorlar. Lastik değiştirmeyi bilmedikleri için doğal olarak fazlasıyla zaman kaybı yaşayabiliyorlar. Ayrıca tabi ki lastik değiştirme işlemleri için lastikçiye ücret ödemeleri de gerekebiliyor.

Otomobilin lastiğini değiştirme işlemi aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Ancak tabi ki bu işlem yapılırken bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer sizde otomobilinizin lastiğini kendiniz değiştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Otomobil Lastik Değiştirme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

a 10
lastik değiştirme

Yazımızın devamında sizlere lastik değiştirme işlemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Ancak anlatıma geçmeden önce birkaç ufak hatırlatma yapmak istiyoruz. Otomobilin lastiğini değiştirme işlemi çok zor bir işlem değil. Ancak bu işlemi yapmadan önce bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, lastiği değiştirirken aracın güvenli ve düz bir bölgede olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca lastik değiştireceğiniz bölgeden araçlar geçiyorsa diğer araçların sizi fark edebilmesi için yola uyarıcılar koymalısınız. Tabi buna ek olarak aracınızın dörtlü flaşörlerini de yakmalısınız. Bunların yanı sıra değiştirme işlemi sırasında aracın hareket etmeyeceğinden de emin olmanız gerekiyor.

Bunun içinde aracın el freninin çekik olduğundan emin olduktan sonra aracın lastiklerinin önüne ve arkasına takoz gibi şeyler koyabilirsiniz. Bu kriterlere dikkat ederek otomobilinizin lastiğini daha güvenli bir şekilde değiştirebilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmayalım ve lastik değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını birlikte öğrenelim.

Araç Lastikleri Değişimi Nasıl Yapılır?

b 8
lastik değiştirme

Otomobil lastik değiştirme işlemlerini aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

  • İşlemlere başlamadan önce aracı güvenli, boş ve düz bir alana park edin. Ayrıca aracın el freninin çekik olduğundan emin olun ve gerekliyse dörtlü flaşörleri yakın.
  • Değiştireceğiniz lastik hariç diğer lastiklerin önlerine ve arkalarına takoz, kaya gibi aracın hareket etmesini engelleyecek nesneler koyun.
  • Değiştirme işlemleri için gerekli olan kriko, yedek lastik ve bijon anahtarını yanınıza alın.
  • Jant kapağını açın ve bijon anahtarı yardımıyla bijonları gevşetin ancak tamamen çıkarmayın. Bijonları gevşetmek için bijon anahtarını saat yönünün tersine çevirebilirsiniz.
  • Bijonları gevşettikten sonra krikoyu aracın şasisinin altına yerleştirin. Ancak yerleştirdiğiniz kısmın patlak lastiğe yakın olması gerekli. Ayrıca aracınızda herhangi bir zarar oluşmaması için krikonun yerleştirildiği kısım metal olmalı. Kriko doğru şekilde yerleştirildikten sonra lastik değiştirme için aracı yaklaşık 4-5 cm yukarı kaldırın.
i 2
lastik değişim
  • Gevşek bıraktığınız bijonları tamamen sökün ve patlak lastiği tamamen çıkarın.
  • Yedek lastiği takın ve bijonları yuvalarına koyarak el yardımıyla sıkabildiğiniz kadar sıkın. Sonrasında bijon anahtarını takın ve anahtarı saat yönünde çevirerek çok fazla abartmadan bijonları iyice sıkın.
  • Bijonları sıktıktan sonra kriko yardımıyla aracınızı yavaşça yere indirin. Aracı yere indirdikten sonra bijonların iyice sıkılıp sıkılmadığını tekrar kontrol edin. Bijonların sıkı olduğundan emin olsanız dahi aracınızı biraz kullandıktan sonra bijonların gevşeyip gevşemediğini tekrar kontrol edin.

Tüm bu işlemleri doğru şekilde yaptığınız takdirde lastik değiştirme işlemlerini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap