1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

Ötenazi Nedir | Ötenazi Nasıl Yapılır | Hangi Ülkelerde Yasal 2022

Ötenazi Nedir | Ötenazi Nasıl Yapılır | Hangi Ülkelerde Yasal 2022
0

Ötenazi terimi günlük hayatta sıkça karşılaştığımız kavramlardan biridir. Tarihi 1600’lü yıllara dayanan bu kavram, Bacon tarafından kullanılmış bir sağlık yöntemidir. Kelime anlamı iyi, güzel ve tatlı ölüm anlamlarına gelmektedir. Ölüm yardımı olarak da bilinen kavram, sağlık alanında ağır hastalara uygulanmış, 17. Yüzyılda ortaya çıkmış ve günümüzde pek çok ülkede kullanılan bir uygulamadır.

Ötenaziyi en genel tanımıyla acısız öldürme yöntemi olarak adlandırabilmekteyiz. Bu yöntemde kişiler hastalıklardan ve acılardan kurtulamayacaklarını anladıklarında yakınları tarafından bu yöntemi uygulamalarını isteyebilmektedir. Peki, insanlar başka ne sebeplerden ötenaziye başvururlar? Tam anlamıyla ötenazi ne demektir? Detayları yazımızın devamında aktardık.

Ötenazi Nedir? Nasıl Yapılır?

otenazi1

Bir insanın ya da hayvanın acısız şekilde ölmesini sağlamak (ötenazi) amacıyla yapılan, hayatlarının dışarıdan müdahale ile sonlandırıldığı bir uygulamadır. Özellikle ölümcül bir hastalıkta veyahut iyileşmesi mümkün olmayan hastalarda uygulanmaktadır. Bu uygulamayı gerçekleştirmeyi hastanın kendisi veya yakınları karar alabilmektedir. Çok yaşlı, yatağa bağlı ve acı içinde ölmeyi bekleyen bireylerin acısız ölmesi için de sıkça başvurulur.

Ötenazinin uygulanacağı hastaya yüksek ve ağır düzeyde ilaçlar verilir. Eğer hasta makinelere bağımlı yaşıyorsa, tüm yaşam üniteleri durdurularak da ötenazi uygulamaları gerçekleştirilebilir. Ayrıca kişiler ölümcül bir hastalıkta tedaviyi reddederek de kendi ötenazilerini kabul etmiş olurlar, bu şekilde pasif ötenazi denilen durum gerçekleştirilir.

Uygulama 2 şekilde adlandırılmaktadır. Pasif ve aktif olarak bilinen bu iki işlemde uygulayış biçimleri farklıdır. Aktif uygulamalarda, kurtulma şansı olmayan hastaya doğrudan öldürücü madde enjekte edilir. Pasif uygulamalarda ise kişinin yakınları hastanın yaşam ünitelerine bağlı halini sonlandırabilir ya da hasta kendisi tedaviyi reddedebilir. Bu durumlarda pasif olarak ötenez işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bazı ülkelerde yasal olan ötenazinin birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ülkelerin tıbbi ve hukuki işleyiş düzenine göre farklılık gösterebilmektedir. Her ne kadar iyi niyetli bir uygulama olarak görülse de, bir insan hayatını sonlandırmak oldukça güç bir durumdur.

Tam da bu noktada Ötenez uygulamalarına Litvanyalı bir mühendis olan Julijonas Urbonas farklı bir bakış açısı geliştirmiştir. Çok ağır ve ölümcül hastalığa yakalananları tasarladığı hız trenine bindirerek, G kuvvetinde acısız ölmelerini sağlayacak bir tren geliştiren mühendis, ötenez uygulamalarına farklı bir metot geliştirmiştir. Ölüm treni olarak da bilinen ötenazi treni hem G kuvvetine maruz kalarak hem de hastaların trende eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Halen yasal olarak kullanıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Ötenazi Yasal Bir Uygulama mı?

onetazi 3

Ötenez uygulamaları yasalar ile düzenlenir ve her ülkede farklı şekilde işleyebilir. Pek çok ülkede aktif ötenez yasaktır ancak pasif uygulamalar gerçekleştirilebilir durumdadır. Türkiye’de aktif uygulama yasaktır. Herhangi bir hastaya ötenez işlemleri uygulanırsa, uygulayan kişi veya kişiler “tasarlayarak adam öldürme” suçundan yargılanabilir. Yargılama sürecinin sonunda faillerin ötenazi cezası müebbet hapis olarak belirlenmektedir.

Aşağıda yer alan listede aktif ve pasif olarak ötenez uygulamalarını gerçekleştiren ülkeler yer almaktadır.

Ötenazinin Yasal Olduğu Ülkeler

  • İspanya
  • Hollanda
  • Belçika
  • Lüksemburg
  • Almanya
  • Kanada
  • Bazı ABD eyaletleri (Washington, Oregon, Montana, Vermond)

Bunlara ek olarak; yukarıdaki ülkelerde uygulamaların yapılabilmesi için ötenazinin şartları sağlanması gerekmektedir. Ülkelerin çoğunda pasif ötenez daha yaygın görülür.

Ötenazi’nin İslamiyet’te Yeri

otenazi isllamiyetteki yeri

İslamiyet gereği insana canını bahşeden Allah’tır. Öyle ki bahşettiği gibi yine alacak olan da O’dur. Bundan dolayı insanlar kendi canlarının akıbetini belirleme hakkına sahip değildir. Kişilere verilen bu vücutlar Allah’ın bir emanetidir ve emanetini geri alacak olan da yalnız Allah’tır. İslamiyet ötenazi işlemine kesinlikle reddetmektedir..

Bu bilgilerden hareketle, İslam inancında intihar etmek ve ötenazi işlemleri kesinlikle yasaklanmıştır. Müslümanlar ötenazi yerine ne yapmalı? Kişiler hasta olduklarında doktora gider, deva ararlar. Uygulanabilir tedavi varsa aksatmadan tedavi olurlar. Eğer eldeki imkânlar dâhilinde hastalığa bir çare yoksa kişiler yalnızca Allah’a sığınmalı ve yasaklanan davranışlara girişmemelidir.

Hasta yakınları güç bir durumda olan kimselere sırtını dönüp gitmemeli, ölüme terk etmemelidir. Bireyler hastalanıp yatağa düştüklerinde yalnızca Allah’ın canını almasını beklemeli, bunun için dua etmelidir. Sonuç olarak; yaşam merkezli olan İslam dininde hiçbir şekilde kendiliğinden ölüm uygulamaları ve ya hastaları ölüme terk etme durumları uygun görülmemektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap