İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Otelde Resepsiyonist Olmak için Gerekenler

Otelde Resepsiyonist Olmak için Gerekenler
Otelde resepsiyonist olmak
+ - 0

Otelde resepsiyonist olmak son zamanlarda sıkça merak edilen konular arasında yer alıyor. Genel olarak bu mesleği seçenlerin anlattıklarından yaranan merak hissi kendini arama motorlarında buluyor.

Fakat gel gelelim ki arama motorları bu konu hakkında net ve detaylı bilgiler sergilemekten çok uzaktır. Zira Türkiye genelinde hem bu sektörde çalışıp hem de yazarlık yapanlar parmakla sayılabilecek nitelikte az.

Sizlere sunulan bu makale kapsamında artık otelde resepsiyonist olmak için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Hangi durumlarda neler yapmanız gerektiğini öğrenecek, profesyonel bir ön büro çalışanı olarak hizmet gösterebileceksiniz.

Otelde Resepsiyonist Maaşları

bb 2
Otelde resepsiyonist olmak

Her şeyden önce resepsiyonda çalışmak isteyen bireylerin otelde resepsiyonist maaşları hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Zira bu kapsamda birey planlarını kurarak iş tercihini gerçekleştirebilir.

Genel olarak oteller resepsiyon çalışanlarına askeri ücretle maaş ödüyor. Fakat burada belirtilmesi gereken önemli etkenler mevcut. Zira çoğu kişi bu etkenler çerçevesinde işini yöneterek yüklü miktarda para kazanabilir.

Resepsiyonist işinde yüklü miktarda para kazanabilmek için gereken etkenler:

 • Her şeyden önce otelde resepsiyonist olmak sadece resepsiyon işinin yapılacağı anlamına gelmiyor. Birey bu kapsamda hem iyi pazarlamacı hem de iyi bir psikolog olmalıdır. İnsanların hangi durumlarda ne tür cevaplar verebileceğini tahmin ederek o kapsamda işlerini yürütmelidir.
 • Genel olarak resepsiyonistler yüklü miktarda paraları tur satarak kazanıyor. Ön büro müdürünün sunduğu turlar kapsamında doğru strateji belirleyerek münferit misafirlere tur sata bilir, gelirinizi artırabilirsiniz.
 • Ayrıca resepsiyonistler misafirlere profesyonel derecede güler yüzlü davranarak ve onların problemlerini çözerek de yüklü miktarda bahşiş kazanabilir. Fakat bu rakamlar her zaman yüksek olmayacaktır. Bunun için sadece sabretmeniz ve her kargaşa anında tebessümünüzden ödün vermemeniz gerekiyor.

Otelde Resepsiyonist Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

ön büro müdürü
Otelde resepsiyonist olmak

Yukarıda belirtilen etkenler çerçevesinde para kazanabilmek için her şeyden önce iyi resepsiyonist niteliğine sahip olmanız gerekiyor. Genel olarak iyi resepsiyonist olarak nitelendirilen bireylerin her daim uyduğu kurallar mevcut. Otelde resepsiyonist olmak için uygulanması gereken kurallar:

 1. Misafirin bulunduğu ortamda Resepsiyonist görevlisinin ağzında herhangi bir şeyin olmaması gerekiyor. Bu hususa genel olarak; sakız, yemek, cips ve b. etkenler dahildir.
 2. İyi bir Resepsiyonistin hafızası da iyi olmalı. Zira bireyin müşteri yüzünü hatırlamak ve yapılması gereken görevlere kadar her konuda hafızaya ihtiyaç olacaktır.
 3. Resepsiyonistin soğukkanlı olması gerekiyor. Çünkü resepsiyonist herhangi bir kargaşa durumunda veya misafir şikâyeti zamanı panik olursa muhtemelen yanlış bir tercihte bulunacaktır. Bu yüzden işe yeni başlayan arkadaşlar kendilerini geliştirmek amacıyla böyle durumlara daha çok dahil olmalıdırlar.
 4. Resepsiyonistin en temel görevlerinden biri olan ihtiyaçlara çözüm bulma yeteneği her daim geliştirilmelidir. Resepsiyonist her misafirin problemini kendi problemiymişçesine algılamalı ve o durum çerçevesinde probleme çözüm bulmalıdır.
 5. İyi bir resepsiyonist zihnini her daim işle doldurup farklı düşüncelere dalmamalıdır. Mesai saati boyunca iyi bir resepsiyonistin düşündüğü tek şey işle alakalı etkenler olmalıdır.

Siz de eğer Resepsiyon işine başlayacaksanız yukarıdaki hususları baz alarak kendinize iş planı kurabilirsiniz. Zira yukarıdaki etkenler çerçevesinde çalışmanız sizlere garanti başarı getirecektir.

Otelde Resepsiyonist Olmak ve Ön Büro Müdürü ile İlişkiler

dd
Otelde resepsiyonist olmak

Otelde resepsiyonist olmak beraberinde ciddi sorumluluklar gerektirir. Zira her şeyden önce çalışanın kendi gelişimi açısından Ön Büro Müdürü ile arasını iyi tutması gerekiyor. Ön Büro Müdürü ile resepsiyonistin arasını iyi tutabileceği yöntemler mevcut. Bu yöntemler:

 1. Önbüro müdürünüzün sevdiği herhangi bir detayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu detayın ne olduğu fark etmez çay, sigara, yemek, atıştırmalık ve b. Önemli olan o detayı öğrenip doğru anda ÖnBüro müdürüne iş niteliği çerçevesinde takdim etmeniz.
 2. Önbüro müdürünüzün sinirli olduğu her an; sizin yanlışınız olsa bile, her zaman müdürünüze kafanızın işte olduğunu bir türlü göstermeniz gerekiyor.
 3. Önbüro müdürünüzle her konuşmanızda tüm dikkatinizi müdürünüze vermeniz gerekiyor. Zira bu etken çerçevesinde gelecek zamanlarda unutulabilecek potansiyele sahip her detayı hatırlayabileceksiniz.
 4. Önbüro müdürünüzün rahatsız olmamasını sağlayın. Genel olarak tüm Resepsiyon problemlerini kendi başınıza halletmelisiniz. Bu durum sonucu ÖnBüro müdürü sizin işinizi iyi yaptığınızı ve tam zamanlı çalışmaya layık olduğunuzu düşünecektir.

Siz de otelde resepsiyonist olmak istiyorsanız belirtilen hususlar çerçevesinde çalışmanız %100 oranda garanti başarı sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap