1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
  3. Ortanca Bakımı Nasıl Yapılır? Ortanca Çiçeği Nedir ? 21.Yüzyıl

Ortanca Bakımı Nasıl Yapılır? Ortanca Çiçeği Nedir ? 21.Yüzyıl

ortanca bakımı

Ortanca bakımı, evlerin bahçelerinden, balkonlarına varana kadar uzanmaktadır. Pembeden maviye doğru salınan yolculuğunda hayranlık duyulası bu çiçek, vitrini ile herkesi büyüsü altına almaktadır. Dekorasyona dahi ilham oluşuyla nam salan ortanca, albenisi bir hayli yüksek ve güçlü bir çiçektir. Baş bölgesi hacimli olan bu bitki ile aranjmanlar oluşturmak mümkündür.

ORTANCA BAKIMI

Aynı zamanda hem iç hem dış platformlarda iddiası rövanşta olan köşeler oluşturmak oldukça kolaydır. Renkleri ile feminen ve taze bir ambiyans oluşturmaya yardımcı olmasıyla da meşhurdur. Ortanca, sahip olduğu tonlamalar bütünüyle birçok renge ahenkli bir biçimde kavalyelik edebilmektedir. Hortensia sözcüğünden ismini alan bu çiçeğin her detayına vakıf olmak için kuş bakışı incelemek gerekmektedir.

Ortanca Çiçeği Neyi Sever?

Yaz mevsiminin gözde çiçeği ortanca, kolay yetişmesi ile adı çıkmış bir bitkidir. Böylece büyüklüğü, biçimi ve renklerine bakılınca kolay yetişmesi hususunda ne denli cömert olduğu anlaşılmaktadır. Hızlı bir biçimde büyüyen bu bitki, yarı gölge ve havadar alanlarla flörtleşmektedir. Aynı zamanda ortancanın, sabah güneşi ve akşam üzeri güneşine karşı zaafı vardır.

Ortanca bakımı nasıl yapılır suali, ortancanın neleri sevdiği ile ilintili bir mevzudur. Dolayısıyla bu illiyet bağı ışığında adım atmak gerekirse ortanca, organiği zengin, derin, bir tutam asitli, humuslu ve drenajlı topraklara sevdalıdır. Ortanca için toprak seçerken, poşet toprak değil bahçe toprağından yana saf tutulmalıdır.

Mart, mayıs ve temmuz gibi aylarda yapılan gübreleme, çiçeklenmeye katkı sağlamaktadır. Bu bitki kış aylarından pek haz etmemektedir. Ayrıca dış mekanlarda soğuktan muhafaza edilmelidir. Bu durumu örtü altına alınarak yapabilirsiniz.

Bu çiçek asitli topraklarda mavi, bazik topraklarda pembe taç yaprak açar. Buna ek olarak toprağa kireç atılırsa beyaz, çivit veya çay demi atılırsa mavimtırak, sulama suyuna sirke atılırsa kırmızı çiçeklenir. Suni yoldan ton değişimini alüminyum sülfat kullanılarak yapılmaktadır. Aynı zamanda mor renk elde etmek için de doğal killi toprak yahut yeşil killi toprak kullanılabilir. Nisan ve haziran aralıklarında tomurcuklanan bu bitki, duvar diplerini yahut ağaç altlarını pek sever.

Ortanca Çiçeği Nasıl Sulanır?

Ortanca bakımı konusunda mühim mevzulardan biri de sulamadır. Ortancanın toprağı her daim nemli olmalıdır. Dolayısıyla bol suya açtır. Bu nedenle sıcaklıkla doğru orantılı olarak haftada bir yahut iki defa sulanmak isteyecektir. Bilhassa sıcak ve kuru havalarda sudan mahrum edilmemelidir. Ortancalar kati suretle tamamen kuru bırakılmamalıdır. Fakat vıcık vıcık da yapılmamalıdır.

Aynı zamanda sıcak ve rüzgarlı havalarda su oranı sık sık kontrole tabi tutulmalıdır. Bu nedenle yaz aylarında her gün su isteyecektir. Sulama hakkında bir sır vermek gerekirse, sabah saatlerinde sulanmaktan büyük keyif alır.

Saksıda Ortanca Bakımı

Ortanca bakımı nasıl olur sorusu ile muhattap olunursa, saksıda bakım nasıl yapılır sorusu da akabinde gelir. Bu güzelim ortanca her ne kadar geniş alanlardan haz duysa da bir buçuk metreye değin varan boyu ile saksıda da yetiştirilmeye açık bir bitkidir.

Fakat çiçeğin dikileceği saksı büyük tercih edilmelidir. Zira ortancalar köklerini en derinlere nüfuz ettirirler. Aynı zamanda bol su talep ederler. Öyle ki saksı altında ki çanağa ağzına kadar su doldurulmalıdır ve bittikçe takviye yapılmalıdır.

Saksıda yetiştirmek için seçilecek toprak da elzemdir. Çünkü ortancalar nötr topraklardan ziyadesiyle hoşlanırlar. Buna ek olarak Ph değeri 6 ve 8 arasında değişim gösteren topraklar idealdir. Lakin gübreleme yaparken mineral takviyesi neticesinde Ph değerinin oynaması bir risk oluşturmamaktadır. Saksıda yetiştirilen ortancaları uygun mekanlara taşımak da oldukça kolaydır.

Ortanca Nasıl Çoğaltılır?

Bahçeler ve saksılar derken her meskende kendine yer bulabilen bu bitki, ortanca bakımı ve çoğaltılması konusunda da heveslilerini hiç zahmete sokmamaktadır. İlk etapta özetlemek gerekirse, nisandan ağustosa varana kadar çiçek açmamış 2-3 yapraklı dallar kesilir ve çimlendirilir.

Ardından konuyu açmak gerekirse, satıhında çiçek olmayan dallardan, yaklaşık olarak 15 cm kadar çelik kesilir. Ardından çelik amaçlı kesilen parça, üzerinde iki yaprak kalana değin temizlenir. Akabinde bahçe toprağı ve perlit harmanlanarak toprak hazır hale getirilir. Drenaj delikleri açık olan, yaklaşık 15 cm çapındaki saksının tabanına lav yahut çakıl taşları döşenir. Ardından saksı toprağa doyurulur ve kesilip, işlem için hazırlanan çelik daldırılma sonucu dikilir.

Öncesinde çapa ile toprağın yumuşatılmış olması gerekecektir.  Böylece toprak hem bastırılır ve sıkıştırılır. Böylece sulama işlemi gerçekleştirilir ve direk olarak güneş ile temas etmeyen bir alanda köklenmeye bırakılır. İvedilikle köklenen ortanca, büyüdükten sonra bahçeye transfer edilebilir. Saksı içerisinde bırakılmak istenen çiçek; serpildikçe daha geniş bir saksıya alınmalıdır. Böylece gölgesi meşhur bir alanda saadetli bir yaşam sürebilmektedir.

Ortanca Ne Zaman ve Nasıl Budanır?

Budama işlemi çiçeklerin bakımında önemli bir aşamadır. Budama işlemi yalnızca çiçek açan saplar için geçerlidir. Aksi taktirde gelecek sene çiçek açma konusunda arzu edilen verim alınamaz. Bu da büyük bir hüsrana sebebiyet verir. Eskitme kokan çiçekli dallar, kök üstünde yeni serpilen kısımlara değin budanabilmektedir.

Bu dipnotlar gölgesinde budamanın da bir mevsimi vardır. Dolayısıyla bu işlem çiçeklenme mevsiminin nihayete kavuştuğu vakitlerde yapılmalıdır. Çünkü sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde yapılan budama işlemi taze çiçeklenmenin önünü kesmektedir. Aynı zamanda kurumaya da sebebiyet vermektedir. Bu nedenle en nokta atışı vakit, ilkbaharın kucağına düşmeden önceki zaman dilimidir.

Budama her sene yinelenmemektedir. Bu aşama ortancanın türüne göre farklılık gösterir. Zira bilhassa Asya’ya has olan ortancaların yetmişten fazla türü mevcuttur. Bu türlerin başını, bigleaf, garden, endless summer, french, comman çekmektedir. İkinci memleketi Amerika olan çalı formatındaki ortancalar, 3 metreye kadar uzanabilmektedirler. Alışılagelmiş türleri kış aylarının bağrına yapraklarını bıraksa da, her mevsim dipdiri kalan türleri de vardır.

Birçok alanda faal olan ortanca bakımı hususunda hassasiyet gösterildiği sürece her daim verici olmaktadır. Böylece sağlıklı bir bakımla çiçeğin yaşam ömrü uzamakta ve kalitesi artmaktadır. Dolayısıyla girdiği ortama neşesini de peşinden sürüklemektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap