1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı? Nasıl Olur?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı? Nasıl Olur?
+ - 0

Çiçek bakımı yaparken bir çok noktada dikkatsiz davranıp çiçeklerimize zarar veririz. Bunun için öncelikle “Çiçek bakımı nasıl olur” “Çiçek bakımında püf noktalar nelerdir” gibi soruların cevaplarına hakim olmak gerekecektir. Evde besleyebileceğimiz bir çok çeşit çiçek var. Bunların arasında hangisini seçersek seçelim; öncelikle onlara sevgimizi, merhametimizi vermemiz gerektiğini unutmayalım. Onlarla muhabbet edercesine bakımlarını yapalım. Onlarında bir canlı olduğunu unutmayalım. Şimdi “Orkide Bakımı Nasıl Olur” “Orkide Bakımı Nasıl Yapılır” sorularını cevaplarken, aklınıza gelebilecek her türlü soruyu ve kafanıza takılan soruları mutlaka yorum yaparak bizlerle paylaşın. En kısa sürede cevaplanacağını unutmayın lütfen.

ORKİDE

orkide bakimi

Orkide bakımı nasıl yapılmalı sorusundan önce, orkidenin ne olduğunu nasıl bir çiçek olduğunu bilmek gerekir. Çiçeğimiz başlı başına özneden daha çok sıfattır. Asaleti simgeler, özgünlüğü ve özgürlüğü simgeler. Tropikal bir iklim ile özünü bizlere açar. Orkide bakımı için de, bakımını ertelemeyip ilgilenildiğinde çok uzun yıllar yaşayabilen varlıklardır. Yılda en az iki defa çiçek vermeye başlayıp o zamanlarda 12-13 haftaya kadar uzamaktadır. Kısa gövdesi ve yayvan yaprakları vardır. Dünya üzerinde 900’e yakın cinsi bulunmaktadır.

Orkideler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • NEM ORANI
  • IŞIK VE GÜNEŞ SEVİYESİ
  • SULAMA
  • SICAKLIK
  • TOPRAK DURUMU

Orkide Evde Nereye Konmalı?

orkide evdeki durumu

Orkideler daha ışıklı ama güneşsiz yerlerde durması gerekir. Güneş ışığını sevmediği gibi bu durum solmasına da neden olur. Doğası gereği 29 30 derece bir odada kalmalıdır. Ancak ilk cümlede de belirttiğimiz gibi gölge yerde olması gerekir. Bu bilgiler ışığında güneş alan bir oda da çiçeğimizi gölge bir köşeye koymak daha cazip olacaktır.

Orkidelere Ne Kadar Su Verilmeli?

orkide bakimi sulama

Orkide grubundaki çiçekler için su hayati bir önem taşımaktadır. Bunun için çok dikkat etmelisiniz. Sulama işleminden önce en az 3 ila 6 saat aralığında sıcaklık değişmeyecek şekilde dinlendirilmelidir. Dinlendirildikten sonra kullandığımız su kadar  aynı ölçülerde düzenli bir şekilde su vermeye önem göstermemiz gerekecektir.

Orkide Bakımı Yaparken Gübre İster Mi?

orkide bakimi gubreleme

Bir çok bitki gibi orkide de gübreleme ister. Yukarıda bahsettiğimiz yılda en az 2 defa çiçek açmasını bu gübreleme işlemi ile çoğaltabiliriz. Gübreleme işlemi, bitkiyi çiçeklendirme için teşvik eder. Gübre verme işlemi ayda bir yapılmalıdır. İsteğe bağlı vereceğiniz gübreyi 2’e bölüp 15 günde bir ya da 4’e bölüp haftada bir şekilde verebilirsiniz. Ayrıca sıvı gübre de verebilirsiniz.

Orkide Bakımı Yaparken Toprak Durumu Nasıl Olmalı?

orkide bakimi torpak durumu

Orkidenin toprağı diğer bitkilerin topraklarından çok farklıdır. Her toprakta da orkide yetiştiremezsiniz. Farklı Torflar ve Lifler ister. Saksı değiştirdiğiniz zamanlarda toprağını da yenilemeniz gerekecektir. Hassas ve zahmetli bakımını yaparken toprak durumunu sürekli gözetmeniz gerekecektir.

Orkide Bakımı İle Çoğaltma İşlemi Olabilir Mi?

orkide cogaltma islemi

Bir çok ağaç ve bitkiler gibi Orkide de çoğaltılabilir. Orkidenin kökten yavru vermesi çok az görülür. Ancak yeni yapraklar çıkaran kısım (orta kısım) bozulmaya başlarsa, o zaman kökten birden fazla yavru oluşturur. Bazı insanlar yavru oluştursun diye bitkinin merkez yapraklanma yerini tahrip eder. Bu yüzden bunu tavsiye etmiyoruz, istemeden orkideyi tamamen öldürebilirsiniz.

Bunu yöntemi kullanmak için en doğru zamanı beklemeniz gerekir. Orkideler aktif büyüme döneminden ve çiçek açtıktan hemen sonra kök sürgünleri verir. Bu sürgünler üzerinde yeni yeşil yapraklar meydana gelecektir. Orkideniz  büyüdüğünü fark etmeniz durumunda uygulayabilirsiniz. Ayrıca  farklı noktalardan birçok kök sürgünü görmeye başladığınız durumlarda da (birçok farklı yaprak grupları ortaya çıktıysa) ayırarak çoğaltma işlemini uygulayabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap