1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film

Ödüllü Türk Filmleri! 10 Farklı Türk Filmi Önerileri

Ödüllü Türk Filmleri! 10 Farklı Türk Filmi Önerileri
ödüllü Türk filmleri
+ - 0

Türk sineması uzun yıllardır dünyanın dört bir yanındaki film festivallerinde yarışmakta ve pek çok önemli başarı elde etmektedir.

Yılların verdiği tecrübeyle en kaliteli işleri ortaya koyan usta yönetmenlerin ellerinden çıkmış Türk filmleri ödüllere boğuluyor. Daha ilk uzun metraj filmini çekmiş taze yönetmenler de uluslararası festivallerin dikkatini çekip ödüller elde ediyor.

Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan gibi kült yönetmenler ve başarılı yeni yönetmenlerin ortaya koydukları eşsiz yapımlar ile Türk sineması evrensel olarak sıkça gündeme geliyor. Festivallerde ödül kazanarak, göğsümüzü abartan ödüllü Türk filmleri sizler için bir araya getirdik! İşte Türk filmi önerileri ile karşınızdayız. Herkese keyifli seyirler!

1-Susuz Yaz

Türk filmi önerileri
Türk filmi önerileri

Türk filmi önerileri arasındaki ilk film Susuz Yaz filmidir. 1963 yılında Metin Erksan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Necati Cumalı’nın kitabından uyarlanmıştır. Su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasan kardeşlere muhtaç olan köylülerin çekişmesini ele alıyor.

Politik ve sosyolojik olarak alt metni dolu dolu olan bu film, Ege köylerinden birinde geçiyor. Politik göndermeler içerdiği için bir süre ülkemizde gösterimi yasaklanmıştır. 1964 Berlin Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılmıştır. Bu festivalden Altın Ayı ödülü ile dönmüştür.

2-Kelebekler

2 4
Türk filmi önerileri

Ödüllü Türk filmleri listesinin ikinci filmi ile devam ediyoruz. Tolga Karaçelik’in 2018 yılında çektiği Kelebekler filmi, birbirinden yıllar önce kopmuş 3 kardeşin hikayesini anlatıyor. Babalarının acilen köye gelmelerini istediği bir telefon nedeniyle bir araya gelirler. En büyük kardeş Cemal kardeşlerini toplar ve köy yolculuğuna çıkar.

Köye vardıklarında babalarının öldüğünü ve kelebeklerin geliş zamanında gömülmeyi vasiyet ettiğini öğrenirler. Karaçelik’in Türkiye’de ve dünyada yankı getiren ve fantastik durumları latifeyle ele aldığı film Sundance Film Festivali’nden En İyi Film ödülü kazanmıştır.

3-Uzak

3 2

Ödüllü Türk filmleri deyince akla hemen Nuri Bilge Ceylan geliyor. Uzak filmi, yaşadığı kasabada geleceğini göremediği için İstanbul’a gitmeye karar veren Yusuf’un hikayesi ele alınır. Yusuf, İstanbul’da yaşayan akrabası Mahmut’un yanına yerleşir ve iş arama telaşına girer. Mahmut ise ideallerinden tamamen kopmuş, fotoğrafçılık işleri ile uğraşan bir adamdır.

Cannes Film Festivali “Jüri Ödülü” kazanan Uzak filmi, daha pek çok ödül elde etmiştir. Montpellier Film Festivali “En İyi Film Ödülü”, Beyrut Film Festivali “En İyi Film Ödülü”, Triste Film Festivali “En İyi Film Ödülü”, Chicago Film Festivali “En İyi Film Ödülü” gibi pek çok ödüle layık görülmüş ve ödüllü Türk Filmleri arasına adını yıldız harflerle yazdırmıştır.

4-Takva

4 1
nobel ödüllü Türk filmleri

30 yıldır aynı mahallede ikamet eden Muharrem, dinine bağı bir adamdır. Bu nedenle herkes ona çok güvenilir. Muharremin durumu zengin bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Şeyh Muharremi işleri için kullanmaya başlar fakat Muharrem hiç alışık olmadığı bir hayata düşer. Yüzleştiği gerçekliğinden arkasında kendini sorgulama başlar.

Yönetmen koltuğunda Özer Kızıltan’ın, senaryo koltuğunda Önde Çakar’ın oturduğu Takva filmi aldığı ödüller ile herkesi gururlandırdı. Ödüllü Türk filmleri listemizin en çok ödül alan filmlerinden biridir. Uluslararası Toronto Film Festivali “Kültürel Yenilik Ödülü”, Saraybosna Film Festivali “En İyi Film Ödülü” Berlin Film Festivali “FIPRESCİ”, Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında tam 9 tane ödül kazanmayı başaran bir filmdir.

5-Çoğunluk

5 2
en iyi film Türk

Türk filmi önerileri arasında ayrımcılığa dikkat çekmesi ile bilinen bir film ile devam ediyoruz. Seren Yüce yönetmenliğinde çekilen Çoğunluk filminde Bartu Küçükçağlayan, Esma Madra ve Settar Tanrıöğen oynuyor. Mumbai Film Festivali “En İyi Film” Ödülü ve Venedik Fil Festivali “Geleceğin Aslanı Ödülü” için üstün başarısıyla hak kazandı.

Mertkan, babasının ayak işleri yapan bir gençtir. Arkadaş çevresiyle eğlenen ama basit bir hayat süren bir yaşama sahiptir. Mertkan hayatı amacı üzerine pek düşünmez. Gül isimli bir kızla tanıştıktan sonra ise amaçlarını anlamlandırma fırsatı yakalar. Lakin Mertkan’ın babası ayrımcı bir insandır ve Gül’ün kökeni konusundaki şüpheleri nedeniyle Mertkan ile çatışır.

6-Yeraltı

6 1
yerli ödüllü film

Ödüllü Türk filmleri arasına usta yönetmenlerin filmleri en çok dikkat çekenler oluyor. Zeki Demirkubuz’un yönettiği, Erol Günaydın’ın başrol olduğu bu film Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Film uluslararası ödüllere layık görülmüştür. Uluslararası Dubai Film Fetivali “En İyi Film Ödülü” ve Osian’s Cinefan Film Festivali “En İyi Film Ödülü” için büyü bir başarı ortaya koymuştur.  

Bireysel olarak varoluşsal sorunları karanlık bir noktadan açığa vuran filmde Muharrem isimli bir adam vardır. Bu adam hoşlanmadığı eski arkadaşlarının yemeğini kendisini emrivaki olarak davet ettirir. Yemek esnasında eski anıların konusu açılır. Bu durum Muharrem’in hem kendisiyle hem de arkadaşlarıyla yüzleşmesine yol açar.

7- Albüm

7 2
en iyi Türk filmleri

Ödüllü Türk filmleri listemizin bir diğer ismi Albüm filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Mehmet Can Mertoğlu’nun yaptığı film, dünya çapında büyük bir ses getirmiştir. Cannes Film Festivali “En Yenilikçi Yönetmen Ödülü” ve Saraybosna Film Festivali “En İyi Film Ödülü” almaya layık görüldü.

Filmde çocuk sahibi olamayan ve evlat edinme sürecinde olan bir çiftin hikayesi anlatılır. Bahar ve Cüneyt, bu çocuğun evlatlık olduğunu bilmemesi yönünde karar alırlar. Bu nedenle Bahar hamile imajı veren fotoğraflar çekilir ve çocuklarına anı kalması adına sahte bir albüm hazırlığına girişirler.

8-Yurt Dışında Çekilen Ödüllü Tük Filmleri: Duvara Karşı

Yurt Dışında Çekilen Ödüllü Tük Filmleri
Yurt Dışında Çekilen Ödüllü Tük Filmleri

Fatih Akın’ın yönetmen koltuğuna oturduğu film Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı Ödülü ile dönmüştür. Almanya’da ikamet eden 40’lı yaşlardaki Cahit ve ondan daha genç olan Sibel intihar eşiğinden dönen iki insandır.

Psikoterapi süreci sayesinde sorunlarının üstesinden gelmeye başlayan Cahit, Sibel’i de bu çukurdan çıkarmak ister. Sibel çıkış yolunun evlilik olduğuna inanan bir kadındır. Birbirlerini pek fazla tanımayan ikili evlenir ve aralarında kaçınılmaz bir yakınlık oluşmaya başlar.

9-Ödüllü Türk Filmi Önerileri: Kız Kardeşim Mommo

9 2
Son yılların ödüllü Türk filmleri

Ödüllü Türk filmleri listesimizin en dokunaklı filmi Kız Kardeşim Mommo, tüm izleyicilerin hayatına dokunuyor. Dokuz yaşındaki bir çocuk kardeşi için hem abi hem anne baba hem de yuva olmuştur. Annesiz olan bu iki çocuk, babalarının da onları istemeyen bir kadın ile evlenmesi sonucunda hasta dedeleri ile yaşamaya başlarlar. Dede ömrünün son zamanlarında olduğunu anladığı için bu iki kardeş hakkında bir karar verir. Lakin bu karar kardeşler için pek iç açıcı değildir.

Gerçek bir hikâyeden esinlenen bu film ECO Özel Ödülleri’nde “En İyi Film” seçildi. Filmin yönetmesi Atalay Taşdiken ise “En İyi Yönetmen Ödülü” elde ederek Altın Kelebek kazandı.

10-Pandora’nın Kutusu

10 1
Yurt Dışında Çekilen Ödüllü Tük Filmleri

Ödüllü Türk filmleri listesinin sonuncu filmi “Pandora’nın Kutusu” ismiyle hafızalara kazınan eşsiz bir film. Yeşim Ustaolu’nun yönettiği film, Fahr Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve San Sebastian Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü” için layık görüldü.

Film, yaşlı annelerinin kaybolduğunu öğrendikten sonra, Batı Karadeniz’in küçük bir kasabasına doğru yola çıkan üç kardeşin hikayesini ele alıyor. Beraber gittikleri bu yol, aralarındaki sorunları e kişisel problemleri ortaya çıkarıyor. Annelerinin alzhemier hastalığına yakalandığını öğrenen kardeşler kendi hayatları ile yüzleşmeye başlıyor. Pandora’nın kutusu hafif hafif açılırken, anneanne ve torun arasında gelişen saf yakınlık filmi sürpriz bir sona doğru götürüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap