1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı

Nergis Bakımı ve Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği 2022

Nergis Bakımı ve Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği 2022
+ - 0

Soğanlı bitkilerden olan nergisin özü güzellik anlamındadır. Derin ve masalsı bir anlamı olan çiçeğin Türkiye’deki memleketi Akdeniz’dir. Nergis bakımı isminden ilham ile ruhunda ziyadesiyle hassasiyet barındırmaktadır. Nergis çiçeği şubat ayının koynunda, eli kulağında olan yaz sıcaklarının habercisi olarak toprağından fışkırır.

Bu nedenle daha bahar gelmeden nergisin kokusu buram buram etrafa saçılmaktadır. Çiçekçilerin yahut seraların önünden geçerken, kokusuna karşı koymak imkansızdır. Taç yapraklarından zarafet süzülen bu bitkiyi evde saksılarda yetiştirmek de oldukça kolaydır. Aynı zamanda hem iç hem dış mekana ayak uydurma hususunda meşakkatli bir bitki değildir. Bunca girizgah sonrası nergisin derinlerine firar etmek gerekmektedir.

Zayıflatan Bitki Çayları Nelerdir?

Nergis Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

nergis bakimi yetistiriciligi

Nergis farkını ortaya koyarcasına tohumdan değil soğandan dikilerek, filizlenen bir çiçektir. Serin aylara pek bir düşkün olan bu çiçeğin ekimi için en ideal zamanları, kasımdan ocağa doğru uzanan vakittir. Nergis bakımında dikkat edilmesi gereken bir detaylar vardır; bu çiçeğin sapları ve soğanı alerjen ve toksit madde salgılar. Bu nedenle dikim esnasında eldiven kullanımı elzemdir.

İlkbaharın ilk haftalarında yüzünü gösteren nergis, yazın sıcakları podyuma giriş yaptığında yapraklarını döker ve köklerini kurutur. Bu nevi şahsına münhasır karakteristik özelliklere sahip çiçeğin dikim aşaması ise adım adımdır. Havalanmaktan hoşlanan nergis bakımı için serme gübreleme yöntemi tercih edilmelidir. Buna ek olarak çiçek üzerindeki zarımsı kılıf yarılarak, çiçek açması beklenmeden hasat edilebilmektedir.

Nergis Bakımı Saksıda

nergis bakimi saksi

İlk etapta 3 yahut 4 nergis soğanın sığabileceği çok geniş olmayan bir saksı tercih edilmelidir. Böylece seçilen saksıların 10 yahut 15 cm çapında olması kafidir. Ardından saksı zemini lav yahut çakıl taşı ile döşenir ve bir taban oluşturulmaktadır. Toprak ise bahçe toprağı, torf ve perlit karışımından hazırlanmalıdır ve saksının yarısı doldurulmalıdır. Aynı zamanda organik madde bakımından zengin, kumlu, nemli topraklar da bir hayli idealdir.

Tercih edilen toprağın suyu geçirgen niteliklere sahip olması gerekir. Aksi taktirde suyu bünyesinde hapsetmektedir. Zira nergis soğanına zarar verebilmektedir. Aynı zamanda ekim işlemi toprak fosfor ve potasyum zengini olmalıdır. Bu işlemlerin ardından, toprak bellenerek tavı alınır. Böylelikle doğrudan değil de dolaylı olarak ışık almaktan haz duyan nergisin soğanı, kökü aşağa, sivri kısmı yukarı cenaba bakacak biçimde saksıya yerleştirilir.

Ardından soğanın üstü toprakla döşenmektedir. Devamında hafifçe bastırılarak toprak nizama sokulmaktadır. Daha sonra toprak nemli kalacak biçimde sulanmaktadır. Dreanı harika olan toprakları sevmektedir. Ayrıca saksıda yetiştirilecekse, haftada 3 yahut 4 kez sulanmaktadır. Can suyu çakıl taşlarına varana değin verilmesi yeterli gelecektir.

Nergis bakımı püf noktalarından biri de çiçeğin, kış soğuğunu alabileceği loş ve serin bir yere koyulmasıdır. Çiçeğin verimi hususunda bu nokta mühim bir yer işgal etmektedir. Denge çok önemlidir. Bu nedenle toprak kurumaya fırsat vermeyecek şekilde nemli tutulmalıdır. Fakat soğan kısmının çürümesine fırsat verecek kadar sulanmamalıdır. Şubat ayına giriş yapılınca aydınlığı daha bol olan bir yere taşınan nergis, çiçek açmaya yüz tutunca daha ılık bir yerde saklanmalıdır.

Nergis Neden Çiçek Açmaz?

nergis ne zaman cicek acmaz

Nergis şahsını yapraklarından yeniler ve yineler. Bu nedenle çiçek açmasının akabinde yaprakların büyümesine ve sonra da ruhunu teslim etmesine müsaade edilmelidir. Böylece nergis çiçeği, kendini soğanından yenileme evresine giriş yapabilmektedir. Eğer yapraklar ölüm gerçekleşmeden temizlenir ise, nergis bitkisinin soğanı zedelenmektedir. Bu sebeple de çiçek açmama ihtimali gün yüzüne çıkar.

Kısa dönem bitkisi olan nergis toprak değişimi talep etmez. Lakin çiçeklenme evresinde gecikme vuku bulursa, az miktar olmak kaydı ile besin takviyesi yapılabilir. Yahut suya ilave edilecek birkaç damla organik gübre kullanılabilir. Aklı baştan alan kokusu ile meşhur olan nergis en candan haliyle çiçeklensin isteniyorsa, nergis bakımı konusunda tüm bilgilere vakıf olunmalıdır.

Nergis soğanları bir sonraki sene de kullanılmak istenirse, çiçek evresi bitiminin ardından yapraklar sararana değin beklenir ve temmuz yahut ağustos gibi soğanlar topraktan sökülür. Ardından topraktan çıkarılan soğanlar temizlenir ve kuru, loş, havadar yerde saklamak üzere gelecek seneye yatırım yapılabilir.

Nergis Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

nergis cicek acma

Nergis bitkisinin çoğaltma yöntemlerinden biri soğanları ayırmak diye üst satırlarda izah edildi. Çünkü soğan bölünmesi yoluyla çoğaltılması oldukça yaygındır. Bir diğer yöntem ise tohum ve yarı ayırmadır. Yarı ayırma dipten itibaren yavrunun ayrılması ile olmaktadır. Tohum ile üretmek ise sabır ve zahmetlidir. Takriben 5 sene gibi bir zaman diliminde istenen kıvama gelinmektedir. Bu nedenle fazla denen bir yöntem değildir. Bilhassa bu sektörde daha yeni olanlar pek tercih etmemektedir. 

Özellikle beyaz ve sarı renkte olmak üzere 13 sınıfa ayrılan nergisin turuncu yahut pembe renklerine de rastlanmaktadır. Hibrit olanlar ile beraber yüzü aşkın türü olduğu kayıt altına alınmıştır. Kesme çiçek türlerinde uzun saplı olanlardan yana saf tutulurken, saksı yahut bahçe için minyatür formattakiler tercih edilir. Melezleme yordamıyla oluşan nergisler baharın ilk ışıklarıyla yeşerirken, bazı çeşitleri sonbaharın kollarında çiçeklenmektedir.

Nergis Nerede Yetişir?

nergis nerede yetisir

Soğanlı ve çok senelik olan türleri 5 ile 80 cm arasında değişen nergislerin üretimi, Hollanda’da oldukça meşhurdur. Buna ek olarak Güney Afrika, Kuzey Avrupa, Akdeniz’in batısı da nergis üretimi konusunda listeye adını yazdırmaktadır. Aynı zamanda üretim ardından toplanan nergisler su dolu kaplarda bekletilmelidir ve suları sık değiştirilip, taze tutulmalıdır. Aksi taktirde bu nazenin çiçek canlılığını yitirebilir.

Nergis Çiçeğinin Faydaları

nergis ciceginin faydalari

Alımlı ve kendi değerini bilen nergis bakımı ardından birkaç faydasını listelemek de faydalı olmaktadır. Hafif ukala olan fakat tüm kaprislerine katlanılası bu çiçek, yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Ateşi düşürür, rahim ve mesane ağrılarını dindiricidir. Sara hastalığı tedavisinde etkin rol oynar.

Bazı çiçekler hem gözü ve ruhu doyurur hem de alternatif tıbba katkı sağlar. Bu nedenle özellikle bu sıfatlara sahip bitkiler ehlinin elinde yetişmelidir. Bu nedenle ele alınan bitki nergis ise, nergis bakımı vakıf olunması gereken bir meseledir. Dolayısıyla bu alandaki ilimler yabana atılmamalıdır. Aksi taktirde çiçekler ziyan olmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap