İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Nasır Tedavi Yöntemleri | Evde Yapılacak 10 Basit İşlem

Nasır Tedavi Yöntemleri | Evde Yapılacak 10 Basit İşlem
Nasır tedavi yöntemleri
+ - 0

Nasır, çoğunlukla ayakta oluşan bir cilt hastalığıdır. Ayakların çok fazla basınca ve sürtünmeye maruz kalması sonucunda ayak derileri kendisini korumaya alır ve sertleşir.

Genelde insanlar bu durumu sadece estetik görüntü bakımından şikayet ederler. Fakat ileri seviyede nasır ciddi bir cilt sorunudur. Nasır tedavi yöntemleri nelerdir?  Hadi gelin birlikte inceleyelim.

Nasır Tedavi Yöntemleri

b 6
Nasır tedavi yöntemleri

Nasır tedavi yöntemleri oldukça basittir. Evde de rahatça uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde nasırdan kurtulabilirsiniz. Fakat tedavi yöntemlerini uygulamadan önce nasır olduğundan emin olmalısınız.

Aksi takdirde yanlış tedavi yöntemi uygulamış ve rahatsızlığınızın boyutunu da artırmış olursunuz. Bu yüzden öncelikle cildiye doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu konuda bir tanı konulduktan sonra tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

c 5
Nasır tedavi yöntemleri

Şimdi gelelim evde rahatça uygulayabileceğiniz Nasır tedavi yöntemleri;

 1. Zeytinyağı ile nasırdan kurtulabilirsiniz. Uygulaması ise çok kolay: Öncelikle zeytinyağını ayaklarınıza yeteri miktarda sürün ve bir gün boyunca bekletin. Bu işlemi gece yapabilirsiniz. Ayrıca yağı sürdükten sonra pamuklu çorap giymeye özen gösterin.
 2. Yağların ayaklara faydası oldukça çoktur. Yağlar aynı zamanda kuruyan ve sertleşen nasır için uygulaması kolay nasır tedavi yöntemleri içerisinden biridir. Susam yağını ayaklarınıza uygulamadan önce biraz ısıtın. İçine bir avuç susam tohumu ekleyin. Soğuyan yağı ayaklarınıza uygulayın ve bu işlemi de tıpkı zeytinyağı tedavisinde olduğu gibi gece yapın ve gece boyunca bekletin. Ayrıca pamuklu çorap giymeye özen gösterin.
 3. Ponza Taşı da nasır tedavi yöntemleri için oldukça faydalı bir işlemdir. Ponza taşını uygulamadan önce nasırlı ayaklarınızı ılık suda bekletin. Suyun içerisine bir avuç kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Daha sonra Ponza taşı yardımıyla ayaklarınızı kibar ve yavaş bir şekilde ovalayın. Bu işlemi sert yapmanız ağrıya sebep olabilir. Daha sonra ayağınızı iyice duruladıktan sonra nemlendirici krem veya losyon kullanın.
 4. Bir diğer nasır tedavi yöntemleri olarak nasırlı ayaklarınıza gliserin içerikli sabunlar ve cilt bakım ürünleri sürerek masaj yapın faydasını göreceksiniz. Gliserin bileşiği ayakların aşırı kurumasını engeller ve nemli kalmasını sağlar. Bu bakımdan sabun alırken veya cilt bakım ürünleri alırken içerisinde gliserin olmasına özen gösterin.
 5. İncirin de bilinen birçok şeye faydası vardır. İncir ayak nasırına da iyi gelmektedir. Olgunlaşmamış yeşil inciri alın ve suyunu sıkın. Bu suyu günde iki veya üç kere olmak üzere nasırlı bölgelere sürün.
 6. Nasır nasıl geçer sorusuna bir diğer cevap olarak etkili yöntemlerden birisi de Mısır nişastası yöntemidir.  Ayakların çok fazla tere maruz kalması sonucu oluşan nasırlı bölgenin üzerine Mısır nişastasını dökün. Bu yöntem nasırlı bölgenin kuru kalmasını sağlayacaktır. 
 7. Aspirin de nasıra iyi gelen etkili bir yöntemdir. Birkaç damla suyun içerisine biraz aspirin karıştırılmalı ve sonrasında macun kıvamına gelecek şekilde koyu olduktan sonra nasır üzerine sürülmelidir. Daha sonra bir bandaj ile kapatın, bir gece boyunca bekletin. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladıktan sonra faydasını göreceksiniz.
 8. Nasır nasıl geçer diye dert ediyorsanız etmeyin çünkü nasırı tedavi etmenin bir başka yolu da elma sirkesi yöntemidir. Bu yöntem de nasır için oldukça faydalıdır. Evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Elma sirkesine batırılmış pamuğu nasırlı bölgeye koyun ve bir gece bekletin. Bu işlemi nasır geçene kadar düzenli olarak uygulayın.
 9. Bir diğer işlem olarak Hint yağı ve sirke karışımı da nasır tedavi yöntemleri arasındadır. Öncelikle nasırlı bölgeyi sirkeli suda bekletin sonrasında Hint yağını nasırlı bölgeye sürün. Bu işlemi düzenli olarak kullandığınız takdirde etkisini görmeniz mümkün olacaktır.
 10. Son olarak nasır nasıl geçer sorusuna yanıt olarak ananası örnek verebiliriz. Bu tropik meyve el ve ayak nasırları için oldukça faydalıdır. Oldukça basit bir işlem olan ananasın bir kısmını kesin ve nasırlı bölgeye yerleştirdikten sonra bir gece bekletin. Bu işlem ağrının hafiflemesine ve nasırların küçülmesine etki edecektir.

Yukarıda belirttiğimiz nasır tedavi yöntemleri dışında bir işlem uygulamanız örneğin törpü, kesme gibi işlemler nasırları geçirmek yerine nasırların daha da kötü olmasına sebep olabilir. Kanama, yara ve ağrı yapabilir. Uzman bir cilt doktoruna görünerek sertleşmiş ve iyileşmeyen nasırlar için en doğru tedavi yöntemini belirlemiş olursunuz.

Nasır Çeşitleri Nelerdir?

Nasır nasıl geçer
Nasır tedavi yöntemleri

Üç çeşit nasır türü vardır. Bunlar;

 1. Sert Nasır: Sert nasır genellikle ayakların kemikli bölgelerinde oluşan ve çok fazla ağrıya sebep olan kökü derin ve çevre dokularına iltihap yayan, ölen derilerin kalınlaştığı nasır çeşididir.
 2. Yumuşak Nasır: Bu nasır türü ise sert nasıra oranla ağrı eşiği düşüktür. Çok uzun süre ayakta kalınması sonucu ortaya çıkar. Bu nasır ayak parmaklarının birbirine sürtmesi sonucu da çıkabilir. Sert nasıra göre kolay tedavi edilmektedir.
 3. Tohum Nasır: Ayak topuğunda veya ayağın yan taraflarında görülen nasır çeşididir. Bu nasır türünde ayaklara baskı uygulandığı zamanlarda ağrı hissedilmektedir. Aksi takdirde baskı uygulanmadığında ağrı olmaz.

Nasır Niçin Olur?

Hemen hemen herkesin sıklıkla şikayet ettiği konulardan birisi olan nasır niçin olur sorusuna yanıt olarak nasırın oluşmasının birçok sebebi vardır. Şimdi o sebepleri açıklayalım.

 • Çok fazla ayakta kalma sonucunda nasır oluşur. Uzun süre ayakta çalışan insanlarda % 90 görülmektedir.
 • Ayak sağlığına zararlı ayakkabıların giyilmesi sonucu da ortaya çıkan bir durumdur. Ayrıca yanlış ayakkabı tercihi de nasırın oluşmasına yol açar. Örneğin ayağa bol ya da çok dar ayakkabıların tercih edilmesi veya topuklu ayakkabılar da nasırın oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Çok fazla spor yana insanlarda da görülen bir durumdur.
 • İleri yaşta hasta kişilerde de görülmektedir.
 • Nasır niçin olur sorusuna ayakların çok fazla terlemesi cevabını verebiliriz. Terleyen ayakta nasır oluşma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden ayakları terleyen kişilerin sıkça şikâyetçi oldukları bir konudur.
 • Yürüme veya koşu esnasında yanlış bir hareketin sonucu olarak da nasır oluşması mümkündür.
 • Ayağa takılan aksesuarların ayağa sürtmesiyle de nasır görülmektedir.

Nasır Oluşumu Nasıl Engellenir?

Nasır oluşumu nasıl engellenir
Nasır tedavi yöntemleri

Nasır oluşumu nasıl engellenir sorusuna gelecek olursak. Öncelikli olarak doğru ayakkabı tercihi çok önemlidir.

Ayağı sıkmayan, ayağa bol gelmeyen ve ayağı terletmeyen ortopedik rahat ayakkabılar giyilmelidir. Çok fazla uzun topuklara sahip ayakkabılar giymemelisiniz. Ayakları terleyen kişilerin ayaklarını sıklıkla yıkamaları ve sık olarak çorap değiştirmeleri gerekmektedir. Pamuklu çorap tercih edilmelidir. Pamuklu çoraplar ayakları terletmez.

Nasır oluşumu nasıl engellenir diyorsanız buna en etkili cevap ayak bakımına özen gösterilmesidir. Ilık suda bekletilmeli ve bol bol yıkanmalı. Ayakların nemli kalması için badem yağı kullanılmalı

Ayrıca içerisinde E ve A vitamini içeren besinler sık tüketilmelidir. Muz, havuç gibi meyveler ve sebzeler bol olarak tüketilmelidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap