1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Müze Kart Nasıl Alınır? | Müze Kart Ücreti 2022

Müze Kart Nasıl Alınır? | Müze Kart Ücreti 2022
+ - 0

Müze kart nasıl alınır? Türkiye doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusu ve yapısıyla da göz dolduran bir ülke konumundadır. Tarihin en önemli eserlerinden biri olan Göbeklitepe, Ayasofya ya da Efes gibi yapılarını gezmek mi istiyorsunuz? O zaman ilk olarak Müze kart çıkarttırmanız ve bölgeyi ziyaret etmeniz gerekecektir. Yazımızda Müze kart ne işe yarar ve nasıl alınır sorularına yer vereceğiz.

Ne İşe Yarar? Kişiye Özel mi?

2 13

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hizmete sunulan kart, müze olarak belirlenen tarihi yapılara giriş imkanı sunar. Ülkemizde kültürel açıdan birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Müze ve ören adı altında yerli yabancı turistle buluşan bu yapılar için ise bu karta sahip olmak zorunludur.  Müze kart üzerinde kişinin kişisel verileri ve fotoğrafı yer alıyor. Bu yüzden müze kart tamamen kişisel olarak dizayn edilmiştir. Birine ait kartla başka birinin müzelere giriş yapması olanaksızdır.

Müze Kart Nereden Alınır? Nasıl Satın Alınır?

3 11

Müzelerin gezilmesi için gerekli olan müze kart nasıl alınır? Müze kart T.C vatandaşları, 5203 sayılı Kanuna göre Mavi kart sahibi olan kişiler ve Türkiye’de yaşayan yabancı kimlik numarasına sahip kişiler tarafından alınabilir. Müze kart almak isteyen kişilerin ilk olarak özel olarak oluşturulan kart basım istasyonlarına başvurması gerekiyor.

Ayrıca isteyenler Kültür ve Turizm bakanlığının web sitesi üzerinden işlem yaparak kartının adresine gelmesini talep edebiliyor. Kart basım istasyonları üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin kimlik ya da sürücü belgesinin olması gerekiyor. Web sitesi üzerinden yapılan başvuru da ise kimlik üzerinde yazan bilgilerin girilmesi yeterli oluyor.

Müze Kart Aktifleştirme İşlemi Nedir?

4 11

Müze kart aktifleştirme işlemi web sitesi üzerinden yapılan başvuruları kapsıyor. Yani kart basım istasyonları üzerinden kart çıkarttırmışsanız buna gerek yok. Web sitesi üzerinden giriş yapıldıktan sonra size kartınızın çıktığına dair bir onay geliyor. Bu onay sonrasında kuryeler ilk 5 iş günü içerisinde kartınızı adresinize getiriyor. Kartınız ilk kullanımdan sonra aktifleşerek, kullanıma hazır bir hale geliyor.

Müze Kart Nerelerde Geçerli? Her Yerde Geçerli Olur Mu?

5 13

Peki, bu gezilecek yerler için müze kart nasıl alınır? Bu konuyu araştıran birçok turist bu kartın nerelerde geçerli olduğunu da merak ediyor. Müze kart Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından müze ve ören olarak belirlenen her yerde kullanılabiliyor.

Ancak elbette ki müze kartın kullanımı için belirli bir süre sınırlandırması bulunuyor. Buna göre edindiğiniz müze kartını bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Dilerseniz Kültür ve Turizm bakanlığının web sitesine giriş yaparak, ülkemizde müze kabul edilen yapıları öğrenebilirsiniz.

Kart Fiyatı Nedir? Müze Kart Ücreti 2022

6 6 1

Müze kart nasıl alınır? Kart ücreti 2022 itibariyle güncellenerek bir miktar artış yaşadı. Temmuz ayı itibariyle giriş seviyesinde bir Müze kart satın alabilmek için 60 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Bunun dışında girilecek olan yerlerin özelliklerine göre ücretlerinde farklılıklar olabiliyor.

Örneğin İstanbul’da 5 gün geçerli bir kart 360 TL olurken, Kapadokya’da 3 gün boyunca kullanılabilen müze kart 230 TL’ye geliyor. Fiyat ve diğer detayların tamamı web sitesinde yer alıyor. Kart için kredi kartı ya da banka kartı üzerinden dilediğiniz miktarda para yatırabilmeniz ve kullanabilmeniz mümkün oluyor.

Kart Öğrenci Olarak Alınabilir mi?

7 7 1

Müze kart nasıl alınır? Bazı koşulları sağladığınızda Müze kartın giriş seviyesini daha indirimli alabilirsiniz. Bu koşullar öğretmen, öğrenci ya da engelli olunması halinde sağlanıyor. Müze Kart öğrenci ve öğretmenler için girişte 30 TL’ye satın alabiliyor. Bunun yanınsa bölge ve şehirlerde belirli süre kullanım süresinde de türlü indirimler uygulanabiliyor.

Engelli Kartı Var mı? Engelli Müze Kartı Alınır Mı?

8 4

Müze kart nasıl alınır? Diğer bir soru ise engelli müze kartı var mı? Kültür ve Turizm bakanlığı yakın zamanda yeni bir kart geliştirdi. Engelsiz müze kartı olarak adlandırılan bu kart yalnızca engelli bireyler için geçerli oluyor. Tamamen ücretsiz olan bu kart yine web sitesi ya da kart basma istasyonları üzerinden alınabiliyor. Alınan bu kart, bir yıl süre boyunca tüm müze ve ören yerlere ücretsiz girilmesini sağlıyor. Bir sonraki yıl ise kartın yeniden yenilenmesi gerekiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Furkan Bastan, " morlevha.com" Kurucusu ve Yöneticisi

Yorum Yap